СКІЛЬКИ БУДУТЬ ОТРИМУВАТИ СІМЕЙНІ ЛІКАРІ В 2019 РОЦІ?

В кінці року стало відомо, скільки будуть отримувати лікарі первинної ланки в новому, 2019 році за кожного "понаднормового" пацієнта.

Про це йдеться у постанові уряду, яку він ухвалив 18 грудня 2018 року.

Чим більше пацієнтів за квотою, тим менше за них платять

Базовий тариф Національної служби здоров'я на оплату послуг лікаря у 2019 році становитиме 370 гривень на рік на людину, а з урахуванням вікових коефіцієнтів він збільшуватиметься. Але в новому році лікарі первинної ланки зможуть набирати більше пацієнтів, тобто перевищувати нормативи. Нагадаємо, що нормою для сімейного лікаря вважається 1800 пацієнтів, терапевта - 2000, педіатра - 900. Проте якщо рекомендований ліміт пацієнтів перевищений до 10%, тариф не міняється і вікові коефіцієнти на цих пацієнтів не застосовуються. А якщо кількість декларацій перевищуватиме оптимальну більш ніж на 10%, то вони будуть оплачені за тарифом 370 гривень із застосуванням понижувальних коефіцієнтів (без застосування вікових). А саме:
- від 110% плюс 1 декларація до 120% - коефіцієнт 0,8;
- від 120% плюс 1 декларація до 130% - коефіцієнт 0,6;
- від 130% плюс 1 декларація до 140% - коефіцієнт 0,4;
- від 140% плюс 1 декларація до 150% - коефіцієнт 0,2;
- від 150% плюс 1 декларація і всі наступні - коефіцієнт 0.
Тобто виходить, чим більше лікар уклав позапланових договорів з пацієнтами, тим менше буде отримувати за лікування цих людей. А якщо набрав більше на 50%, то не отримає за них нічого! Здається, якось не зовсім справедливо…

Гонитва за прибутками карається грошима

Щоб розібратися з цим та іншими нововведеннями, газета "Эхо" звернулася за коментарем до регіонального координатора з упровадження медичної реформи в Житомирській області, начальника обласного інформаційно-аналітичного центру медичної статистики Олександра Зарицького.
- Постанова уряду про введення понижуючих коефіцієнтів в разі перевищення кількості нормативних пацієнтів переслідує дві цілі. По-перше, спонукає лікаря дотримуватися якості надання допомоги, бо в гонитві за прибутками якість можна втратити. Крім того, нововведення дає змогу громадам, у яких є дефіцит лікарів і на кожного виходить більше пацієнтів, ніж за нормативами, отримати хоч якісь кошти за надмірну кількість пацієнтів. Наприклад, у громаді не вистачає, скажімо, три лікаря, і через це медичною послугою не охоплено декілька тисяч населення. Всі лікарі громади можуть розділити "неохоплених" пацієнтів між собою, а орган місцевої влади за бажання може просто доплатити лікарям гроші, якщо вирішить, що їх замало. А якби не було цієї постанови, то лікарі, у яких кількість пацієнтів перевищує ліміт, працювали б з цими людьми в чистий мінус. Тому я вважаю, що така постанова необхідна і обґрунтована.
У постанові уряду йдеться і про те, що на людину, яка досі не уклала договір з лікарем, Національна служба здоров'я виділяє 120 гривень за перше півріччя - до 1 липня 2019 року. Тобто далі всім українцям необхідно укласти договір з тим лікарем, якому вони довіряють, і відкладати це рішення більше не можна.
На 2019 рік для медичних закладів первинної ланки медична субвенція з державного бюджету не передбачається. Це означає, що ті комунальні заклади, які не укладуть договір з Національною службою здоров'я на 2019 рік, фінансуватимуться за рахунок місцевого бюджету.

Від чого залежить зарплата лікаря?

Як повідомив Олександр Миколайович, в області створено 45 закладів, що надають первинну медичну допомогу, але два-три з них у 2018-му ризикують не укласти угоду з Національною службою здоров'я, бо поки що не отримали ліцензії.
Що стосується нової зарплати лікарів, то її розмір залежить від того, скільки пацієнтів уклали з лікарем угоду, а також від того, що саме прописано в колективній угоді підприємства.
- У кожному закладі, який став комунальним некомерційним підприємством, механізм формування заробітної плати обговорюється всім колективом і фіксується в колективній угоді, - пояснює Олександр Миколайович. - Але в середньому зарплати лікарів після укладання угоди з Національною службою зросли мінімум у два рази. Є й інший варіант: стати фізичною особою-підприємцем, отримати відповідну ліцензію і працювати самому. Звісно, треба орендувати приміщення, придбати обладнання, найняти працівників, але якщо лікар набрав максимальну кількість пацієнтів, то він приблизно за рік зможе відшкодувати усі затрати і отримувати приблизно на 10 тисяч гривень більше, ніж лікар, який працює на медичному підприємстві.

Які зарплати у лікарів Житомира?

Про це газета "Эхо" запитала у головного лікаря комунальної установи "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Івана Дідика. І ось що він відповів: "Максимальна заробітна плата у лікарів первинної ланки - 16-17 тисяч гривень після сплати податків за умови, що лікар уклав максимальну кількість договорів з пацієнтами. Середня зарплата - близько 12 тисяч гривень. В цілому із 195 лікарів ЦПМД 25 набрали максимальну кількість пацієнтів і ще 30 впритул наблизилися до цієї цифри".
Залишається додати, що договір з Національною медичною службою діє тільки до кінця року, а на наступний рік кожне медичне некомерційне підприємство або лікар-підприємець повинні укласти новий договір.

Юлія МЕЛЬНИЧУК

 


Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 222 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2018. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира