ЯКЩО ПРИМУШУЄШ ЖІНКУ ВИЙТИ ЗАМІЖ ЧИ ЗРОБИТИ АБОРТ - ЧЕКАЙ НА АРЕШТ

Ніхто не має права примушувати жінку до шлюбу чи зробити аборт, ніхто не може вчиняти над нею домашнього насильства.

Здавалося б, само собою зрозумілі речі, але нерідко ними нехтують, і тому тепер вони офіційно знайшли відображення в законодавстві України. А їх порушення тягне за собою серйозні покарання.

Мова йде про новий Закон "Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами". Докладніше про нові кримінальні статті і доповнення до існуючих газеті "Эхо" розповіла житомирський адвокат Наталія Радушинська, яка є замісником директора регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Житомирській області та головою кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області.
- Нові статті, які внесені у Кримінальний кодекс, повинні ще більше захистити тих, хто страждає від будь-яких проявів насильства, і в першу чергу жінок, яким завжди важче відстояти свою гідність і свободу, - говорить адвокат.
Одна з найважливіших статей - 1261 (Домашнє насильство). Мається на увазі "…умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров'я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи.
Домашнє насильство карається громадськими роботами на строк від ста п'ятдесяти до двохсот сорока годин, або арештом до шести місяців, або обмеженням волі до п'яти років чи позбавленням волі до двох років.
Ще одна стаття (134) стосується незаконного проведення аборту чи стерилізації. В ній з'явилися нові пункти, а саме: примушування до аборту без добровільної згоди потерпілої особи, незаконне проведення аборту, що спричинило тривалий розлад здоров'я, безплідність або смерть потерпілої, а також примушування до стерилізації. За ці злочини передбачено покарання у вигляді обмеження або позбавлення волі від п’яти років з позбавленням права обіймати посади чи займатися певною діяльністю до трьох років.
Велике значення має ще одна нова стаття 1512 (Примушування до шлюбу). В ній мова йде не тільки про примушування до вступу в шлюб, а й до сумісного життя без укладання шлюбу або спонукання з цією метою до переїзду до іншої держави. Такі дії, на жаль, трапляються дуже часто, і тому тепер за них передбачено покарання: арешт до шести місяців або обмеження чи позбавлення волі до трьох років.
Що стосується сексуального насильства (ст. 153), то воно визначене як "будь-які насильницькі дії сексуального характеру, не пов'язані з проникненням в тіло іншої особи, без добровільної згоди потерпілої". Карається позбавленням волі від трьох до семи років.
Крім того, в Кримінальному кодексі є окремий розділ, який стосується обмежувальних заходів. Вони застосовуються до осіб, які вчинили домашнє насильство. А саме:
- заборона перебувати в місті спільного проживання з особою, яка постраждала від домашнього насильства;
- обмеження спілкування з дитиною у разі, якщо домашнє насильство вчинено стосовно дитини або в її присутності;
- заборона наближатися на визначену відстань до місця, де особа, яка постраждала від домашнього насильства, може постійно чи тимчасово проживати, тимчасово чи систематично перебувати у зв'язку з роботою, навчанням, лікуванням чи з інших причин;
- заборона листування, телефонних переговорів з особою, яка постраждала від домашнього насильства, інших контактів через засоби зв'язку чи електронні комунікації особисто або через третіх осіб;
- направлення для проходження програми для кривдників або пробаційної програми.
Ці заходи можуть застосовуватися до кривдника на 1-3 місяці, а за потреби можуть бути продовжені на строк, визначений судом, але не більше, ніж на рік.
Тепер жінки, які досі боялися відстоювати свої права, зможуть почуватися більш впевнено і не боятися вирватися із замкнутого кола, де суцільний ад, постійна ганьба, сльози та відчай.
Наприкінці ще одна важлива новина: з 7 січня 2018 року люди, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі, а також діти, мають право на безоплатну правову допомогу.
Більше інформації про безоплатну правову допомогу можна отримати безкоштовно за цілодобовою лінією 0-800-213-103.

Юлія МЕЛЬНИЧУК

 


Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 201 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2018. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира