СКІЛЬКИ РАЗІВ НА РІК ДЛЯ ДИТИНИ НОРМАЛЬНО ХВОРІТИ НА ГРВІ

і як уникнути хвороби?

З приходом осені діти почали хворіти. Батьки намагаються зробити все можливе, щоб швидше поставити дитину на ноги, відправити в дитсадок чи школу. Але попереду зима, і батьки ламають голови над тим, як уберегти дитину від інфекцій. Про те, як запобігти хворобам, газета "Эхо" запитала в обласного дитячого імунолога Ірини Гладун.

- Ціле літо батьки намагалися оздоровити і загартувати дітей: купання в річці або морі, споживання фруктів, ягід і овочів і так далі. На який період часу для дитячого організму вистачить запасу вітамінів, літнього гарту, словом, проведеного оздоровлення, щоб почуватися енергійно і не хворіти? - запитую у лікаря.
- Навряд чи можна вказати точний період часу, на який вистачить літнього оздоровлення. Хворіти чи не хворіти - залежить як від індивідуальних особливостей організму дитини, так і від організації режиму дня, харчування, дозвілля та традицій у родині. А жити повноцінно й енергійно потрібно не тільки влітку, а й протягом року.
З настанням холодів зростає ризик захворювання на гострі респіраторні вірусні інфекції. І природньо постає питання захисту та профілактики. Треба пам'ятати, що вірусів існує величезна кількість і вони передаються повітряно-капельним шляхом від хворої людини та переважно вражають дихальні шляхи. Особливості клінічних форм можуть відрізнятися - від безсимптомного перебігу до важких проявів та ускладнень. Проте заходи профілактики практично однакові для всіх. А саме…
Зменшити контактування. Неможливо повністю уникнути контакту з різними збудниками ГРВІ. Перебуваючи в соціумі, ми постійно контактуємо з особами, які переносять ГРВІ в симптомній і безсимптомній формах. Але слід пам'ятати, що найбільший ризик зараження при контакті з хворим виникає в закритому приміщенні. Ризик зараження на вулиці мінімальний. Тому прогулянки з дитиною повинні бути не по магазинах, а на свіжому повітрі.  В той же час у разі появи ознак респіраторної інфекції не варто заражати оточуючих і відправляти дитину в садок чи школу
Заходи особистої гігієни. Тут на першому місці миття рук. Величезну роль в передачі респіраторних інфекцій грає контактний шлях передачі через руки. На руках респіраторні віруси можуть жити до доби, потрапляє вірус на руки хворого від прямого контакту з особою або з краплями слини/мокротиння через повітря.
Потрібно вчити дитину, що під час кашлю чи чхання треба закривати руками очі, ніс і рот, використовуючи одноразові носовички.
Промивання носа після перебування в місцях зі скупченням людей зменшить ризик розвитку вірусної інфекції
- Чи доцільні маски? - запитую у спеціаліста.
- Головне призначення маски в тому, щоб одягати її на хворого з метою перешкоджання виділення збудника в навколишнє середовище. Також встановлено, що носіння маски здоровими людьми, які близько контактують з хворими, дає певний захисний ефект. Тому в сімейному вогнищі інфекції одягати маску можна на всіх. Але здоровій людині марно носити маску на вулиці.
- Яка температура повітря і вологість повинні бути вдома для того, щоб дитині було комфортно?
- Треба запам'ятати, що вірусні частинки годинами і цілодобово зберігають свою активність в курному, сухому, теплому і нерухомому повітрі і практично миттєво гинуть в повітрі чистому, прохолодному, вологому і рухомому. Тому оптимальні параметри повітря в приміщенні - температура 20-22°С, вологість 50-70%. Обов'язкове часте й інтенсивне наскрізне провітрювання приміщень та вологе прибирання. Будь-яка система опалювання сушить повітря, тому потрібно використовувати зволожувачі повітря. Настійно вимагайте зволоження повітря і провітрювання приміщень у дитячих колективах. Краще тепліше одягніться, але не включайте додаткові обігрівачі.
Справа в тому, що у верхніх дихальних шляхах постійно утворюється слиз, який забезпечує захист слизових оболонок. Якщо слиз і слизові оболонки пересихають, робота місцевого імунітету порушується, віруси з легкістю долають захисний бар'єр і людина заражається при контакті з вірусом з набагато більшою вірогідністю. Головний ворог місцевого імунітету - сухе повітря, а також ліки, здатні висушувати слизові оболонки. Для зволожування можна використовувати звичайний фізіологічний розчин.
- Які вакцини від грипу актуальні в цьому сезоні?
- За висновками ВООЗ, в Україні очікується циркуляція трьох штамів грипу - "Гонконг", "Брисбен" та "Мічіган". За прогнозами медиків, "Мічіган" спричинить епідемію грипу з важким перебігом, а кількість хворих зросте майже на 15%. Найефективнішим засобом захисту від хвороби є щеплення від грипу, зроблене до початку епідсезону. Розпочати вакцинацію варто вже зараз - у жовтні. Але до цього часу невідомо, коли вакцини для профілактики грипу стануть доступними для українських пацієнтів.
Перереєстрацію штамового складу на епідсезон 2017-2018 пройшли чотири вакцини від грипу:
ВАКСІГРИП (виробник Санофі Пастер, Франція);
ІНФЛУВАК® (виробник Абботт Біолоджікалз Б. В., Нідерланди);
ДЖІСІ ФЛЮ (виробник Грін Кросс Корпорейшн, Корея);
ІНФЛУЕНЗА ВАКСІН (виробник Хуалан Біолоджікал Бактерін Ко, Лтд, Китай).
- Проти яких ще збудників треба вакцинувати дитину?
- Гемофільна інфекція протікає за типом застудного захворювання з частим розвитком важкої пневмонії та менінгіту переважно у дітей до 2-х років. Тому кожна дитина, яка не має протипоказань до вакцинації, повинна бути щеплена за календарем, включаючи вакцинацію від гемофільної інфекції.
Вакцинація проти пневмококової інфекції також актуальна, особливо для дітей віком до п’яти років та з груп ризику з важкими хронічними захворюваннями серцево-судинної, дихальної та ендокринної систем.
- Скільки разів на рік нормально хворіти на ГРВІ для дитини дитячого садка, молодшого школяра?
- Перехворіти на ГРВІ 6-7 разів на рік зовсім не є трагедією, якщо хвороба має неважкий перебіг і дитина лікується вдома. Імунітет дитини адаптується до навколишнього середовища і соціуму. Важлива не кількість випадків захворювання, а те, наскільки важко переносить хворобу малюк.
- Як тільки починається осіння прохолода і дощі, батьки починають купувати пачками вітаміни в аптеках і годувати ними дітей. Наскільки ефективний такий метод профілактики хвороб і скільки можна давати дитині аптечних вітамінів?
- Навряд чи синтетичні вітаміни можуть стати дієвою профілактикою ГРВІ. Звичайно, перевагу треба надавати свіжим овочам та фруктам. Полівітамінні та мінеральні добавки не впливають на частоту і тяжкість ГРВІ в загальній популяції, проте у хворих, які страждають на хронічні захворювання і мають гіповітаміноз, такі добавки знижують ризик розвитку ГРВІ.
А щодо методів профілактики хвороб, то перш за все це свіже повітря, фізична активність, чиста питна вода, повноцінне харчування - прості, але дійсно дієві засоби. Режим дня має бути організований таким чином, щоб дитина щонайменше дві години проводила на свіжому повітрі. І це не тільки шлях від дому до садочка чи школи. Надмірна завантаженість дитини не сприяє здоров'ю. Велике значення мають також мікроклімат у сім'ї, шкідливі звички батьків.
Як пояснила спеціаліст, у щоденному раціоні дитини мають буди овочеві, м'ясні, молочні страви, салати зі свіжих овочів, в тому числі з цибулею та часником, що містять природні фітонциди, з додаванням рослинної олії. Адже українська кухня така різноманітна і смачна! Також важливе значення має питний режим - чаї, відвари сухофруктів, домашні соки, морси. В той же час потрібно максимально виключати з раціону все, що містить консерванти, ароматизатори, барвники.
Можна випити відро чаю з лимоном, з'їсти відро меду, але якщо при цьому не бувати на вулиці і весь час проводити з гаджетами - здоров'я не буде.
Слід також пам'ятати, що чарівних пігулок для профілактики всіх респіраторно-вірусних хвороб не існує. Безконтрольне застосування імуностимулючих препаратів у дитячому віці не є доцільним і безпечним. Крім того, більшість так званих засобів для зміцнення імунітету не мають доведеного ефекту (говорячи медичною мовою, доказової бази). В нашій країні, на жаль, дозволена фармацевтична реклама, що пропонує "панацею" від усіх хвороб, та до цього треба ставитися скептично і не займатися самолікуванням.

Юлія МЕЛЬНИЧУК

 


Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 117 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2018. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира