ЦЬОГО РОКУ ВЧИТЕЛІ ПОЧАТКОВИХ КЛАСІВ ЗДАЮТЬ ЕКЗАМЕНИ, ПОДІБНІ ДО ЗНО

З нинішнього року вчителі початкових класів шкіл України будуть здавати екзамени - своєрідне ЗНО.

Мова йде про сертифікацію, яка запроваджена з 1 січня 2019 року. Поки що вона стосується лише вчителів початкових класів і проводиться за їхнім бажанням, але в подальшому планується поширити її і на вчителів-предметників. В нашій області для проходження сертифікації вже зареєструвалося 32 вчителя.
Як саме буде проходити сертифікація і що вона дає вчителям? Про це розповів заступник директора з науково-методичної роботи комунального закладу "Житомирський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти" Житомирської обласної ради доктор педагогічних наук Олександр Пастовенський.

Хто має право на надбавку до зарплати?

- Раніше вчителі раз на п'ять років проходили атестацію педагогічних працівників, тобто школа, де вони працюють, оцінювала їхню професійну майстерність, - пояснює Олексанр Вікторович. - Так було до нинішнього року. В Законі "Про освіту", який був прийнятий у 2017 році, передбачається, що разом з атестацією має проходити ще один процес - добровільна сертифікація вчителів, яку проводить держава з 2019 року. Тобто якщо до цього року вчителя оцінювала тільки його рідна школа, то тепер цю функцію передають спеціальним державним структурам. Так практикується в США, Польщі, Грузії.
- Вже затверджено професійний стандарт вчителя початкових класів та розроблено 10 нормативних документів, які регламентують кожен крок проходження цієї процедури, - продовжує Олександр Вікторович. - Якщо вчитель проходить сертифікацію, йому видають сертифікат на три роки, впродовж яких він отримує доплату 20% до свого посадового окладу. А якщо не проходить, це не впливає ні на що, крім іміджу педагога.

100 питань для вчителя

У ході сертифікації перевіряються теоретичні знання та практичні напрацювання вчителя. Наприклад, теорію перевіряє Український центр оцінювання якості освіти. Вчитель має відповісти на 100 запитань і за кожну правильну відповідь отримує один бал. Тобто він може набрати максимум 100 балів із 100 можливих. А практичну роботу оцінюють два експерти з інших регіонів України. Вони спостерігають за вчителем впродовж робочого дня: як він пояснює матеріал, як спілкується з дітьми та колегами, ставлять запитання, зокрема про методи роботи в рамках Нової української школи. За практичну роботу вчитель може набрати від 40 до 120 балів. Крім того, вчитель повинен підготувати інформацію про свою діяльність і викласти її в електронному вигляді в Інтернеті.
Восени цього року комісія з працівників Міністерства освіти України, Державної служби якості освіти та Українського центру оцінювання якості освіти (який проводить ЗНО для дітей) буде визначати, який прохідний бал має бути цього року для проходження сертифікації. В Україні вже затвердили 475 експертів, які в різних регіонах країни проводять експертизи практичного досвіду вчителів. Зокрема в нашій області визначено 17 експертів.
Олександр Пастовенський підкреслив, що вчителі в кожній області перевіряються експертами з іншого регіону. А щоб усе було чесно та прозоро, експерти повинні написати заяву про те, що в них з учителем немає конфлікту інтересів, зокрема того, що вони не живуть в одному місці й не працювали разом.
Залишається додати, що сертифікація продовжується цілий рік, і тільки восени мають бути відомі її результати. Для вчителів це справжній екзамен, від якого залежить їхній імідж як педагогів, тому вони хвилюються, як школярі перед ЗНО.

Юлія Мельничук

Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 97 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2018. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира