МАТИ ТА БРАТ ЗАГИБЛОГО НЕ ПРИПИНЯЮТЬ ШУКАТИ СПРАВЕДЛИВОСТІ

З початком війни на Сході на Житомирщину переїхала родина Букачів.

У Донецьку сім'я мала свій дім та роботу. Людмила Оскарівна, мати братів-близнюків Віталія та Олександра, була задоволена своїми синами і дуже любить 13-річну онуку Лізу.

Тут сім'я проживає в ДП "Санаторій для батьків з дітьми "Тетерів" в м. Коростишеві. Брати спочатку працювали у лісництві, потім на гранкар'єрі. Віталій проживав з дружиною Юлею.

І ось після кількох років проживання на Житомирщині в даній сім'ї сталася трагедія, від якої родина не може оговтатися до цих пір. 14 грудня 2017 року 46-річний Віталій загинув. Тіло його в своєму ліжку виявили донька і мати. "Мій син спав поряд, - розповідала Людмила Оскарівна, - і я навіть допустити не могла, що він уже не з нами".
Здавалося б, усе ясно. Слідчий СВ Коростишівського ВП ГУНП в Житомирській області О. П. Нестерчук у постанові про закриття кримінального провадження від 17.12.2017 року так зокрема і вказав: "Гостра серцева недостатність", спираючись на лікарське свідоцтво про смерть. Та родичі покійного не могли повірити, що Віталій помер своєю смертю. І як один були переконані, що в його смерті винна саме Юлія.
Зі своєю дружиною Віталій познайомився вже на Житомирщині - вони були друзями по нещастю, адже обоє опинилися за сотні кілометрів від домівок та зустрілися в санаторії, який був відведений для переселенців. Через деякий час вирішили побратися. Та незабаром у них почали виникати конфлікти, які іноді переходили навіть у бійки. Як засвідчив Олександр, "вона постійно провокувала брата після того, як напивалася пивка чи винця". "Віталій забороняв їй бухати, - сказав Олександр. - Просив припинити, бо це руйнує шлюб. Собі він такого не дозволяв. Брат займався спортом і був кандидатом у майстри спорту з боксу".
Підтвердила це і Ліза, донька Віталія від першого шлюбу. Мачуха, мовляв, постійно звинувачувала батька у надмірній любові до неї. "Коли я приходила до них у гості, Юля завжди ображала мене і тата! Притулок я знаходила у бабусі". А один із свідків незадовго до смерті Віталія чув, як Юлія сказала чоловікові, що в неї два чоловіки здохли і він теж здохне...
"Той день перед смертю брата, - розповідав Олександр, - не стерти з пам'яті ніколи. Святкували день народження подруги Юлії. Святкували майже всі мешканці санаторію. Всі пили один і той же спиртний напій і у всіх все добре, а в крові брата був потім виявлений етанол. Неначе хтось спеціально щось підсипав...".
Зі слів матері, поліцію викликали одразу, бо зрозуміли, що ця смерть навмисна. Та, як повідомила жінка, правоохоронці не квапилися, і через сім годин марного очікування змарніла жінка сама домовилася про транспортування тіла сина до місцевого моргу, де потім судмедексперт встановить отруєння етаноловим спиртом. Обурена родина Букачів була й висновком місцевого правоохоронця, який завітав до них та написав, що Віталій зловживав спиртним. Натомість рідні загиблого надали довідки недавніх медичних обстежень про те, що Віталій напередодні смерті був здоровою людиною.
"Не звертаючи уваги на наші підозри, - повідомила Людмила Оскарівна, - слідчий видав постанову про закриття кримінального провадження. Натомість одразу ж після смерті мого сина Юлія зібрала речі, вимкнула свій телефон і терміново виїхала на окуповану територію. Одного разу мені все ж вдалося додзвонитися до неї. Вона сказала: "Ви мені ніколи не пробачите його смерті". І додала дивну репліку: "А він мене любив?".
Та припускаючи, що саме дружина загиблого підсипала отруту Віталію, після чого він помер (цікаво, навіщо їй було тікати до ДНР?), рідні не погодилися з рішенням слідчого про закриття справи, яке він видав на п'ятий день після смерті Віталія.
Мати звернулася до Коростишівської місцевої прокуратури, завдяки якій розслідування було поновлено. А процесуальним керівником надавалися відповідні письмові вказівки.
Та й після цього рідним Віталія довелося скаржитися. Цього разу вже до суду. В своїй скарзі вони вказали, що й новий слідчий не виконав прокурорських вказівок і теж виніс постанову про закриття провадження. Тому слідчий суддя Черняхівського райсуду Є. Б. Бруховський, вказавши, що та постанова була винесена слідчим передчасно, ухвалив з метою об'єктивного та неупередженого досудового розслідування скаргу матері загиблого задовольнити.
"Але й після цього 22 жовтня 2018 року, - зазначила Людмила Оскарівна, - мені знову довелося скаржитися, адже і третій слідчий, незважаючи на вказані нами, прокуратурою та судом обставини, які необхідно було б перевірити правоохоронним органам для встановлення істини по справі, також закрив дане кримінальне провадження. У цій новій скарзі я попросила прокуратуру зобов'язати слідчого повно та об'єктивно встановити обставини злочину".
Як сказали під час журналістського розслідування мати та брат Віталія, вони не припинять й надалі шукати справедливості.
До речі, як ми вже повідомляли, нещодавно вступив у силу Закон України "Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо вдосконалення забезпечення дотримання прав учасників кримінального судочинства та інших осіб правоохоронними органами при здійсненні досудового розслідування", згідно з яким слідчих-порушників суд каратиме відповідними штрафними санкціями.
І, до речі, для цього у даній справі підстави є! На останню скаргу до Коростишівської місцевої прокуратури ми та мати загиблого Віталія отримали зокрема наступну відповідь від 11.01.2019 р. від першого заступника керівника цієї прокуратури С. Гордієнка: "Встановлено, що постанова про закриття даного кримінального провадження винесена незаконно. На даний час у кримінальному провадженні проводяться всі необхідні слідчі дії...".
Розгляд звернення родини переселенців Букачів знаходиться під контролем  помічника-консультанта народного депутата України, генерала поліції В. Развадовського та шеф-редактора видань газети "Эхо" Володимира Михайловича Яцкевича.

П. ТАРАСЮК, координатор правового захисту та журналістських розслідувань в Житомирській області,
П. САДЧЕНКО

Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 142 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2018. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира