ЗРОСТАЮЧІ ЦІНИ НА ПЕРЕДПЛАТУ ПОШТОВИКАМИ ВБИВАЮТЬ ГАЗЕТИ І ПОЗБАВЛЯЮТЬ ЧИТАЧІВ СЛОВА ПРАВДИ

Нотатки із всеукраїнської наради головних редакторів друкованих ЗМІ з керівництвом «Укрпошти»

Розмова на черговій зустрічі редакторів центральних і регіональних газет з керівниками «Укрпошти», що відбулася на минулому тижні, була як ніколи гострою. Її організаторові – голові Національної спілки журналістів України Сергію Томіленку весь час доводилося заспокоювати колег і гостей.

Емоції, які зашкалювали в обох сторін, можна зрозуміти: практично після кожного такого спілкування, яке завершується мало не обіймами і благими обіцянками, поштовики… оголошують про підвищення тарифів на свої послуги з передплати періодики.

Через це падають тиражі газет. Чимало видань взагалі припинили існування! А багато громадян України, чиї гаманці спустошує недолуга політика влади підвищенням тарифів на комуналку, зростанням вартості усіх товарів і послуг, змушені просто відмовляти собі у передплаті, бо у людей не завжди на харчі грошей вистачає.

Одна з газет Донбасу обізвала на своїх сторінках двох керівників «Укрпошти» негідниками і базіками. Розповідаючи про це, перший заступник голови правління «Укрпошти» Олександр Чернявський – чоловік атлетичної статури -- не лишився в боргу і різко відповів на незручне запитання одного з редакторів. Ображений газетяр піднявся і пішов, на прощання кинувши: «Я думав, у нас конструктивний діалог...» А як з ним не погодитися? Кожні півроку договори, що їх «Укрпошта» укладає з редакціями, не виконуються за рахунок запропонованих поштовиками нових додаткових угод. На думку журналістів, зв»язківці вимагають непомірно високу платню за включення видань в передплатний каталог. І яка є потреба двічі на рік друкувати нові передплатні каталоги і здирати з кожної редакції по кілька сот гривень? Підрахували, що таким чином "Укрпошта" щоразу "наварює" собі до 5 млн. гривень. Воістину золоті каталоги, ціна за виготовлення яких обходиться всього в якихось кілька десятків тисяч. А розплачується за все читач.

- В Україні, зокрема на Житомирщині, зростає кількість населених пунктів, де закриваються сільські поштові відділення, -- розповів у своєму виступі шеф-редактор видань «Эхо» Володимир Яцкевич. – Замість них поштовики організували так звані авторозгонки -- пересувні відділення зв»язку, кожне з яких за графіком обслуговує три-чотири села. Чи зможуть старі немічні люди ( а саме вони становлять більшість сільського населення), скажімо, з дальнього кутка ловити ту машину, щоб передплатити газету? Раніше це могла зробити поштарка, яка знала людей, була бажаною гостею в кожній хаті. Наслідок такої політики – падіння тиражів газет. І це в умовах, коли в багатьох селах перестало працювати проводове радіомовлення, а в країні йде війна із зовнішнім агресором, і людям так необхідна інформаційна підтримка засобами масової інформації наших національних інтересів, розвінчанням загарбницької політики Путіна, з іншого боку – роз»яснення внутрішньої політики української влади.

Олександр Чернявський пояснює, що «Укрпошта» справді пропонує редакціям додаткові угоди, аби газетярі вже наступного тижня отримали 40 відсотків вартості передплати на друге півріччя, а щоб зменшити фінансове навантаження на «Укрпошту» пропонує добровільно/примусово не віддавати завчасу, як записано в угодах залишені кошти, а надати можливість "Укрпошті" за рахунок передплатників латати свої дірки в бюджеті, обіцяючи відати весь залишок аж через 2-3 місяці. А за що ж тоді редакціям газети випускати: купівлю паперу, плату за друк, зарплату співробітникам... А тарифи змушена підвищувати, бо, мовляв, велику частку її роботи становить доставка і виплата людям пенсій. Пенсійний фонд України заборгував за неї великі кошти. Якщо раніше «Укрпошта» обслуговувала вісім мільйонів пенсіонерів, то нині – лише чотири з половиною. ПФУ мало не палицею заганяє пенсіонерів у банківську систему. Чи кожній старій людині зручно їздити з банківською карткою за десятки кілометрів до райцентрів, де є банки чи банкомати? Через це «Укрпошта» втрачає 100 мільйонів гривень, стала фактично субсидіантом Пенсійного фонду. А треба ж було ще й мінімальну зарплату згідно з рішенням уряду подвоїти! Тому «Укрпошта» нині перебуває на межі банкрутства. Незважаючи на підвищення зарплати, у багатьох сільських поштарів вона залишається дуже низькою – на рівні 800 гривень, бо ставки доводиться ділити. Через це, а також з інших причин поштарів бракує – скажімо, стара поштарка померла, а молода вийшла заміж і виїхала… З 28 тисяч українських сіл лише вісім тисяч (менше третини!) мають відділення зв'язку, - констатує О. Чернявський.

Тому, мовляв, «Укрпошта» і змушена організувати експеримент з пересувними відділеннями зв'язку, який проводиться на Чернігівщині та в деяких інших областях, влаштовує так звані дні передплатника, зробила можливою переплату періодики по інтернету, планує зробити автоматизовані (комп'ютеризовані) поштові відділення, збирає базу даних клієнтури, зокрема, і передплатників, щоб працювати з ними індивідуально – тобто вчасно нагадувати про нову передплату, агітувати за старі і нові цікаві видання… Питаннями передплати займається спеціальний підрозділ з 112 працівників. В областях підготовлено 400 інструкторів з передплати, кожен з яких контролює хід передплати по своїх 40-50 відділеннях зв»язку. Вони щоп»ятниці проводять апаратні наради… І взагалі «Укрпошта» постійно відкрита для діалогу.

Гарно співав пан Чернявський. Однак почав за здравіє, а закінчив свій виступ за упокій фразою: «Що вдієш, газети – це продукт, який поступово вмирає…» Мовляв, дедалі більше друкованої продукції й інформації переходить в інтернет. Але подібні заяви лунали і на межі 50-60-х років минулого століття, коли почало бурхливо розвиватися телебачення. Дехто з його адептів заявляв, що з появою телевізії незабаром зникнуть, стануть непотрібними театр, кіно і навіть книги. Та не зникли ж!

Взагалі ця дискусія нагадувала мені бійку двох бідняків за сухар чи кістку.

Бо доводи обох сторін ніби й вагомі, інколи навіть переконливі. Чому ж ситуація стає дедалі гіршою для газетярів і читачів – народу України?

Голова НСЖУ Сергій Томіленко, шеф-редактор найтиражнішої на Житомирщині газети «Эхо» Володимир Яцкевич та інші учасники дискусії вважають, що головна причина такого ганебного становища – відсутність державної політики щодо підтримки друкованих видань і тієї ж «Укрпошти». Не видно бажання ні з боку Міністерства інфраструктури, ні інших урядових структур займатися газетами. Чому в провідних державах світу влада фінансово підтримує друковані ЗМІ, а в Україні абсолютно ігнорує? Може, в цьому винні і самі газетярі? Якщо нас не поважають, то ми самі повинні змусити владу поважати нас! Необхідно лише об'єднуватися всім під егідою нашої Спілки, яка багато робить для захисту газетярів від свавілля поштовиків. Хіба нормально, коли редакція газети мало не третину зароблених коштів змушена віддавати «Укрпошті»? Це ж грабунок! Адже проблеми є не лише у зв'язківців. Газетярі теж живуть в умовах тотального підвищення цін і на папір, і на пальне, і на підвищені зарплати, однак прагнуть знайти вихід без підвищення вартості передплати. Володимир Яцкевич вже пропонував один з шляхів виходу або принаймні пом'якшення ситуації: всі газети України безплатно вміщують на своїх сторінках комерційну рекламу «Укрпошти». Поштовики ж у відповідь не підвищують ціни на передплату. Однак останні не хочуть почути журналістів. Хоча разом з газетами доставляють у села і свій потрібний людям різноманітний товар, який за вагою й обсягом нерідко у кілька разів більший, ніж газети. Зате основний тягар затрат скидають на редакції. Хіба це справедливо? І про яке подорожчання пального (на нього часто любить нарікати керівництво «Укрпошти») варто вести мову, коли на тій же Житомирщині (і не лише на ній) більшість автомашин поштовиків їздять на газі, що значно здешевлює доставку газет? Тим не менше тарифи зростають.

І мимоволі складається враження, що, незважаючи на неодноразові звернення керівництва Національної спілки журналістів до вищих посадових осіб держави, її керманичам, мабуть, дуже кортить знищити, закрити невгодні владі опозиційні газети. Свої ж, владні видання, вони якось підтримають! Хіба це демократія і свобода слова? До речі, зауважимо, що в розвинутих державах влада фінансово підтримує і свою пошту.

Учасники зустрічі були одностайні в думці, що на наступну розмову, яка відбудеться у липні ц.р., треба запросити як мінімум віце-прем»єра з гуманітарних питань і міністрів, які відають питаннями ЗМІ.

До речі, редакція видань "Эхо" на жодну копійку не підвищила вартість передплати ані на 2-ге півріччя, і не підвищить на 2018-й рік. А ось у керівників "Укрпошти", як бачимо, на це своя думка. Звісно, своя сорочка ближче до тіла...

Володимир ШУНЕВИЧ, журналіст газети «ФАКТЫ» -- спеціально для «Эхо»

Київ - Житомир

Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 261 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2018. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира