СЕРГІЙ ТАРУТА: МАЙЖЕ ПОЛОВИНА УКРАЇНСЬКОЇ ЕКОНОМІКИ ПРАЦЮЄ «В ТІНІ»

Народний депутат України, лідер партії «Основа» Сергій Тарута називає себе технократом та відмежовується від політиків-популістів.

Спираючись на висновки експертів, парламентарій малює економічно обґрунтований сценарій розвитку країни до 2030 року та різко критикує сьогоднішню владу. На думку політика, сліпе виконання вказівок МВФ призводить до руйнування економіки та заганяє Україну до боргової ями. Та чи реальними є кроки, які пропонує депутат? Чи можна вірити цим обіцянкам? Наскільки відчують зміни прості громадяни?

Під час нещодавньої зустрічі Сергія Тарути з регіональними журналістами в медіаклубі «На власний погляд» пролунали гострі запитання, які стосувалися різних сфер, що хвилюють аудиторію ЗМІ. Пропонуємо читачам окремі цитати із відвертої та непростої розмови з політиком.

Підвищувати доходи не запуском друкарського верстата, а приходом інвестицій

«Яка ціль медичної реформи? Зменшити витрати? Так це ж не ціль. Коли ми говоримо, що головною цінністю є людина та якість людського капіталу, - то ця якість залежить від охорони здоров’я, від освіти, від культури, від соціуму. Сьогодні країни змагаються в якості людського капіталу.

У нас бідне населення, колосальний відкладений попит. У «Доктрині збалансованого розвитку України 2030», співавтором якої я є, зазначено: для того, аби Україна до 2030 року увійшла до числа 30 найбільш розвинених країн світу, треба забезпечити зростання ВВП щонайменше на 10% на рік. Ми повинні підвищувати доходи, але не запуском друкарського верстата, а підвищувати ринковими методами, створенням привабливих умов для інвестицій. За рахунок інвестицій будуть нові робочі місця, модернізація промисловості. Тоді зможемо підняти зарплату до 20-30 тисяч гривень, а пенсії забезпечити на рівні 10-15 тисяч гривень. У нас немає іншого шляху, інакше всі виїдуть на Захід.

Ми плануємо не зовнішні запозичення, а іншу модель розвитку – інвестиційну. Щоб досягти запланованого зростання ВВП до 2030 року, потрібні щонайменше 450 мільярдів доларів інвестицій. Зовнішніх – 15 мільярдів, і це не такі великі гроші для такої країни, як Україна. Якщо дивитися на Грецію – там 283 мільярди дали, а ця країна за потенціалом утричі менша за Україну».

Кредити МВФ заганяють країну до пастки

«Сьогодні країна дуже хвора, в реанімації, в комі. МВФ – це швидка допомога. Яка може забрати і довезти до лікарні, а далі сама система мусить його лікувати. На жаль, керівництво країни «сіло на голку» швидкої допомоги від МВФ. Мовляв, тут усе є: ліки, медики, тож будемо кататися й надалі.

Чи можемо ми обійтися без кредитів? Так, можемо. Кредити нас не врятують - вони лише заганяють ще далі до пастки. Тому що кредити треба повертати, а коли кредитний рейтинг країни падає, кожна нова позика дорожча за попередню. І якщо у нас раніше були кредити під 5%, навіть під 4%, - держава зараз залучає під 6,5%.

Сьогодні є борги, які ми не в змозі віддати. Якщо казати правду і дивитися макроекономічні показники, то ми де-факто банкрути. Влада не каже правду, що буде через два, через три, через чотири роки, як ми віддамо 27 мільярдів доларів, як ми розраховуватимемося. У нас близько 6 мільярдів доларів, які треба віддавати лише за відсотками. Уявляєте дефіцит Пенсійного фонду?

Тому треба сідати з кредиторами і правду казати: ми не можемо віддати, ось у нас є бізнес-план, ми переходимо на іншу модель, ви мусите нам списати 60 чи 70%, інші перенести. Але ми створюємо такі умови, що ваш бізнес від цього виграє».

План повернення Донбасу

«Чи можна повернути Донбас? Так, можливо. Чи зробить це теперішня влада? Навіть одного відсотка не даю. Подивіться на бігборди Порошенка: армія, мова і релігія. Нічого того, що об’єднує людей, ані слова про мир. Президент робить протилежне тому, що говорить, і довіри до нього вже немає давно.

На минулій конференції з безпеки в Мюнхені я анонсував план, про який усі сказали: неможливо. Але частина цього плану – миротворчі сили – вже реалізовується. Далі в будь-якому разі необхідна міжнародна тимчасова адміністрація. Іншого суб’єкта, який би працював із миротворчими силами, не може бути. Тому що хто буде їхнім партнером на тій території?

Потрібна міжнародна тимчасова адміністрація, яка використовуватиме юстицію перехідного періоду, як це практикувалося в багатьох конфліктах, і одразу почне допомагати людям. Тому що це наші люди, які мешкають на тій території і яких сьогодні звинувачують в тому, що трапилося. Вражає робота російської інформаційної машини: навіть українські ЗМІ впіймалися на цю історію і розповідають, нібито Донбас «сам винний».

В 2014 році я очолював Донецьку обласну державну адміністрацію і переконаний: можна було переломити ситуацію. Із 4,5 мільона мешканців області на проросійські акції виходили не більше 30 тисяч осіб. Із них десь 5-7 тисяч були ідеологічними прихильниками, інші – за гроші. Це «ні про що», це не та сила, яка могла би підірвати регіон. І тоді почалося перекидання «зелених чоловічків» із боку Російської Федерації. До початку червня ще не було критичної маси бойовиків, і їх можна було би «зачистити».

Проте ані у міліції, ані у СБУ таких функцій не було. Це міг би зробити військовий спецназ, і я постійно говорив про це Турчинову і Пашинському. Навіть пропонував узяти на себе відповідальність за такі дії. Якби була політична воля, спецназ, який тоді перебував в Донецькому аеропорту, міг би вирішити проблему.

А сьогодні план мирного врегулювання ситуації на Донбасі є, його можна реалізувати, але вже за іншого президента».

Вихід із «тіні» та передача повноважень на місця

«Два важливих показники стану економіки: інфляція і курс долара. Це залежить не тільки від МВФ, а й від балансу експорту-імпорту, від балансу розвитку економіки.

Чому курс гривні скаче? Тому що всередині країни ми все менше й менше виробляємо, менше експортуємо, бо технологічно відстали, а більше купуємо звідти. І курс долара йде вгору.

Якщо порівнювати нашу податкову систему з сусідами – у всіх краща, ліберальніша система, ніж у нас. То чому інвестори повинні прийти? У нас 48% економіки в тіні. Детінізація економіки – один із необхідних антикризових заходів. Щоб прибрати тінізацію, потрібно зменшувати податки. А далі – боротьба з корупцією, передача повноважень на місця, перехід на електронне урядування, 70% чиновників виганяємо. Це та модель, завдяки якій можна забезпечити зростання ВВП понад 10 відсотків на рік».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергій ПРИШВІН

 


 


Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 138 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2018. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира