ЯКЩО ПРОПАВ ГОЛОС - ВАМ ДО ФОНІАТРА

Єдиний на всю область спеціаліст з незвичною назвою "фоніатр" працює в Житомирській обласній клінічній лікарні.

Далеко не всі знають, що це лікар галузі отоларингології, який займається проблемами, пов'язаними з порушеннями голосу. Тобто коли у людини сильно змінився чи взагалі пропав голос, треба йти до вузького спеціаліста. Докладніше про всі аспекти своєї роботи газеті "Эхо" розповів лікар-фоніатр Микола Мельник.

- Представники яких професій частіше звертаються до вас по допомогу і з чим пов'язані проблеми з голосом? - запитую у Миколи Володимировича.
- До мене приходять співаки, артисти, викладачі шкіл та вузів області, диктори, які у зв'язку з професійною діяльністю постійно напружують свої голосові зв’язки. Співаки і артисти, наприклад, нерідко виступають в складних умовах: в холодних приміщеннях або на вулиці, і це одразу ж позначається на голосі. В останні роки доволі часто звертаються робітники кол-центрів, які на роботі говорять по телефону по 6-8 годин поспіль і, як правило, не готові до таких навантажень. А причини проблем з голосом дуже різні. Найчастіше це перенавантаження або наслідки запальних процесів (ГРЗ, ларингіти, фарингіти, бронхіти, пневмонії). На голос впливає куріння, пухлини гортані, важкий психологічний стан, параліч голосових зв’язок та інші хвороби.
- Як допомогти людям відновити голос?
- Перш за все треба визначитися з діагнозом. Якщо голос зник і не повертається тиждень-два, треба звернутися до спеціаліста, щоб він оглянув голосові зв’язки і виключив злоякісні захворювання чи новоутворення. А якщо у людини виявився запальний процес, то лікар застосовує протизапальну терапію, антибіотики за показаннями, а ще спеціальні процедури - внутрішньогортанні вливання. Крім того, можуть бути паралічі та парези гортані, які потребують спе-ціального лікування. Мені доводиться співпрацювати з різними суміжними спеціалістами, наприклад, з ендокринологом, бо захворювання щитовидної залози дуже позначаються на голосі. А також з гінекологом, тому що гінекологічні запальні процеси і зміни гормонального фону у жінок нерідко призводять до зміни голосу. У чоловіків теж змінюється голос, і не тільки в підлітковому віці.
- За яких обставин чоловіки втрачають свій голос?
- У мене був доволі цікавий випадок. Звернувся по допомогу пожежний з району області - такий собі кремезний мужній чоловік козацької статури. Але коли він заговорив, мені здалося, що це не доросла людина, а маленька дитина, настільки тонким та писклявим був його голос. Він пояснив, що гасив пожежу, надихався димом і копоттю, і його мужній голос перетворився на дитячий писк. Друзі й колеги потішалися над пожежним, а він неймовірно страждав. Я його госпіталізував до лікарні, декілька днів робив йому спеціальні вливання, а також він пройшов курс спеціальних методик з відновлення голосу. На вихідні чоловік відпросився додому з умовою, що в понеділок обов'язково мені зателефонує. І ось у понеділок мені телефонує якийсь чоловік і гучним мужнім голосом запитує, коли йому приїжджати до лікарні. Я зовсім не впізнав пожежного і не одразу зрозумів, з ким говорю, тому що до нього повернувся сильний мужній голос і він уже не потребував лікування. Хочу наголосити, що чоловіки, у яких з різних причин зник чи змінився голос, не повинні впадати у відчай - у багатьох випадках голос можна повернути.
- Деякі співаки зізнаються, що найкраще лікування голосу - це мовчання. Це правда?
- Мовчання - головна вимога при втраті голосу. Причому треба саме мовчати, а не шепотіти, бо існує хибна думка, що коли людина шепоче, вона не напружує голосові зв’язки. Але це не так, бо під час шепоту навантаження на них ще більше, ніж якщо говорити дуже тихенько, напівтоном. Тобто краще говорити тихо, ніж шепотіти.
- А дієта потрібна?
- Обов'язково. Треба уникати гарячої, холодної, кислої, гострої їжі, газованих напоїв, сухарів, тобто подразнюючих продуктів. З медом теж треба бути обережним - його краще додавати в теплу воду чи чай, а не вживати в чистому вигляді.
- У народі вважається, що сирі яйця - це найкращий засіб для підтримання дзвінкого голосу…
- Це абсурд. Просто яйця обволікають слизову оболонку і можуть трохи зняти подразнення. От і весь ефект. А якихось чудодійних властивостей, які зроблять голос більш дзвінким і красивим, у них немає. Деякі люди доходять до абсурду і починають, наприклад, полоскати горло керосином, але так можна тільки отруїтися. Якщо ви знайшли, на ваш погляд, ефективний народний рецепт, краще проконсультуватися з лікарем, щоб не зашкодити своєму голосу та здоров'ю.
- У більшості випадків проблеми з голосом проходять самостійно, - продовжує Микола Володимирович. - Треба лише створити умови для відновлення організму: теплий напій, дієта, більше мовчати, а конкретні препарати може назначити лише лікар. Якщо немає часу чекати, то краще звернутися до фоніатра - він застосує спеціальні методики, які значно пришвидшать одужання.
І лікар розповів цікавий випадок, який стався ще на початку його лікарської практики. До нього звернулася дівчина років 15-ти, яка вже декілька тижнів не могла ні говорити, ні навіть шепотіти. Батьки пов'язували це з пережитим стресом: напередодні дівчина сильно посварилася зі своїм хлопцем і вони розлучилися. Дівчина, як уміла, сама лікувалася, полоскала горло всілякими травами, але нічого не допомагало. Лікар оглянув її, не виявив запальних процесів і застосував спеціальні методики по відновленню голосу - фонопедію. Буквально через 15 хвилин після цих вправ дівчина заговорила своїм звичайним голосом, мов нічого не сталося, і щаслива побігла додому…

Юлія МЕЛЬНИЧУК

 


 


Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 192 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2018. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира