ЗАХИСТ КАРОПЛІ ВІД КОЛОРАДСЬКОГО ЖУКА

Однією з основних причин зниження врожайності картоплі є пошкодження колорадським жуком. Відомо, що на картоплі паразитує понад 40 шкідливих організмів, а це пов’язано з біологічними особливостями культури, яку розмножують вегетативно. Бульби та бадилля картоплі містять надмірну кількість вуглеводів, вітамінів та інших органічних сполук, що є також добрим поживним субстратом для шкідливих організмів.
Колорадський жук відноситься до небезпечних шкідників картоплі, томату, баклажану й інших пасльонових рослин. Цим шкідником заселена вся територія Житомирщини і в цілому Україна. У поточному році завдяки холодній і затяжній весні вихід дорослого жука з грунту розпочався з деяким запізненням і продовжувався до першої декади травня.
Після виходу з грунту жуки зосереджуються на сходах картоплі та інших пасльонових. У пошуках їжі вони нерідко активно переповзають або перелітають на відстані понад 10 км.
З метою успішного захисту картоплі від колодарського жука важливо своєчасно виявити шкідника, а після появи сходів картоплі та інших пасльонових рослин регулярно і ретельно оглядати не тільки рослини, а й поверхню грунту, а виявлених жуків та личинок на малих ділянках збирати в посуд з насиченим розчином солі або гасом.
Добрі наслідки проти яйцекладок жука дає високе підгортання картоплі в період масового відкладання яєць, що дозволяє знищити значну їх кількість шляхом засипання грунтом листової поверхні рослин. Окучення міжрядь викликає знищення лялечок в результаті їх травмування і порушення умов для їхнього розвитку.
Практикою доведено, що посадка картоплі в одному ряду разом з бобами в 10 разів зменшує шкідливість колорадського жука. Як відлякуючі засоби висаджують між рядами картоплі також часник ярий, цибулю ріпчасту, кріп, квасолю, чорнобривці, коноплі, нічну фіалку, нагідки. Неприємний запах цих рослин у період масового поширення імаго жука пригнічує його розвиток на посадках картоплі.
У колорадського жука є багато ворогів серед інших комах. Це клоп подізус, американський клоп периллюс, сонечко, жужелиця лебія. Вони знищують яйцекладки шкідника, а іноді й личинки молодшого віку. Ось чому дуже важливо добре знати цих комах-хижаків і оберігати їх від зникнення.
Городниками-аматорами накопичений великий практичний досвід щодо використання простих і доступних методів захисту картоплі проти жука. Одним із способів захисту рослин від жука, що перезимував, є розкидання по всій ділянці старих бульб або картопляного лушпиння. Жуки у пошуках їжі накидаються на цю приманку і їх без зусиль збирають у відро або банку з насиченим (100 г на 1 л води) розчином кухонної солі чи гасом. Кілька разів здійснюють цей нескладний прийом до сходів картоплі.
Для цього доцільно виносити на город площею 5 соток 1-2 відра картопляного лушпиння з наступним висипанням його на кучі з протилежних кінців ділянки. Коли під кучею збереться багато жуків, ці пастки обливають гасом і спалюють. Більш простий спосіб полягає у використанні вимитих консервних залізних або скляних банок, попередньо натертих усередині картопляним соком, в них кладуть по 3-4 шматочки старих бульб. Банки виставляють на ділянці опівдні з розрахунком по дві штуки на 10 кв. м. Банки періодично оглядають і одночасно знищують жуків.
У більшості випадків відкладка яєць колорадським жуком розпочинається при висоті рослин картоплі 5-7 см. У момент появи на листках яйцекладок їх відривають разом з листками і знищують. Крім того, сходи картоплі, не чекаючи появи шкідника, обприскують розчином, що складається з дволітрової банки золи, відвару полину (150 г на 1 л води) і 50 г господарського мила, розведеного в 10 л води, на площу 10 кв. м ділянки.
Восени після збирання врожаю картоплиння згрібають у кучі й спалюють.
Добрі наслідки проти колодарського жука дає використання приманочних посадок картоплі. Для цього рано весною висаджують картоплю пророщеними бульбами і бажано ранніми сортами. При появі сходів висотою 5-10 см масово з’являються після перезимівлі дорослі жуки, які через кожні 3-5 днів доцільно знищувати інсектицидом Антіжук з нормою витрати 1 г на 10 л води.
Проти колодарського жука можна використовувати птахів - цесарок, фазанів, павичів, сірих куріпок, шпаків та ін. Всі вони добре поїдають жука.
Деякі городники вважають, що внесення у гніздо під час посадки картоплі по одній літровій банці настою часнику і жмені попелу деревного дозволяє відлякувати жуків від картоплі, такі кущі практично не ушкоджуються. Зубки або подрібнені стрілки часнику використовують під час обприскування вегетуючих рослин картоплі. Для цього подрібнюють 200 г часнику і настоюють одну добу в 10 л води. Перед обприскуванням додають 40 г господарського мила.
Крім того, в гнізда картоплі кладуть цибулиння, попіл. При розкладанні цибулиння виділяється специфічний запах у вигляді фітонцидів, який відлякує колорадського жука. В результаті такого способу захисту картоплі від жука тримається запах фітонцидів на картопляній ділянці до кінця вегетаційного періоду. До початку яйцекладки жука можна кущі картоплі обробити настоєм з цибулиння.
Колорадський жук не переносить запаху конопель. З цією метою беруть рослини конопель у фазі цвітіння (150-200 г на 2-2,5 л води), кип’ятять 6-10 хв. Відвар охолоджують і розводять в 10 л води. Потім розчиняють у ньому 10-15 г господарського мила і обприскують рослини на площі 10 кв. м. Добрі наслідки дає настій харчової гірчиці, який готують так: частину порошку розводять в 10 частинах води і додають в розчин 50 г господарського мила. Таку кількість розчину і настою використовують на 10 кв. м.
Непогані результати отримують при обробці відваром свіжого листя горіха волоського. Восени заготовлюють опале листя горіха, яке в подальшому засипають у дерев’яні бочки і зберігають в сухому, добре провітрюваному приміщенні. За 20 діб до масового виходу колорадського жука листя замочують у воді (2-3 кг на 10 л води), настоюють, профільтровують і обприскують посадки картоплі.
Проти колорадського жука доцільно використовувати настій деревію, пижми полину гіркого. На 10 л води беруть 200 г сухої маси зазначених компонентів в рівній кількості їх подрібнюють, а потім заливають кипя’ятком на 5 год. або на 2 доби водою кімнатної температури. Потім настій профільтровують і обприскують ним рослини.
Під час посадки картоплі деякі городники в кожну лунку підсипають хвойну тирсу або подрібнену кору хвойних дерев. Хвоя своїм фітонцидним запахом відлякує жуків від рослин картоплі. Цей спосіб захисту картоплі ефективний на невеликих індивідуальних ділянках картоплі.
В якості профілактичного засобу проти жука широко застосовують деревний попіл. Навесні під час посадки в лунки його вносять по стакану в кожне гніздо, далі перемішують з грунтом, перегноєм і суперфосфатом. Підгортаючи картоплю, повторно посипають попелом навколо кожного куща. У фазі бутонізації і початку цвітіння рослин зранку по росі додатково здійснюють обприскування настоєм попелу.
В період відродження личинок жука ефективні наступні розчини або настої: оцтовий (пляшка на 10 л води), який розводять і відразу обприскують; олійний (0,5-проц. емульсія соняшникової олії з додаванням 50 г зеленого мила); махорки (2 г).
Проти колорадського жука застосовують також мікробіологічні препарати, зокрема безпечний бактеріальний препарат - бітоксибацилін. Перше обприскування бітоксибациліном проводять при масовому відродженні личинок, а друге - через 8-10 діб після першого.
Основним методом захисту картоплі на невеликих площах (0,01-0,1 га) є хімічний на основі використання інсектицидів. Серед хімічних препаратів найбільшу ефективність проявляють Актара, 25 WG, в.г. (6-8 мг/сотку), Арріво, к.е. (1-1,6 мл/сотку), Бульдок, к.е. (2,5 мл/сотку), Волотон 500, к.е. (10-15 мл/сотку), Золон, к.е. (15-20 мл/сотку), Моспілан, р.п. (2-2,5 мл/сотку).
Дія інсектицидів найефективніша на личинках другого і третього віку, коли вони найбільш ненажерливі і мають м’який покрив, легко проникний для препаратів, що потрапляють на них. Проводять обприскування в ранкові або вечірні години, коли менша сонячна інсоляція, і за відсутності або невеликому вітрі.

В. Положенець,
доктор сільськогосподарських наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України,
завідувач кафедри селекціїі біотехнології (Житомирський національний агроекологічний університет)

Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 118 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2018. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира