ХТО МАЄ ПРАВО НА МІНІМАЛЬНУ, А ХТО НА МАКСИМАЛЬНУ ВИПЛАТУ ПО БЕЗРОБІТТЮ

І ЗА ЯКИХ УМОВ?

З початку 2019 року в Україні виріс мінімальний розмір виплати по безробіттю і тепер він становить 610 гривень (донедавна був 544 гривні). А максимальна виплата сягає майже 7700 гривень на місяць.

Сума державної допомоги залежить передусім від стажу роботи, заробітної плати та суми єдиного соціального внеску, яку людина сплатила, та деяких інших факторів.

Оскільки наше життя досить непередбачуване, ніхто з нас не може гарантувати, що завтра не залишиться без роботи і не буде вимушений звертатися до служби зайнятості. А тому газета "Эхо" вирішила дізнатися важливі аспекти щодо нарахування виплати, а також умови, за яких людину можуть зняти з обліку в центрі зайнятості та які при цьому наслідки її чекають. Про це розповіла заступник директора Житомирського міського центру зайнятості Жанна Титаренко.
- Від чого залежить сума допомоги? - запитую у фахівця.
- Мінімальну виплату допомоги по безробіттю отримує молодь (до 35 років), яка закінчила або припинила навчання, звільнилася із строкової військової служби, тобто ті, хто шукає перше робоче місце, - пояснює Жанна Вікторівна. - А також ті, хто залишився без роботи і не працював більше, ніж 6 місяців до звернення до центру зайнятості.
А якщо людина втратила роботу менш ніж півроку тому, а до цього отримувала зарплату і сплачувала страхові внески шість або більше місяців, то допомога по безробіттю визначається у відсотках до її середньої зарплати (доходів) за останній рік і залежить від страхового стажу. При стажі до 2 років виплачується 50% від заробітку, від 2 до 6 років - 55%, від 6 до 10 років - 60%, а якщо стаж понад 10 років - 70%. Наприклад, якщо людина працювала на підприємстві до двох років і отримувала 5 тисяч гривень на місяць, то в центрі зайнятості вона буде отримувати 2,5 тисячі гривень допомоги. Допомога по безробіттю призначається центрами зайнятості з восьмого дня після реєстрації безробітного за його особистою заявою.
- Чи має значення, скільки часу людина перебуває на обліку в центрі зайнятості?
- Так, чим довше людина знаходиться на обліку в центрі зайнятості, тим сума виплати менша. Перші 90 днів людина отримує 100% від призначеної суми, наступні 90 днів - 80% і надалі 70%. Максимальна допомога не може бути більш ніж 4 прожиткових мінімуми для працездатних громадян, тобто на сьогоднішній день це 7684 гривні.
- За яких умов людину можуть зняти з обліку?
- Законодавством передбачено 23 пункти, при яких реєстрація припиняється. Перш за все, коли людина при сприянні центру зайнятості знаходить собі роботу, - це ідеальний варіант. Але буває, що в центрі людині знайшли підходящу роботу (з урахуванням її освіти, професійного досвіду, заробітної плати, яка була на минулому місці роботи, тривалості безробіття тощо), а людина відмовляється. Якщо вона відмовляється двічі, її знімають з обліку як безробітну. Нерідко буває так: раптом виявляється, що людина самостійно знайшла роботу і працює, не повідомивши нашу службу. Навіть якщо це просто підробіток, наприклад, напис рецензії, за що виплачуються невеликі гроші, людина знімається з обліку. Але це не стосується випадків, коли людина бере участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру, на які її направив сам центр зайнятості. Мова йде про роботу поза штатом (офіціантом, укладальником…) чи супровід слабо зрячих або прибирання території відповідно до потреб громади міста тощо. Така робота цілком правомірна. За безробітними в період участі в таких роботах зберігається виплата допомоги по безробіттю. Висновок простий: не можна десь нишком працювати і водночас отримувати допомогу по безробіттю. Це обман. І якщо він виявляється, людина знімається з обліку та повинна повернути кошти, які незаконно отримала.
- Коли людина, яку зняли з реєстрації, зможе знову звернутися в центр зайнятості в пошуках роботи?
- Якщо людині відмовили у наданні статусу безробітного, вона може повторно подати заяву про надання зазначеного статусу не раніше ніж через сім календарних днів після відмови. Але на обліку може перебувати людина і без статусу безробітного. У нас є люди, які працюють, але шукають іншу роботу. Вони приходять майже кожен день і знайомляться з вакансіями. Адже головна функція центру зайнятості - допомога у працевлаштуванні. Звісно, якщо людина деякий час не працювала за фахом, вона втратила навики, за цей час багато чого змінилося і тому ми пропонуємо підвищення кваліфікації, стажування, індивідуальне навчання, тренінги, допомогу профконсультантів, щоб людина почувалася впевнено і була затребуваною.
- На який період часу розрахована допомога по безробіттю?
- Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю застрахованим особам не може перевищувати 360 календарних днів (особам передпенсійного віку - не більше 720 календарних днів) протягом двох років з дня її призначення. Якщо людині було виплачено всю належну суму, вона знайшла роботу і деякий час працювала, а потім знову повернулася до нас в пошуках іншої роботи, їй знову надається статус безробітного, але грошова допомога вже не виплачується, бо два роки ще не минуло, а суму допомоги вже вичерпано. А якщо людина перебувала на обліку пару місяців, пішла на роботу, не отримавши всю грошову допомогу, а потім знов повернулася до центру, при цьому два роки ще не минули, то їй виплатять той залишок, на який вона має право протягом двох років. Що стосується випускників (незастрахованої молоді), то їм допомога призначається на 180 днів.
- Яка в середньому заробітна плата у вакансіях, які подають роботодавці до центру зайнятості?
- Можу констатувати, що зарплата поступово підвищується, і підходящу роботу знайти цілком можливо. Для прикладу наведу лише кілька вакансій, які є сьогодні: адміністратор з заробітною платою 5 тисяч гривень, арматурник - 8 тисяч гривень, бармен - від 5 до 7 тисяч у різних закладах, бухгалтер - від 5 до 7 тисяч, верстатник-деревообробник - 6-9,5 тис., водій маршрутного таксі - 12 тисяч, водій міжнародних перевезень - 15-20 тисяч грн. Роботодавець прекрасно розуміє, що люди не погодяться на мінімальні чотири тисячі гривень, бо прожити на них важко, тому їм доводиться підвищувати зарплату.
Наприкінці цікава новина: з 1 січня в центрах зайнятості по всій країні працюють так звані кар'єрні радники, тобто спеціалісти, які будуть супроводжувати людину на всьому шляху в її пошуках роботи і відповідати за свого клієнта . Це має зробити пошук роботи більш спрямованим й ефективним. З іншого боку, передбачається підвищення відповідальності безробітного за пошук роботи та виконання рекомендацій кар'єрного радника, відображених в індивідуальному плані працевлаштування.

Юлія МЕЛЬНИЧУК

 


Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 167 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2018. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира