ЧИ МОЖНА ВІДМОВИТИСЯ ВІД СПАДЩИНИ НА КОРИСТЬ ІНШОЇ ЛЮДИНИ?

До редакції "Эхо" надходить багато листів від читачів із запитаннями до юриста.

Ми попросили відповісти на них житомирського адвоката Наталію Радушинську - заступник директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Житомирській області та голову кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Житомирської області.

Кому писати заяву про право на спадщину?

"Я перебуваю за кордоном і раптово отримала звістку, що в Україні померла моя бабуся, тобто я маю право на спадщину, бо інших родичів немає. Як мені дізнатися, до якого нотаріуса треба звертатися, щоб написати заяву про своє право на спадщину?".
- Щоб відкрити спадкову справу, необхідно протягом
6-ти місяців після смерті спадкодавця подати заяву про прийняття спадщини, - пояснює Наталія Радушинська. - Заява подається нотаріусу, робоче місце якого розташоване територіально там, де проживав померлий, або за місцезнаходженням спадщини (наприклад, якщо померлий постійно проживав в місті Житомирі, для відкриття спадкової справи заява може бути подана вами будь-якому нотаріусу міста Житомира).
Якщо ви перебуваєте за кордоном, то для складання заяви про прийняття спадщини вам потрібно звернутися в посольство України в країні вашого перебування, скласти заяву та надіслати поштою нотаріусу для відкриття спадкової справи.
Звертаємо вашу увагу на те, що нотаріус, який відкрив спадкову справу, буде видавати вам свідоцтво про право на спадщину, і змінити нотаріуса або передати справу іншому нотаріусу ви не зможете.

Хто має право на соціальну відпустку?

"Я чула, що працівники, які мають дітей, мають право на соціальну додаткову відпустку. Хто саме має таке право і скільки триває відпустка?".
- Для співробітників, які мають дітей, чинним законодавством передбачені різні пільги і гарантії. Однією з таких гарантій є надання соціальної додаткової відпустки на дітей. На соціальну відпустку мають право: жінка, яка має двох або більше дітей віком до 15 років; жінка, яка має дитину-інваліда; жінка, яка всиновила дитину; одинока мати; мати інваліда з дитинства підгрупи А 1-ї групи; батько дитини, яку він виховує без матері (у тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі); батько інваліда з дитинства підгрупи А 1-ї групи, якого він виховує без матері (у тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі); особа, яка взяла дитину під опіку; особа, яка взяла під опіку інваліда з дитинства підгрупи А 1-ї групи; один з прийомних батьків.
Додаткова оплачувана відпустка надається кожного року, вона триває 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів. У разі наявності декількох підстав для надання цієї відпустки загальна тривалість останньої може бути збільшена, але не може перевищувати 17 календарних днів. Зазначена відпустка є соціальною і надається у будь-який час календарного року.

Чи можна відмовитися від спадщини на користь іншої людини?

"На мою користь було складено заповіт, але я хотіла дізнатися, на користь кого я можу відмовитись від спадщини та які наслідки відмови від прийняття спадщини?".
- Відповідно до Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. У разі відмови від прийняття спадщини спадкоємцями за заповітом право на спадкування одержують особи, які є спадкоємцями за законом і одержують право на спадкування почергово.
Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в сільських населених пунктах уповноваженій на це посадовій особі за місцем відкриття спадщини. Відмова від прийняття спадщини може бути відкликана протягом строку, встановленого для її прийняття.
Треба пам'ятати, що спадкоємець не вправі прийняти одну частину спадщини, а від іншої частини відмовитися. Спадкоємець, який прийняв частину спадщини, вважається таким, що прийняв усю спадщину.
Якщо від прийняття спадщини відмовився один із спадкоємців за заповітом, частка у спадщині, яку він мав право прийняти, переходить до інших спадкоємців за заповітом і розподіляється між ними порівну.
Якщо від прийняття спадщини відмовився один із спадкоємців за законом з тієї черги, яка має право на спадкування, частка у спадщині, яку він мав право прийняти, переходить до інших спадкоємців за законом тієї ж черги і розподіляється між ними порівну.
Як зменшити розмір аліментів?
"Я розлучився з дружиною, але маю дитину і повинен платити аліменти. Чи можна зменшити розмір
аліментів, визначений за рішенням суду?".
- Розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось з них (ст. 192 Сімейного кодексу) та в інших випадках, передбачених цим кодексом.
Крім того, у разі нецільового витрачання аліментів платник має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів або про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.
Для зменшення розміру аліментів, визначених за рішенням суду, необхідно звернутися з відповідною позовною заявою до суду. У позовній заяві позивач обов'язково повинен вказати підставу для зменшення розміру аліментів, які він сплачує на утримання дитини. Крім того, необхідно надати суду докази зазначених у заяві підстав, якими можуть бути: погіршення стану здоров'я платника аліментів, матеріального стану, наявність інших утриманців, яких не було на момент ухвалення рішення, тощо.

Підготувала Юлія Мельничук

Баннер
Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 128 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2020. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира