АМБУЛАТОРІЇ З ЖИТЛОМ ТА СИНЯ НАЛІПКА

Другого квітня в Україні стартувала кампанія з підписання декларацій із сімейними лікарями, терапевтами та педіатрами - лікарями первинної ланки медицини.

Дехто, правда, вирішив, що підписувати декларацію треба негайно, і відразу ж почав штурмувати медзаклади, але насправді підписання проходить поетапно, у міру готовності медичних закладів. Адже, щоб підписати декларацію, і медпрацівник, і медзаклад мають бути зареєстровані в електронній системі E-Health, а це зробили далеко не всі.

В цілому в Житомирській області в перший тиждень реформи були готові до підписання декларації близько 25% медзакладів первинної ланки. Докладніше про ситуацію розповів начальник управління охорони здоров'я облдержадміністрації Микола Суслик.

Де знайти ще 200 лікарів?

- У Житомирській області є 40 закладів, які надають первинну медичну допомогу, - говорить Микола Петрович. - Це амбулаторії загальної практики сімейної медицини і центри первинної медико-санітарної допомоги. Але Житомирщині не вистачає понад 200 сімейних лікарів, особливо в районах області.
- Де ж їх знайти?
- Думаю, що мотивацією для вибору спеціалізації "сімейний лікар" повинно стати житло при амбулаторії. На Житомирщині в цьому і наступному роках буде побудовано 35 нових амбулаторій і в 24-х з них передбачено житло для лікарів. Частина "житлових" амбулаторій розрахована на одного-двох лікарів, частина - на трьох-чотирьох. Крім того, з введенням нової системи "гроші ходять за пацієнтом" з 1 липня підніметься й зарплата лікарів. У майбутньому у разі реформування вторинної ланки надання медичної допомоги частина вузьких спеціалістів перекваліфікується на сімейних лікарів.
- За яких умов медичний заклад може підписувати декларації?
- Перш за все медзаклад повинен стати неприбутковим підприємством. Робоче місце лікаря повинно бути обладнане комп'ютером з підключенням до Інтернету, щоб можна було зайти в електронну систему E-Health. Сімейні лікарі повинні мати свій електронний підпис. Якщо заклад повністю готовий і ліцензований, тоді на його дверях дозволяється розмістити наліпки у вигляді синього щита з написом: "Тут можна записатися до лікаря". На сьогодні далеко не всі амбулаторії в районах забезпечені комп'ютерами і підключені до Інтернету. За це відповідають голови об'єднаних територіальних громад, які діють у співпраці з центрами медико-санітарної допомоги чи амбулаторіями загальної практики сімейної медицини.
- Яка процедура підписання декларації?
- Якщо ви обрали свого лікаря, то для підписання декларації необхідно прийти у заклад, в якому є вищевказана наліпка, з паспортом, ідентифікаційним кодом та мобільним телефоном. Знайти людину, яка відповідає за підписання декларації. Далі спеціаліст вносить у комп'ютер всі необхідні дані, і вам на телефон приходить смс-повідомлення з кодом підтвердження реєстрації. Цей код ви диктуєте реєстратору. Декларація готова. Її роздрукують і дадуть вам для перевірки. Якщо все правильно, лікар, з яким ви підписали декларацію, скріплює угоду своїм електронним підписом. Друкується два примірника декларації - один для вас, один для лікаря.

Чи можна поміняти сімейного лікаря?

- А якщо людина згодом вирішить, що цей лікар їй не підходить, чи можна перейти до іншого?
- У такому випадку можна підписати декларацію з іншим лікарем, а попередня декларація автоматично анулюється. Але це зробити можна тільки один раз на рік.
- Чи можна взагалі не підписувати декларацію?
- Якщо ви не підписали декларацію з лікарем, медичну допомогу вам все одно змушені будуть надати. Але за таких пацієнтів лікарям з 1 липня платитимуть менше.
- Чи отримує лікар гроші за пацієнта, якщо декларація буде підписана вже після 1 липня?
- Взагалі є три етапи, коли заклад може підписати договір з Національною службою здоров'я України на отримання грошей за лікування пацієнтів. Офіційне підписання договорів починається з 1 липня, другий етап - з 1 жовтня, третій - до 31 грудня 2018 року. Але ця робота буде продовжуватися і в 2019 році. Договір може підписати і окремий лікар, якщо він фізична особа-підприємець та має ліцензію і акредитацію. За прогнозами, на кінець 2018 року декларації підпишуть приблизно 50% населення.
Нагадуємо, що кількість пацієнтів у сімейного лікаря передбачається в межах 1800 чоловік, у педіатра - 900. У 2018 році Національною службою здоров'я планується виділяти лікарю 370 гривень на пацієнта на рік, у 2019 році - 450 гривень, причому є й окремі категорії, при виплаті за яких будуть використані коефіцієнти, - це діти і люди похилого віку. За них платитимуть більше. Розміри коефіцієнтів зараз уточнюються.
Ще один важливий момент. За словами Миколи Суслика, в кожному місті чи районі повинен бути створений електронний ресурс, де будуть розміщені фотографії та анкети з номерами телефонів усіх сімейних лікарів, терапевтів і педіатрів, з якими пацієнти зможуть підписати декларацію. Наприклад, у Житомирі створено дуже вдалий сайт "Обери собі лікаря", де є абсолютно вся необхідна інформація (http://likar.center). Крім того, інформація є й на сайті обласного управління охорони здоров'я (http://oz.zt.gov.ua).
Наприкінці розмови Микола Петрович поділився гарною новиною: за рейтингом Національного інституту стратегічних досліджень, по стану здоров'я населення, за доступністю і якістю меддопомоги та профілактичною роботою медицина Житомирщини зайняла друге місце по Україні, а сільська медицина - на третьому місці.

За три дні - сотня декларацій

Щоб побачити на власні очі, як працює сучасна амбулаторія, журналіст газети "Эхо" навідалася у Житомирську амбулаторію по вулиці Корольова, 46, де вже з 2 квітня почали підписувати декларації з пацієнтами. Це нова амбулаторія, яка почала працювати з 2017 року. При вході - величезний стенд з прізвищами всіх лікарів, номерами їхніх кабінетів і годинами прийому. Черг у коридорах я не побачила. Все тихо-спокійно. Прийом ведуть вісім лікарів, з яких шість - сімейні. За три перші дні з початку реформи лікарі амбулаторії встигли підписати сотню декларацій з пацієнтами. До речі, мені пояснили, що тепер викликати лікаря додому можна і через Інтернет за допомогою програми "Поліклініка без черги", але старше покоління вважає за краще або зателефонувати в реєстратуру, або прийти і записатися.
Що стосується аналізів, то пацієнти здають їх в амбулаторії, а обробляють аналізи в одній із житомирських поліклінік. А ще амбулаторія має два автомобілі для обслуговування своїх пацієнтів. Така ось система роботи. Пацієнти задоволені. Причому багато з них мешкають в інших районах міста, але обслуговуватися вирішили саме тут.
За словами в.о. головного лікаря Центру первинної медико-санітарної допомоги Житомирської міської ради Івана Дідика, за перші три дні житомирськими медичними закладами було підписано 1200 декларацій.

Юлія МЕЛЬНИЧУК

Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 162 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2018. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира