ПРИХОВАНІ ХВОРОБИ МОЖЕ ВИЯВИТИ АНАЛІЗ

Всі ми час від часу здаємо аналізи.

Безперечно, кожному цікаво, що ж означають результати, зашифровані на бланках. І взагалі, скільки видів досліджень можна провести зі звичайної крові?

Про це розповіла завідуюча клінічно-діагностичною лабораторією Житомирського обласного діагностичного центру Світлана Куйдан.

Що показує загальний аналіз крові?

- Одразу хочу зауважити, що показники норми можуть дещо відрізнятися залежно від одиниць вимірювання, особливостей методики проведення та обладнання, - говорить Світлана Петрівна. - Тому обов'язково потрібно звертати увагу на бланк з результатами досліджень, на якому вказані ці норми.
- Одне з найпоширеніших обстежень - це загальний аналіз крові, на який можна здати кров як з пальця, так і з вени, - продовжує спеціаліст. - Він дає інформацію про реакцію організму на вплив різних зовнішніх та внутрішніх факторів. Гемоглобін відповідає за перенесення кисню від легенів до органів і тканин, а вуглекислого газу - назад. Норма гемоглобіну становить 120-160 г/л для жінок та 140-170 г/л для чоловіків. Концентрація гемоглобіну підвищується при зневодненні, надмірному фізичному навантаженні, курінні, а також при хворобах крові. Знижується при анеміях. Якщо мало еритроцитів (норма - 4-5 Т/л), це говорить про анемію чи втрату крові. Підвищення швидкості осідання еритроцитів (норма 2-15 мм/год) свідчить про запальний процес в організмі. Лейкоцити (норма - 5-9 Г/л) відповідають за боротьбу організму з інфекціями. Збільшення їх кількості спостерігається при інфекційних недугах, дуже різкі зміни можуть натякати на онкологічне захворювання. Тромбоцити (норма 150-400 Г/л) відповідають за згортання крові. Якщо їх мало, це може вказувати на імунологічне захворювання (наприклад, гемофілію), надлишок - на схильність до утворення тромбів.

Про що розкаже біохімічний аналіз?

- Ще один досить розповсюджений вид діагностики: визначення біохімічних показників, - розказує Світлана Петрівна. - Біохімічний аналіз крові відображає стан обмінних процесів в організмі (білковий, вуглеводний, жировий, електролітний). Кожен з цих процесів залежить від роботи певних систем органів, тому це дослідження дає дані про них. Рівень глюкози (норма - 4-6 ммоль/л) зазвичай свідчить про активність підшлункової залози, печінки, гіпофізу, наднирників. Це показник вуглеводного обміну. Зниження її вмісту в крові буває при недостатньому і нерегулярному харчуванні, гормональних захворюваннях. Вплинути може й вживання великої кількості спиртного, деяких препаратів. Його підвищення змушує запідозрити цукровий діабет. Загальний білок у крові (норма 65-80 г/л) знижується при погіршенні роботи печінки, нирок, недоїданні. Підвищення буває при опіках, запальних процесах, гострих інфекційних захворюваннях. Визначають також складові частини білка, до яких належать альбуміни та глобуліни. Наприклад, бета-глобуліни змінюють свою кількість при порушеннях жирового обміну. Білірубін допомагає з'ясувати, як працює печінка. Збільшення його вмісту свідчить про недоліки роботи цього органа або про хронічне недоїдання. Всім відомо, що підвищення рівня холестерину (норма - до 5,2 ммоль/л) може спровокувати атеросклероз. Проте його нестача теж шкодить: не дає змоги утворюватися деяким гормонам, жовчним кислотам. Рівень тригліцеридів також свідчить про схильність до атеросклерозу. Він може підвищуватися при вживанні великої кількості тваринних жирів і знижуватися при вегетаріанській дієті.

Як досліджують гормони?

Аналіз крові, звісно, надає інформацію і про імунний стан людини. Імунограма - в тому числі й перевірка наявності антитіл - імуноглобулінів, від яких залежить захист організму від інфекцій. Імуноферментне дослідження виявляє сифіліс, гепатит, токсоплазмоз, хламідіоз, цитомегаловірус, вірус герпесу, бореліоз. Є навіть маркери виразкової хвороби, остеопорозу, аутоімунних та онкологічних недуг. Коагулограма визначає порушення згортання крові. По крові визначають також гормональний спектр. Жінкам на таке обстеження статевих гормонів потрібно приходити у певний день менструального циклу (в який саме, призначить лікар). Якщо "забути" про це і помилитися хоча б на добу, результати будуть недостовірними. Інколи обстеження призначають кілька разів на місяць, щоб порівняти, як організм продукує ці речовини.

Що не можна їсти та робити перед здаванням аналізів?

- Всі аналізи крові проводять натщесерце - тобто між останнім вживанням їжі та забором крові має пройти не менше дванадцяти годин, - нагадує спеціаліст. - Не потрібно у цей день робити і ранкову зарядку, адже навантаження впливає на результати (особливо на визначення рівня глюкози). Можна пити воду. Краще напередодні виключити з раціону жирне, смажене та спиртне. Від куріння теж треба утриматися хоча б за кілька годин до аналізу. А ще на обстеження може впливати навіть емоційний стан та настрій. Тож фахівці радять: перш ніж зайти до кабінету здати кров, потрібно трішки відпочити та налаштуватися на оптимістичні думки.
Як зазначила Світлана Куйдан, у лабораторії Житомирського обласного діагностичного центру можна зробити всі ці дослідження якісно та швидко (більша кількість - впродовж дня) завдяки сучасному високоякісному устаткуванню кращих європейських фірм. Автоматизовані аналізатори виключають людський чинник, тому якість досліджень не викликає сумнівів. Якщо пацієнт здає лише лабораторні аналізи, то він може не чекати результатів, а отримати їх електронною поштою.

Юлія Мельничук

 


Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 154 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2018. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира