ЩО ВТРАЧАЄ ЛЮДИНА, ЯКА НЕ ПІДПИСАЛА ДЕКЛАРАЦІЮ З СІМЕЙНИМ ЛІКАРЕМ?

Майже рік в Україні проводиться приписна кампанія, тобто жителі країни підписують декларації з сімейними лікарями відповідно до реформи первинної ланки медицини.

Це робиться для того, щоб "гроші йшли за пацієнтом". Тобто лікар отримує плату за кожного свого пацієнта згідно з укладеними деклараціями від Національної служби здоров'я. Однак багато людей до цих пір не уклали договір з сімейним лікарем - хтось не знайшов часу, а хтось зовсім не розуміє, для чого це потрібно.

Дехто налаштований досить скептично, мовляв, невже мене не будуть лікувати, якщо я не укладу цей договір?

Газета "Эхо" вирішила з'ясувати, які переваги і можливості дає пацієнту укладення декларації і що він втрачає, якщо її не укладе. Про це розповіла заступник головного лікаря з медичного обслуговування населення КП "Центр первинної медичної допомоги" Житомирської міськради Людмила Бондаренко.

За які аналізи не треба платити?

- Незалежно від форми власності медичного закладу, тобто державний він чи приватний, сімейні лікарі працюють за єдиними правилами і дотримуються єдиних вимог, - пояснює Людмила Григорівна. - Всі пацієнти, які уклали договір з лікарем, мають право на безкоштовний огляд та обстеження згідно з гарантованим пакетом. Це загальний аналіз крові, сечі, аналіз крові на цукор, холестерин, електрокардіограма, обстеження за допомогою тестів на ВІЛ, гепатити С і В, на вагітність і так звані тропоніни, якщо мова йде про діагностику інфаркту. Однак якщо людина не укладе договір з лікарем, то з 1 липня за призначене обстеження, в тому числі аналізи, їй доведеться платити самій. І якщо минулого року держава виділяла 240 гривень на кожну людину, яка ще не уклала декларацію з лікарем, то в цьому році на такого пацієнта передбачено лише 10 гривень. Сума говорить сама за себе.
Крім того, з 1 липня 2019 року планується фінансування 54 видів різних аналізів і діагностик, яких потребують українці. У списку рентген, УЗД, мамографія, ехокардіографія серця та інші, а також допомога вузькопрофільних фахівців. Щоб отримати таку допомогу безкоштовно, необхідно мати укладену декларацію (договір) з сімейним лікарем та його направлення. Важливо, що пацієнт має право сам вибрати медустанову, де йому нададуть необхідні послуги. Головне, щоб установа була зареєстрована в програмі Національної служби здоров'я України.
Важливо й те, що коли лікар і пацієнт укладають декларацію, мова йде про юридичне оформлення їх взаємовідносин, тобто лікар несе за лікування також і юридичну відповідальність. А пацієнт після укладення декларації нічого не втрачає, оскільки якщо вирішить поміняти сімейного лікаря, то може зробити це без жодних проблем, причому тричі на рік. Для цього потрібно лише укласти новий договір з іншим лікарем, і попередня декларація автоматично стає недійсною.
Цього року медичні картки на папері будуть замінятися електронними, згодом з'являться електронні рецепти. Все це стосується пацієнтів, які уклали договір з сімейним лікарем. Мова йде про підвищення рівня обслуговування пацієнта та відповідальності за його лікування.

Спочатку - до сімейного лікаря

- Щоб отримати безкоштовну допомогу на вторинному рівні медицини, людина повинна спочатку отримати направлення сімейного лікаря, - пояснює Людмила Григорівна. - Однак багато людей вважають, що вони самі в змозі вирішити, який саме лікар їм потрібен, і для цього зовсім не обов'язково спочатку йти на прийом до сімейного лікаря. Але це велика помилка. Людина, яка не має медичної освіти, не може знати, які аналізи потрібно здати і до яких фахівців звернутися. Ось яскравий приклад з мого досвіду.
Якось пацієнт прийшов скаржитися, що три місяці лікується у різних лікарів, а все одно постійно хворіє. Як виявилося, він не був на прийомі у сімейного лікаря, а обирав лікарів на свій розсуд. Все почалося із запаморочення. Чоловік пішов до невролога, який виявив у нього шийний остеохондроз і призначив лікування. Пацієнт старанно робив все, що призначив лікар, і головні болі та запаморочення начебто пройшли. Але виникла дуже сильна гнійна ангіна, і він пішов до ЛОРа. Лікар призначив лікування, і через три тижні чоловіку стало краще. Але потім заболіло серце! Хворий звернувся до кардіолога і ще три тижні лікувався у нього. Потім знову почало боліти горло - в нього виявили некротичну ангіну. Чоловік був збентежений і виснажений, він не міг зрозуміти, чому весь час хворіє і чому лікарі його не можуть вилікувати. Я порекомендувала цьому хворому зробити загальний аналіз крові, і лише тоді з'ясувалося, що у нього гострий лейкоз. Ось чому він постійно хворіє! Якби цей чоловік одразу прийшов на прийом до сімейного лікаря, то спеціаліст спочатку направив би його на аналізи і тоді не було б втрачено стільки часу. Не можна самому собі призначати лікарів, якщо хочеш ефективного лікування.

Юлія Мельничук

 


Баннер
Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 79 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2020. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира