ХОТІЛИ ЯК КРАЩЕ, А ВИЙШЛО...

ЧИ НЕ ПОРА ВЖЕ ЗБИРАТИ КАМІННЯ? АБО ЩО ДАЄ НАРОДУ УКРАЇНИ НОВИЙ ЗАКОН ПРО МОВУ

У нас прийнято вважати, що Верховна Рада і прийняті нею постанови є ніби уособленням волі всього народу. Мовляв, вибирав нардепів народ, отож і наш парламент у своїх діях є його волевиявленням.

В теорії це так, однак на практиці все ж таки трішечки не так. Так, саме народ обирав нинішній парламент. І чекав від нього значного покращення. І в економіці, і в соціальній сфері... Але чи відбулося таке покращення насправді? Відповідаю: сьогодні, як засвідчує статистика, нашому парламенту довіряють менше... трьох відсотків виборців. Отож чи варто сприймати на ура всі його постанови, в тому числі й новоприйнятий закон про статус і функціонування української мови? "Його ж підтримало аж 278 нардепів. Про що ж тут можна говорити?!" - мало не з піною біля рота із захопленням вигукував спікер ВР А. Парубій. Цей закон, мовляв, уже давно чекали усі українці...
Зовсім іншої думки з цього приводу новообраний президент В. Зеленський. Так, він однозначно стверджує, що українська мова - "єдина державна мова в Україні! Так було, є, так і буде...".
У той же час, за словами Зеленського, даний закон було прийнято без широкого обговорення з громадськістю. А розвиток його має відбуватися шляхом створення відповідних стимулів і позитивних прикладів, а не шляхом заборон і покарань. Даний закон має консолідувати суспільство, а не навпаки, - зазначив Зеленський.
І не лише у нього одного є такі думки щодо цього закону. Так, речниця Верховного представника Європейського союзу з питань зовнішньої та безвізової політики Федеріка Магеріні (а для сьогоднішніх можновладців слово Європи ого-го яке значиме!) зауважила, що, перш ніж приймати такий закон, варто було б показати його текст тій же авторитетній Венеціанській комісії. Саме ця солідна міжнародна інституція і мала б дати цьому закону свою об'єктивну оцінку. Однак ну дуже вже зацікавлені у якнайшвидшому прийнятті цього сумнівного закону нинішні можновладці по суті начхати хотіли й на оту Венеціанську комісію. Чому? Бо й перед своїми "похоронами" захотіли показати новій владі, хто є, мовляв, господарем у своєму домі. У своєму домі, але не в державі, бо оті понад 73 відсотки виборців, котрі віддали свої голоси за В. Зеленського, по суті винесли свій нищівний і, гадаю, остаточний вирок старій, зношеній, як діряве пальто, системі влади на чолі з сумнозвісним П. Порошенком.
А тепер щодо закону про функціонування (або, називаючи це своїми іменами, захисту. - Авт.) української мови. Скажіть, будь ласка, від кого нам треба захищати нашу мову? І чому саме зараз, а не три-чотири роки тому? Що дасть цей закон нам, українцям? Чи не посіє розбрату?
Заради об'єктивності ми в редакції вирішили не вдаватися до суб'єктивізму, тобто не висловлювати сугубо нашу, редакційну точку зору на вищепоставлені запитання, а вдалися до вже не раз перевіреного нами на власній практиці неформального редакційного опитування наших читачів. Цього разу ми провели його як з допомогою вуличного, так і телефонного опитування. Що ж воно засвідчило? Якщо підсумувати найчастіше висловлювані думки з цього приводу опитаних нами респондентів, то загальна картина висловленого ними виглядає приблизно так.
А для чого і від кого нам треба захищати нашу мову? Хто на неї зазіхає? Чи не досить того, що в Основному Законі України Конституції чорним по білому записано, що державною мовою в нашій державі є українська?
.Якщо вже комусь так закортілося приймати такий закон, то чому ж його не прийняли в такій транскрипції: "Закон про функціонування української мови і мов національних меншин"? Адже наша держава багатонаціональна, отож чи варто було нардепам так зневажати інші мови, в т.ч. й наймасовішу з них російську?
.Багато респондентів, а їх ми опитали більше двохсот, впевнені, що цей закон не об'єднує, а роз'єднує Україну.
.Нині діючий президент обіцяє негайно підписати закон про мову. Цим самим, стверджують багато опитуваних, він явно грає у бік Росії, адже навряд чи зможе цей сумнівний закон пришвидшити повернення до України окупованого Криму і Донбасу, де переважна більшість населення російськомовна.
.Немало опитаних дивувалися, чому такі ніби на словах й опозиційні сили в парламенті, як "Батьківщина", "Самопоміч", Радикальна партія Ляшка та інші, підтримали цей сумнівний законодавчий акт? Адже цим самим вони по суті забили великого цвяха у свій гроб перед наступними парламентськими виборами. Адже російськомовні регіони України за них навряд чи масово проголосують.
.І до якого цинізму треба було дійти, стверджували окремі опитувані, аби в цьому законі записати, що в навчальних закладах можуть викладатися дисципліни однією або декількома іноземними мовами, а саме англійською або мовами Європейського союзу (підкреслено Авт.). Зауважте: про російську мову навіть не йдеться. Хіба це не плювок на адресу російськомовних справжніх патріотів-українців? Адже в тому ж АТО поряд з українцями відважно воюють і ті вояки, котрі розмовляють російською, грузинською та іншими мовами. Отож чи варто ототожнювати увесь російський народ з тим же супостатом Путіним? Людям задурманили мізки, але ті ж путіни приходять і відходять, а народи з народами залишаються. І саме їм творити історію...
.І зовсім абсурдним виглядає, на думку багатьох наших респондентів, той розділ даного мовного закону, в котрому мало не в наказовому тоні вказується, що всі підприємства побуту, в т.ч. приватні, зобов'язані обслуговувати своїх клієнтів виключно українською мовою.
.Погоджуються наші респонденти з тим, що всі державні засоби масової інформації мають виходити виключно українською мовою. Але до чого ж тут приватні іншомовні ЗМІ? І тут дійшло до цілковитого маразму. Відповідно до окремого пункту цього закону, кожна газета, що виходить у світ російською чи іншими мовами, має обов'язково таким же тиражем дублюватися ще й українською. Це призведе, на думку опитуваних, до повного знищення газет, адже через здирницьку тарифну політику керівництва "Укрпошти" вони і так ледве животіють, а тут... Такого навіть останній пацієнт з психіатричної лікарні не придумав би. До речі, й приватним телекомпаніям даний закон теж приписує свої абсурдні вимоги. А саме вказує, який відсоток української мови має бути у них під час трансляції. А якщо у людей у російськомовних регіонах інша думка з цього приводу? Виходить, що начхати й на них хотіла ота більшість у 278 голосів у Верховній Раді, що проголосувала за цей воістину скандальний закон. До речі, й усі наші нардепи-мажоритарники із Житомирщини, окрім В. Литвина, теж підтримали його. А їм же й до нової Верховної Ради восени ще балотуватися...
.А ще більше шокувало опитаних респондентів висловлювання на телешоу всім відомого парламентарія О. Ляшка про те, що, мовляв, саме українська мова об'єднує Україну, а не єврейська, російська чи інші мови...
Навіщо ж таким чином вам, пане Олеже, так безпардонно зневажати інші мови в Україні? А їх у нас понад 100. То хіба ті, хто говорить у нас на інших мовах, не об'єднують своїм щирим патріотизмом всю нашу рідну Україну?
.І вже зовсім наказовою, грубо поліцейською ознакою, за словами опитуваних, звучить той розділ цього скандального закону про запровадження так званих мовних омбудсменів, тобто тих, хто матиме безмежне, безальтернативне право контролювати, як дотримуватиметься виконання цього закону суб'єктами усіх форм власності на місцях. Не виконуєш закон - отримуй по повній, аж до величезних штрафів і навіть до великих тюремних термінів.
Що можна сказати з цього приводу? У народу на це своя думка: насильно милим не будеш.
Справжні, а не паперові опозиціонери вже оскаржили цей сумнівний закон до Конституційного суду. І в них є немалі шанси виграти справу. Якщо не в нас, то в міжнародних судах точно. Бо в ньому стільки ляпів і недоречностей, що й несвідомим ясно: не можна таким грубим, "поліцейським" способом роз'єднувати країну. Пора вже збирати й каміння.
P.S. А чи були такі, хто мав з цього приводу іншу точку зору? Були. Щоправда, небагато. Однак по суті жоден з них не зміг навести, як мовиться, жодного беззаперечного аргументу щодо того, що даний законодавчий акт повністю відповідає сподіванням всього народу.

Підготував В. ЯЦКЕВИЧ

 


Баннер
Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 117 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2020. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира