ЧОМУ ВУХА НЕ МОЖНА ЧИСТИТИ ГІГІЄНІЧНИМИ ПАЛИЧКАМИ?

Коли у людини немає проблем зі слухом, вона зазвичай не піклується про здоров'я своїх вух

і робить масу необачних вчинків, які можуть призвести до значного погіршення, а то й до повної втрати слуху чи серйозних захворювань. Наприклад, якщо постійно ходити в навушниках і слухати ультрагучну музику, чистити вуха звичайними гігієнічними паличками, довгий час користуватися судинозвужувальними препаратами або купатися в незвично холодній воді і так далі.

Про це відбулася розмова з лікарем-отоларингологом поліклініки Житомирської міської лікарні №1 Романом Шапарчуком.

ЯК ПРАВИЛЬНО ЧИСТИТИ ВУХА?

- Чи правда, що вуха не можна чистити гігієнічними паличками, як робить більшість з нас?
- Так, гігієнічні палички зовсім не для того, щоб чистити вуха, а для обробки шкіри, ранок тощо. Справа в тому, що сірка утворюється в п'яти міліметрах від входу в вухо і під час акту жування вона маленькими шматочками сама виходить, тобто природа придумала такий процес самоочищення без втручання людини. А якщо людина починає палочками колупатися у вусі, то може засунути сірку в кістковий відділ і утворити сірчану пробку, яка сама вже не вийде і потрібно буде звертатися до спеціаліста, щоб промити вухо. Мало того, що сірчана пробка погіршує слух, то ще від контакту з водою вона набухає і починає тиснути на барабанну перетинку, на слуховий прохід, і людина відчуває дискомфорт, подразнення, може навіть розвинутися зовнішній отит. Тобто якщо ви хочете промити вухо, це можна зробити просто мізинцем. Цього цілком достатньо. Але деякі молоді жінки гігієнічними паличками так вичищають вуха, що вони стають сухими, як пустеля, що веде до будь-яких запальних процесів, частіше - грибкових отитів.
- Треба знати, що слуховий прохід - це один з небагатьох стерильних органів у людини, - продовжує лікар, - бо сірка вбиває всі мікроби, віруси та гриби. А якщо вичистити сірку взагалі, то ми видаляємо нормальну мікрофлору, і наші вуха стають незахищеними. Крім того, сірка має жирну консистенцію та утворює таке собі кільце на слуховому проході, яке відштовхує воду, коли вона туди потрапляє. А якщо повністю вичистити сірку, то вода потрапить в глибину вуха і обов'язково почнуться зовнішні отити та інші проблеми. Якщо батькам дуже хочеться почистити вухо дитині від зайвої сірки, це можна зробити кінцем англійської булавки, тобто дуже обережно і недалеко засунути в вухо і як шкребочком вийняти зайву сірку. Хочу акцентувати увагу на тому, що сірка у вухах потрібна, бо вона має противірусні, антибактеріальні, протигрибкові та антисептичні властивості. Її іноді використовують при лікуванні герпесу, тобто змащують герпес сіркою, і він проходить.

ЯК ПРАВИЛЬНО ЛІКУВАТИ РИНІТ, ЩОБ НЕ ЗРОБИТИ ГІРШЕ

- Чи можна довго користуватися судинозвужувальними препаратами?
- Ніколи не потрібно зловживати судинозвужувальними краплями. Більше п’яти днів користуватися не слід, а якщо вам не полегшало, треба звернутися до лікаря, щоб він розібрався в причині риніту. Адже видів ринітів та причин захворювання дуже багато, включаючи алергічні реакції та онкологічні хвороби. Якщо капати постійно, людина звикає до цих ліків, тому що в них знаходиться така речовина, як ефедрин. Нею зловживають деякі наркомани, і якщо, наприклад, краплями користується спортсмен, то він не пройде допінг-контроль, бо в його крові виявлять ефедрин. Крім того, судинозвужувальні препарати піднімають тиск, провокують атрофію носової перетинки, що веде до сухості в носі і закінчується атрофічними ринітами, кровотечами. Сухість у носі - це набагато гірше, ніж коли є виділення з носа. Що стосується вагітних жінок, то зловживання судинозвужувальними краплями може призвести до переривання вагітності. А найтяжчі побічні дії таких препаратів - це інфаркт та інсульт.
- Чи треба для профілактики промивати ніс соляними розчинами та полоскати горло?
- Якщо людина здорова, то нічого не треба промивати чи полоскати. Найкраща профілактика - це здоровий образ життя: перебування на свіжому повітрі, фізичні вправи, ніяких поганих звичок, нормальне харчування і так далі.

НАВУШНИКИ - ЦЕ НЕБЕЗПЕЧНО

- Чи може регулярне користування навушниками погіршити слух?
- Можна не тільки погіршити, а й зовсім позбутися слуху. Ми доволі часто бачимо таку картину в громадському транспорті: заходить юнак у навушниках, і всі пасажири чують музику, яка неймовірно гримить. Слухати таку гучну музику дуже небезпечно для здоров'я, особливо для дітей. Людина чує звуки частотою від 20 герц до 20 кілогерц, а якщо частота більша, то для людини це ультразвук і вона таких коливань не чує взагалі. Коли людина слухає музику з великою потужністю, в неї починають напружуватися вушні м'язи в середньому вусі, які стримують коливання кісточок. Пригадайте, коли ви виходите на вулицю із, скажімо, нічного клубу чи дискотеки, то навіть не помічаєте, як починаєте розмовляти з людьми підвищеним голосом. Це тому, що від гучної музики м'язи напружуються і погіршується слух. А коли людина постійно слухає гучні звуки, слух значно погіршується, особливо у дітей.
За словами лікаря, найбільш небезпечними вважаються внутрішньоканальні навушники (вакуумні вкладиші). Звук у таких навушниках впливає безпосередньо на барабанну перетинку. Вже через 3-4 роки регулярного прослуховування музики через такі навушники людина може частково втратити слух. Тому якщо купувати навушники, то краще великі. В принципі вухо людини розраховане на звичайну негучну мову, а якщо гучність зашкалює, то напружуються м'язи, від чого може статися мікрокрововилив та значно погіршитися слух.
- Багато людей продовжують купатися у ставках і річках після завершення літа, а дехто й до самих холодів. Як не зашкодити здоров'ю?
- Якщо людина правильно загартовується, то може купатися в воді 16 градусів, а то й менше. Але якщо це робити без тренування, то можуть загостритися будь-які хронічні захворювання: бронхіт, цистит, гайморит, запалення вен і так далі. Що стосується дітей, які не загартовані, то для них комфортною буде вода 24-25 градусів. Взагалі в кінці літа - на початку осені купатися не варто, бо вода цвіте і у людини може бути запалення шкіри - дерматит. Крім того, є люди, в яких хронічний перфоративний отит (коли є "дірка" в барабанній перетинці). Вони знають, що купатися їм можна дуже обережно, обов'язково з берушами, та  в жодному разі не пірнати, щоб вода не потрапила в середнє вухо, інакше загострення хронічного отиту забезпечене. Головне - берегти своє здоров'я і не робити помилок, які можуть стати фатальними.

Юлія МЕЛЬНИЧУК

Баннер
Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 124 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2020. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира