ЩОБ ОТРИМАТИ СУБСИДІЮ, БАГАТО ПОДРУЖНІХ ПАР ЗМУШЕНІ РОЗЛУЧИТИСЯ, ІНШІ ВИПИСУЮТЬ З КВАРТИРИ ДІТЕЙ

Чому кількість субсидій зменшилася наполовину?

Після останніх змін в законодавстві стосовно нарахувань субсидій кількість тих українців, які мають право на субсидію, зменшилася приблизно наполовину. Частина нововведень вступила в дію з 1 травня, інші - з 1 жовтня, але деякі з травневих рішень були потім переглянуті та змінені, тому жителям області складно орієнтуватися в непростій системі нарахування.

Хто і за яких умов може отримати субсидію, а хто - ні, газеті "Эхо" розповіла заступник начальника управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради Лілія Процюк.

- До якого терміну можна подати декларації та заяви для нарахування субсидії на опалювальний період, який вже почався? - запитую у фахівця.
- Прийом документів відбувається протягом двох місяців після початку опалювального періоду. Ті, хто має індивідуальне газове опалення, повинні звернутися до 16 грудня, всі інші - до 17 грудня. Це стосується тих людей, які не зверталися за субсидією в неопалювальний період. Якщо людина має право на субсидію і зверталася влітку, їй буде нараховано субсидію з початку опалювального періоду, тобто з жовтня, без її звернення.
- Чи правда, що для людини працездатного віку, яка не працює, при оформленні субсидії буде враховано три прожиткових мінімуми, а не два, як було минулого року?
- Ні, це помилкова думка. Все набагато складніше. Справді, минулого року субсидії призначалися, якщо в складі домогосподарства є особа працездатного віку, яка офіційно не працює, і при оформленні субсидії їй нараховували два прожиткових мінімуми. А в цьому році ситуація інша. Сільські жителі, які не мають роботи і зарплати, можуть звернутися до комісії, яка в більшості випадків допоможе людям отримати субсидію. А в містах можливості комісії обмежені законодавством: передбачено всього чотири випадки, коли людина, не маючи доходів, може отримати субсидію. А саме…
- Якщо члени домогосподарства та члени сім"ї тривало хворіють, що підтверджується висновком ЛКК медичного закладу, або ці особи алко- чи наркозалежні, що підтверджується довідкою від лікаря. Хочу зазначити, що таку довідку може надати не тільки нарколог, а й інший лікар, наприклад, сімейний, який добре знає родину і стан здоров’я її членів.
- Якщо члени домогосподарства (ті, хто зареєстрований) надають соціальні послуги, тобто здійснюють догляд за важкими хворими. Або перебувають у місцях позбавлення волі.
- Якщо за період, за який враховуються доходи, людина заробляла менше мінімальної зарплати, але з невеликою різницею - лише на 10%. Наприклад, з січня по червень людина отримувала 3,5 тисячі гривень, хоча офіційна мінімальна зарплата в країні - 3729 гривень.
- Якщо людина з січня по червень не мала роботи і доходів і не платила внесок, але за два місяці до звернення за субсидією знайшла роботу і почала робити відрахування в Пенсійний фонд.
Таким людям комісія дає добро на призначення субсидії. Але спочатку проводиться акт обстеження житлово-побутових умов домогосподарства, і залежно від цього члени комісії вирішують, скільки прожиткових мінімумів нарахувати непрацюючій людині - один чи три, чи той маленький фактичний заробіток, який був. Після цього спеціалісти приступають до розрахунку субсидії. А всім іншим особам працездатного віку, які офіційно не працюють і не входять в цей перелік, відмовляють у субсидії.
- А якщо член сім’ї поїхав на заробітки за кордон?
- З 1 травня 2018 року було прийнято рішення, що субсидія не призначається у тих випадках, коли в складі сім’ї є зареєстровані працездатні особи, у яких відсутні доходи і які перебували за кордоном більше 60 днів. Мова йде саме про заробітчан. Але пенсіонери, у яких син чи донька подалися за кордон на заробітки, почали скаржитися на те, що вони не можуть оформити субсидію і це несправедливо. Тому з 1 жовтня сталися кардинальні зміни у цьому питанні. Суть їх у наступному. Якщо людина перебуває в країні, з котрою укладена угода про соціальне забезпечення (перелік цих країн є на сайті Мінсоцполітики), то може бути два варіанти. Перший - якщо мова йде про сина чи доньку, які поїхали за кордон, то вони можуть передати матері (батьку) довідку, що офіційно працюють, наприклад, в Польщі, сплачують страхові внески, і тоді рішенням комісії їх можуть зняти з платежів, щоб батьки по одній своїй пенсії оформили субсидію. І другий варіант - якщо мова йде про чоловіка чи жінку, які поїхали за кордон, в цьому випадку така норма не діє.
- Поясніть, будь ласка.
- Наприклад, глава сім’ї поїхав на заробітки до Польщі. Навіть якщо він сплачує в Польщі всі страхові внески, то в нашій країні його не знімуть з платежів, тобто у разі оформлення субсидії його дружині будуть враховані і його доходи. Для цього він має надіслати довідку про сплату страхових внесків у Польщі і про свої заробітки. Навіть якщо у нього хороший заробіток, але сім’я живе у великому приватному будинку, має багато дітей і значні комунальні платежі, то субсидія все одно може бути надана, але невелика. А якщо мова йде про однокімнатну квартиру і чоловік непогано заробляє за кордоном, то зрозуміло, що субсидії не буде. Тобто люди повинні розуміти, що з платежів можна зняти тільки дорослих дітей чи інших родичів, які прописані та поїхали за кордон, а чоловіка чи дружину не можна. При оформленні субсидії доходи обох мають бути враховані обов'язково.
- А якщо подружжя прописане за різними адресами?
- Це не має значення. Раніше, якщо чоловік був прописаний у своїх батьків, дружина - у своїх, то при оформленні субсидії до уваги не бралися доходи іншої "половини", а тепер, якщо подружжя прописане за різними адресами, доходи обох враховуються. Наприклад, дружина зареєстрована у своїх батьків і має зарплату 10 тисяч гривень, а в чоловіка, який зареєстрований за іншою адресою, - зарплата 5 тисяч. При оформленні дружиною субсидії в доход її домогосподарства буде враховано не 10 тисяч, як було раніше, а 15 тисяч (разом з доходом чоловіка).
- Тепер зрозуміло, чому в Україні подружжя масово розлучаються… Цікаво, наскільки саме зменшилася кількість оформлених субсидій після всіх нововведень?
- У минулому році на опалювальний період у Корольовському районі міста було оформлено 25 тисяч субсидій. В цьому році ми ще не закінчили цю роботу, але гадаю, що буде максимум 15 тисяч субсидій, тобто приблизно на 10 тисяч менше. Багатьом жителям у субсидії було відмовлено, багато людей самі не прийшли, бо розуміють, що не мають права на державну допомогу.
- Коли буде введена монетизація субсидій?
- Передбачається, що монетизація житлових субсидій буде проходити в три етапи. Перший має розпочатися з 1 січня 2019 року і поширюватиметься на тих, хто вперше оформляє субсидію. На другому етапі до монетизації мають бути долучені громадяни, яким буде призначена субсидія на неопалювальний період. І на третьому етапі планується перехід на грошову форму допомоги на опалювальний період. Цей процес тільки розпочинається, тому докладніше поговорити про монетизацію можна буде пізніше.

Юлія МЕЛЬНИЧУК

 


Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 155 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2018. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира