ПОРА ВИТЕРТИ «ТИТАНОВІ» СЛЬОЗИ У РОБОТУ ДЕСЯТОЇ СЕСІЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ ШОСТОГО СКЛИКАННЯ, ЩО ВІДБУЛАСЯ 7 ЧЕРВНЯ Ц.Р. ПІД ГОЛОВУВАННЯМ Й. А. ЗАПАЛОВСЬКОГО, ВТРУТИЛАСЯ «ВЕЛИКА ПОЛІТИКА»

Серед багатьох питань, які були обговорені на сесії, та кількох десятків, рішення з яких по суті були прийняті без обговорення, першим за порядком і за важливістю було питання про хід виконання регіональної програми підвищення енергоефективності на 2010-2014 роки. Інформував з цього питання начальник головного управління промисловості та розвитку інфраструктури ОДА Василь Петрович Сухораба.
Якби програму підвищення енергоефективності розробляли і схвалювали сьогодні, попередньо заслухавши міркування В. П. Сухораби, вона, поза всяким сумнівом, була б значно ширшою, а можливо, були б іншими акценти.
Програма, яку ми виконуємо і яку необхідно виконати, охоплює перелік конкретних об'єктів у житлово-комунальному господарстві, промисловому й аграрному виробництві, які споживають найбільше паливно-енергетичних ресурсів. Це ремонт, реконструкція, технічне переобладнання котелень, насосних станцій, комунікаційних мереж, впровадження сучасних технологій. З розрахункових затрат вартості програми в 76,5 млн гривень 44,2 млн намічено вкласти в житлово-комунальне господарство. Але й економічна ефективність найбільша очікується саме в цій сфері - майже 10 млн гривень із загальної суми 22,2 млн.
Загалом програма реалізується, хоча, для прикладу, Житомирське КП "Водоканал" за минулий рік порівняно з попереднім зменшило втрати води всього лише на 2 відсотки - з 51 до 49. Чи не це є головною причиною багатомільйонних боргів водоканалу за електроенергію? Качаємо воду з річки та в землю (чи це так, довідаємося пізніше. Хоча тут вини водоканалу, як на нашу думку, немає. - Ред.).
Та все ж в інформації В. П. Сухораби привертає увагу інше. Він розгорнув перед Житомирщиною привабливу перспективу освоєння альтернативних енергетичних джерел, в т.ч. місцевих гідроелектростанцій. Якби скористатися можливостями Полісся, то імпортний природний газ не їв би наші очі, а тарифи не спустошували б кишені.
У контексті програми енергоефективності логічним є питання, яке стосується реформування водопровідно-каналізаційного господарства Житомирщини. Для цього нам потрібно майже два мільярди гривень. Багато це чи мало?
Розподільні водогінні мережі в області протяглися більш як на 4 тисячі кілометрів. Понад тисячу кілометрів цієї труби слід замінити (в містах потребують заміни 39 відсотків мереж). Не дивно, що загальні втрати води за таких умов сягають 40 і більше відсотків. І не тільки в гнилих трубах біда. Давно застаріло насосне обладнання. І якість води не найкраща. У Любарському районі вся водогінна вода не відповідає нормативам, у Радомишльському, "чорнобильському" Народицькому - приблизно половина придатної. Нарешті й село чекає, коли його помітять. Централізованим водопостачанням забезпечено лише 4,4 відсотка сільського населення, а водовідведенням - менше двох відсотків. Сесія схвалила програму реформування водопровідно-каналізаційного господарства на 2012-2020 роки.
Неоднозначно сприйняли депутати програму розвитку податкової служби в області, суть якої виклав голова цієї служби Сергій Вікторович Шинкаренко. Власне сама програма суперечок не викликала. Вона є кроком до світових стандартів якості обслуговування платників податків і включає створення нових та вдосконалення роботи існуючих сервісних центрів, впровадження автоматизованої системи "Єдине вікно представлення електронної звітності", інвестування в корпоративну телекомунікаційну мережу податкової служби Житомирщини. Ніхто не проти спрощення процедури звітності, скорочення затрат часу на цю процедуру, повної ліквідації черг під час спілкування платників податків з податковими органами.
Опозиційні депутати Руслан Годований ("Фронт змін"), Віталій Француз ("Батьківщина"), інші не погоджувалися лише з тим, щоб фінансувати програму з обласного бюджету. На що голова облдержадміністрації депутат Сергій Миколайович Рижук сказав: "Якщо програма створена, то її треба забезпечити фінансуванням. У нас сотні програм, які не виконуються через брак коштів. На реалізацію програми розвитку податкової служби передбачається витратити лише 10 відсотків належної обласному бюджету додаткової дотації, визначеної постановою Кабміну". До того ж, якщо порахувати, скільки додаткових коштів надійшло до облбюджету дякуючи податківцям, то вони по суті вже заробили самі собі такі кошти.
Більшістю голосів програму прийняли.
У числі низки питань комунальної власності, внесених до порядку дня сесії, був перелік підприємств, яким надається дозвіл на застосування пільгового коефіцієнта 0,7 до орендної плати за приміщення. Позафракційний депутат Володимир Яцкевич, головний редактор газети "Эхо", запропонував внести до цього списку обласну друкарню...
І пояснив, чому на засіданні бюджетної комісії ця пропозиція не була підтримана. Бо, як зазначив народний обранець, цього разу на засідання даної комісії не прибули всі члени бюджетної комісії, представники більшості в облраді.
А щодо аргументів, які висловлювали опозиціонери проти цього, зокрема був і керівник фракції БЮТ "Батьківщина" В. Француз, то вони, як мовиться, не лише не витримують жодної критики, а й ідуть в розріз зі звичайною розумною людською  логікою. Зокрема п. Француз дорікнув керівництву облдрукарні, мовляв, "яке воно мало право без нашої згоди створювати приватне підприємство"? Більшої дурниці й не придумаєш: бо що ж виходить, за такої "французької" логіки, кожен з нас, хто надумає створювати своє ПП, повинен питати дозволу зокрема у того ж Француза? До речі, ця претензія опозиціонерів з даного питання розглядалася й в прокуратурі, але вона не знайшла жодних порушень. А ще п. Француз звинувачував керівництво флагмана поліграфії області в тому, що воно, мовляв, заборгувало велику суму коштів за оренду. І це твердження не витримує жодної критики. Бо, по-перше, великі борги почало накопичувати не нинішнє керівництво, а попереднє; по-друге, як зазначив колега Француза по опозиції в облраді поліграфіст Р. Годований, друкарство нині по всій Україні перебуває у величезній скруті, отож потребує державної підтримки; по-третє, Житомирська облдрукарня існує по суті століттями, нині тут трудиться понад 60 висококваліфікованих спеціалістів. То що ж виходить: той же п. Француз та іже з ним воліють викинути цих людей на вулицю? До речі, таку ж непримиренну позицію щодо подальшої долі цього стратегічно важливого підприємства зайняли й керівник фракції "Фронту змін" в облраді Г. Зубко та його однопартійці.
- Ми чули, що В. Француз збирається нібито балотуватися кандидатом у народні депутати по Нов.-Волинському виборчому округу, а Г. Зубко - по Житомирському. Ми нізащо і самі не голосуватимемо за них, і закликаємо інших виборців не віддавати свої голоси за таких наших "захисничків", котрі хочуть позбавити кусня хліба наших дітей, - заявили на своїх зборах по завершенні сесії облради поліграфісти облдрукарні. До речі, невідомо, з яких причин, створюючи нездорову конкуренцію, по суті платять копійки за оренду облрадівських приміщень поліграфісти видавництва "Полісся", а орендар-поліграфіст п. Євенок узагалі заборгував величенькі суми як за оренду, так ще й за опалення, і чомусь претензій до них ті ж п.п. Француз та Зубко не пред'являють. От вам і принциповість у відстоюванні державних інтересів (?!).
І як останній аргумент, той же депутат п. Француз заявив, що, мовляв, головний редактор "Эхо" має особистий інтерес, бо на засіданні бюджетної комісії він сказав, що захищає облдрукарню тому, що там друкуються його газети "Эхо" і "Хозяюшка". Якби це, вибачте на слові, сказав бомж, тобто людина без певного місця проживання, то такому можна було б і вибачити подібне, але коли таке говорить колишній високопосадовець-правоохоронець, екс-голова облради, то тут, як мовиться, коментарі зайві. Бо в даному випадку тут є інтереси не особисто головного редактора "Эхо", а сотень тисяч читачів "Эхо", котрим по суті подібним висловлюванням, вибачте на слові, наплювали у душу той же п. Француз та Г. Зубко. Тут вже й фракції ПР, НП, комуністів, "Сильної України", Чорнобильської партії В. Развадовського і група позафракційних залишилися обпльованими Французом і Зубком, бо вони таки дали добро на пільгу в 0,7 коефіцієнта для облдрукарні, запропоновану В. Яцкевичем і підтриману не лише більшістю, а й губернатором С. Рижуком, аби вона не лише вижила, а й діти поліграфістів мали майбутнє.
Прикро, але перебіг десятої сесії показав, що в діяльність обласної ради втрутилася "велика політика". Це видно і з того, як опозиційні депутати поставилися до програми розвитку податкової служби, і до необхідності підтримки обласної друкарні, і особливо яскраво - з демаршу опозиціонерів, коли постали питання про дозвіл на розробку родовищ титанової руди, аби правильно роз’яснити населенню ставлення до свого, в даному випадку, майбутнього, щоб надати людям вичерпну інформацію, показати перспективу, а не жахати їх усілякими страхіттями. Поїдьте, подивіться, як у бік поліпшення змінилося соціальне обличчя тих же населених пунктів в Іршанську та інших, і ви переконаєтеся, що нам, поліщукам, сам Бог дарував неоціненні природні багатства, по суті другий Урал, аби ми мали з вами від них кошти на достойні зарплати, пенсії нашим людям, сказав Сергій Миколайович Рижук.
До речі, губернатор області піддав нищівній об'єктивній критиці попереднє керівництво області, в т.ч. й тодішнього голову облради В. Француза. "Що ви зробили для людей, для області за період свого головування? - зазначив Сергій Миколайович. - Ми ж за порівняно недовгий час здали в експлуатацію низку шкіл, медичних, дошкільних закладів, потужний зерноприймальний пункт у Чуднові, багато інших надзвичайно важливих об'єктів промислового і соціального значення.  З ряду важливих економічних показників ми вийшли на перші місця в Україні. Плануємо зробити ще більше. І в нас не розходяться слова з ділом, як у вас", - сказав голова ОДА.
Для того, аби застосувати "важку артилерію" проти "титанового" питання, опозиціонери запросили на сесію свого однопартійця з парламентської фракції БЮТ "Батьківщина" Є. Добряка. Це саме того, котрого ми вже згадували в попередній публікації зі сходу громадян в с. Чайківка, що в Радомишльському районі. Саме того, котрий, на відміну від наших славетних земляків В. Литвина і М. Рудченка, палець об палець не вдарив, аби хоч чимось суттєво допомогти тим же чайківчанам і загалом жителям всієї Житомирщини. Однак, зважаючи на близькі майбутні парламентські вибори, він нарешті "активізувався" і не на ділі, а на словах почав набивати собі і своїй політичній силі дивіденди на тій же ільменіто-титановій темі. Чому ж, питається, він не бив на сполох раніше, зокрема тоді, коли при владі була його шефиня Тимошенко?
З першого разу, після суперемоційного залякувального спічу п. Добряка з трибуни сесії облради, добро на внесення до порядку денного сесії щодо згоди на розробку титанових руд у низці населених пунктів Вол.-Волинського та деяких інших районів не було дане. Однак наприкінці сесії депутат облради, заступник голови ОДА В. Куницький попросив знову повернутися до цього питання.
А голова ОДА С. М. Рижук зазначив: хіба в інтересах держави гальмувати добування корисних копалин? Доки село залишатиметься "патріархальним заповідником" без елементарних зручностей? Адже зрозуміло, що побут і безробіття ведуть не до консервування відсталого села, а до його остаточного знищення, бо молодь змушена покидати малу батьківщину. Той же, хто піклується про село, мав би вхопитися за цей Божий дар - надра землі, як за рятівний пояс, а не відштовхувати його.
P.S. У ході чергової сесії демонстративно, в знак протесту, той же п. Француз заявив, що за його депутатства він не бачив подібного «безпрєдєлу» більшості. Ой, ой, коротка пам’ять у вас, панове опозиціонери, заявив депутат облради О. Лисенко. А хіба ви забули, панове, як за головування в облраді п. Француза останній дав команду незаконно ломом і зубилом ламати двері та сейф тодішнього голови облради Синявської? Хто, найнявши головорізів з Києва, не допускав до сесійної зали не лише депутатів облради, а й народного депутата України М. Рудченка? Коротка пам’ять у вас, пане Французе та іже з вами. Опам’ятайтеся!
Ігор БЕЗДІТНИЙ


Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 139 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2018. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира