СКІЛЬКИ ТРЕБА ЗАБОРГУВАТИ ЗА «КОМУНАЛКУ», ЩОБ У ТЕБЕ ЗАБРАЛИ КВАРТИРУ?

Комунальні платежі сьогодні досягли таких колосальних розмірів, що багато хто просто не в змозі їх оплачувати.

Проте накопичувати борги теж небезпечно - врешті-решт можна втратити своє майно. За борги можуть забрати навіть квартиру, особливо якщо, крім боргів за "комуналку", у людини є й інші борги. Прецеденти вже були, і не тільки по країні, а й у нашій області.

Минулого року в Житомирі державними виконавцями було проведено опис, оцінку та реалізацію іпотечного нерухомого майна (квартири) боржника з метою погашення заборгованості перед банківською установою, а також перед "Житомирводоканалом" та КВЖРЕПом. Загальна сума боргу сягала понад півмільйона гривень.

«Не хочу платити! Краще піду до суду»

В Інтернеті активно обговорюється випадок в місті Лозова Харківської області, де за багаторічні борги по "комуналці" держвиконавці вилучили у сім'ї квартиру на реалізацію. Як з'ясувалося, в квартирі живуть мати і двоє дорослих синів, які не платили за "комуналку" протягом семи років, і в 2016 році їх борг перевищив 45 тисяч гривень. Крім того, один із синів був винен банку понад 100 тисяч. Родині пропонувалося укласти договори з комунальниками про реструктуризацію боргу, з банком - про відстрочку, але сім'я нічого не бажала робити. Цікаво те, що вони знайшли гроші на адвоката і почали довго й активно судитися, але всі суди програли.
Коли квартиру боржників виставили на торги, був травень 2016 року, у той час діяла норма закону, згідно з якою борг у розмірі 10 мінімальних зарплат (а мінімальна зарплата тоді була 1450 гривень)дозволяв реалізацію житла боржників. Тобто у той час боргу в 14,5 тисячі гривень було достатньо, щоб почати процес. А тепер норми законодавства змінилися.

Яка сума боргу є критичною?

- Скільки ж сьогодні треба заборгувати за комунальні послуги, щоб втратити свою квартиру? - запитую у заступника начальника управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Житомирській області Дмитра Фещенка.
- Якщо комунальний борг чи декілька різних боргів у сукупності більші, ніж 20 розмірів мінімальної зарплати, то квартиру дійсно можуть вилучити за борги. Зараз мінімальна зарплата становить 4173 гривні, тобто критична сума боргу становить 83,5 тисячі гривень. Але якщо це єдине житло боржника і там проживає неповнолітня дитина, то виконавча служба повинна отримати дозвіл на реалізацію житла у відділі опіки і піклування. Та якщо у боржника ще є дача, земельна ділянка чи друга квартира, то виконавча служба може вилучити якесь з цього майна за борги.
- Чи правда, що ті боржники, чия справа вже дійшла до суду, повинні заплатити, крім самого боргу, ще багато інших платежів?
- Так, люди, які не квапилися заплатити борг вчасно, самі себе карають на чималі суми. По-перше, треба заплатити судовий збір, якщо боржник програв суд. По-друге, виконавчий збір, а це 10% від суми богу. Якщо мова йде про арешт майна, зокрема квартири, то боржнику треба буде заплатити ще й значні витрати виконавчого провадження, у тому числі роботу експерта-оцінювача і послуги торгової організації, яка це майно реалізує. Набігає доволі значна сума, яку заберуть у людини після реалізації майна. Щоб не втрачати зайвого, треба вчасно заплатити борги, якщо це можливо.
- Коли саме?
- Як тільки приходить повістка до суду або копія позивної заяви.
- А якщо борг не буде погашено?
- Коли ми відкриваємо виконавче провадження, то накладаємо арешт на рухоме та нерухоме майно боржника, тобто до реєстру вносяться певні обтяження. І потім, якщо боржник захоче вчинити якусь нотаріальну дію, наприклад, продати чи подарувати машину або квартиру, він просто не зможе цього зробити.
Але нерідко бувають ситуації, коли людина готова негайно погасити весь борг, щоб терміново продати якесь своє майно, і чекати вона просто не може. Та їй доводиться чекати, бо процедура погашення боргів триває декілька днів - тиждень, не менше. Це треба знати, щоб розраховувати свій час і не потрапляти в неприємні ситуації.

Чи існує строк давності по комунальних боргах?

- Чи правда, що термін давності щодо комунальних боргів три роки?
- І так, і не так. Коли суд прийняв рішення про стягнення боргу, наприклад, за послуги теплопостачання, у комунальної установи є три роки, щоб подати документи на виконання. Якщо вона не вкладеться в цей термін, тоді зможе це зробити тільки через суд. Але таке трапляється вкрай рідко. Коли стягувач подає документи на виконання, виконавча служба починає свою роботу - перевіряє доходи, рахунки в банку, майновий стан боржника і так далі. Строки цієї роботи не нормовані. І якщо, наприклад, майна у людини не знайшли і вона не має грошей чи виявлене майно не покриває всю суму боргу, виконавець повертає виконавчий документ комунальній установі. А це означає, що у стягувача знову є три роки, щоб повторно подати документи на виконання. Якщо комунальна установа цього не зробить впродовж трьох років, тоді доведеться, як я вже казав, звертатися до суду. Але, як свідчить життя, боржнику на це не варто сподіватися.
- Як жителі області розраховуються за комунальні послуги і за які заборгували найбільше?
- Якщо в 2017 році виконавцями було стягнуто по області 4 мільйони 143 тисячі гривень боргів за всі комунальні послуги, то в 2018 році - вже 4 мільйони 631 тисячу. Найбільші борги - за теплопостачання: більш ніж 2,5 мільйона гривень. За січень цього року стягнуто вже понад 370 тисяч гривень боргів за комунальні послуги.
Наприкінці розмови Дмитро Миколайович ще раз наголосив, що боржникам треба домовлятися з комунальними підприємствами про реструктуризацію боргів, а не чекати, коли суд прийме рішення про примусове стягнення, бо тоді люди змушені будуть заплатити ще й чималі суми за інші обов'язкові платежі.

Юлія Мельничук

 


Баннер
Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 53 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2020. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира