ПРОПОНУВАТИМЕТЬСЯ Й ГРОМАДЯНСЬКА КОНФІСКАЦІЯ?

Швидше за все серед перших законопроектів нового складу Верховної Ради розглядатиметься за ініціативи фракції "Слуга народу" і проект закону про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення.

І, судячи з результатів багатьох опитувань, чимало громадян не проти того,

щоб ті, хто, на їхню думку, награбував собі на палаци, яхти і т.д., повернув це народу. Як відомо, в даному законопроекті є пропозиція внести до Громадянського кодексу статтю, яка дозволила б конфіскувати у таких власників незаконно отримані активи. Аргументом прихильників громадянської конфіскації є те, що вона присутня і в законодавствах таких розвинутих країн, як США, Канада, та в низці європейських держав.
З іншого боку, деякі експерти застерігають від сліпого копіювання чужого досвіду, аби не збільшувати й ризики для нових зловживань.
Як відомо, В. Зеленський, якого підтримала переважна більшість на президентських і парламентських виборах, запропонував вести відлік незаконного збагачення з п'ятисот прожиткових мінімумів для працездатних громадян. Зараз це становить 1 млн 51 тис. грн. Між іншим, буквально кожна партія, йдучи на вибори, оголошувала непримиренну боротьбу з корупцією, тому цікаво, як вони голосуватимуть за даний законопроект.
І все ж не менш цікаво, як діє громадянська конфіскація у тих розвинутих країнах, де вона вже має статус закону. Першою країною, яка заснувала громадянську конфіскацію, є Італія. Там таке рішення в руслі боротьби з мафією було прийняте ще в 1956 році. При цьому розслідування стосується і тих осіб, яким законні статки можуть за спадком передаватися. Майно підлягає арешту, якщо встановлюється невідповідність між багатством та доходом або ж достатньо доказів того, що активи є доходами від злочинів. У 2013 році влада Італії встановила рекорд по конфіскації. У сіцілійського бізнесмена, якого називали королем повітряних електростанцій, конфіскували майна та фінактивів на загальну суму 1,3 мільярда євро.
З 1 січня 2018 року в Великобританії вступив у дію закон, який упростив процедуру притягнення до відповідальності чиновників за придбання елітної нерухомості і за легалізацію "брудних грошей" іноземцями. Британські правоохоронці розслідують походження активів політично значимих осіб, які володіють коштами від 50 тис. фунтів стерлінгів, якщо є підозра, що вони були отримані злочинним шляхом. Якщо власник не доведе, що все зароблене чесно, банківські рахунки, будинки, яхти і т.д. підлягають конфіскації.
А у США, наприклад, не лише чиновники, а й звичайні люди можуть отримати громадянську конфіскацію. Закон навіть без рішення суду дозволяє поліції вилучати майно, якщо є підозра, що воно отримане незаконним шляхом. І щоб повернути своє (буває і таке), громадянину доводиться проходити довгу судову процедуру. Як писали американські ЗМІ, з 2001 року громадянську конфіскацію було застосовано до 62 тис. американців з вилученням у них 2,5 мільярда доларів. Після того начебто генпрокурор закликав поліцію зупинитися і не застосовувати конфіскацію без суттєвих обвинувачень.
А ось у Литві кожен громадянин, який володіє активами дорожче 250 мінімальних прожиткових мінімумів (24 тис. доларів) і не може підтвердити, що вони надбані законно, карається штрафом, арештом або позбавленням волі до чотирьох років. До речі, суд в одному з випадків оштрафував студентку, яка не змогла пояснити, на які кошти вона придбала квартиру. Її також зобов'язали повернути вартість житла, бо були начебто підозри, що вона мала зв'язки з наркомафією.
Та як би там не було, а, як бачимо, саме за кордоном, на відміну від нас, поки що відбувається справжня боротьба з корупцією. А взагалі-то скринька відкривається, як кажуть, дуже просто: не слід обкрадати бюджет, панове!

Записав   П. САДЧЕНКО

Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 115 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2018. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира