НА ДИТИНКУ - ПОЛОВИНКУ

АБО ЯК ЗМУШУЮТЬ ЗЛІСНИХ АЛІМЕНТнИКІВ НАЛЕЖНО УТРИМУВАТИ СВОЇХ ДІТЕЙ

Про те, як змінився порядок обчислення аліментів та як виконавча служба "лікує амнезію" у несумлінних батьків, котрі забувають про те, що у них є неповнолітні діти, яких треба належно утримувати, йшлося на зустрічі з журналістами, на яку представників засобів масової інформації запросили державні виконавці.

Сьогодні, коли органи юстиції визнали наявність цієї проблеми, питання примусового стягнення аліментів виноситься ними на широкий загал.

"І ця тема важлива не лише на родинному рівні, - зазначає начальник Головного територіального управління юстиції в Житомирській області Петро Данилишин. - Вона має велике значення на рівні всієї держави, яка відповідає за підростаюче покоління. Вже набрав чинності Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту дитини та належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів". Ініціатива передбачає збільшення розміру стягнення з 30% до 50% від прожиткового мінімуму на дитину. Тобто на дитину - половину, що є справедливим рішенням стосовно малюків, котрі мають усі права бути щасливими, навіть у разі розлучення їхніх батьків".
П. Данилишин розповів про важливі особливості цього акта, головною метою якого є максимальне наближення до задекларованої програми "Чужих дітей не буває".
За його словами, досвід примусового стягнення аліментів на Житомирщині - доволі дієвий інструмент для погашення заборгованості, аби ним нехтувати за нинішніх складних умов. Адже всі кошти, включаючи нарахування пені, йдуть на користь дітям, котрі потребують не лише батьківської уваги, а й реальної матеріальної допомоги від обох батьків, а не лише від того, з ким вони проживають.
"За дев'ять місяців 2019 року державними виконавцями області стягнуто 3,4 млн грн додаткових коштів на користь таких дітей за рахунок штрафних санкцій. Перевагою цієї новели є гнучка система стягнень заборгованості: якщо борг перевищив 12 місяців - це 20% штрафів від суми боргу, якщо заборгованість сягнула двох років - 30%, а якщо 3 роки - 50%. Насправді це нововведення виявилося гарним стимулом для пришвидшення пошуку коштів боржниками. З початку дії цієї новели стягнуто вже більше 4 млн грн. Головне, що держава прийняла доленосне рішення, аби вилучені за рахунок штрафних санкцій фінанси спрямовувати не у власну казну, а на користь тим, кому вони належать, - покинутим напризволяще дітям", - підкреслив Петро Данилишин.
"Эхо" поцікавилося у фахівця, які зміни на законодавчому рівні впливають на прискорення процесу стягнення коштів із "забудькуватих" батьків?
Все, виявляється, дуже просто. Саме з цієї причини й внесені зміни до Сімейного кодексу, які вже працюють на результат.
Петро Данилишин акцентував увагу на тому, що суттєві перетворення в самій системі передбачають спрощення процедури позову, яка раніше тривала роками. Бідолашні мати чи батько, які взяли на себе турботу і відповідальність за дитину, повинні були чекати мало не роками вирішення напівсирітської долі малюків. Навіть через позовну заяву до суду. А впродовж цього часу діти аліментів не отримували. Сьогодні все по-іншому. Спрощення полягає в заміні позовного стягнення на примусове. Здається, незначна деталь, але вона багато чого змінює в довготривалому невиправданому очікуванні допомоги від власних байдужих батьків, яким зараз доведеться поквапитись, аби не опинитися в "чорному" списку. Одним з дієвих важелів впливу на таких "бігунів" є "Дошка ганьби", де прізвища злісних боржників викарбувані великими літерами. До речі, серед них чимало й відомих імен впливових людей, котрі мають непогані статки і котрі довгі роки успішно ухилялися від утримання власних дітей, про існування яких навіть не згадували, не кажучи вже про якусь реальну допомогу, поки виконавча служба не взяла недобросовісних "грошовитих мішків", як-то кажуть, "на олівець". За словами Петра Данилишина, коли за законом почали накладати "табу" на звичні для багатих боржників розваги: поїздки за кордон, мисливство та керування авто, вони напрочуд швидко згадали про свій батьківський обов'язок: одразу ж знайшли кошти на утримання дітей і сплатили всі борги, аби отримати бажаний дозвіл, у тому числі й оформлення спадщини і операції купівлі-продажу, котрі відповідальні працівники поставили на паузу до певного моменту. Тобто до повного розрахунку по накопичених боргах.
Спроби втекти від утримання власних дітей, на думку державного виконавця, неприйнятні, і тому вони продовжують стояти на варті інтересів наймолодших жителів Житомирщини.
"З початку року державним виконавцям Житомирщини вже вдалося стягнути аж 280,9 млн грн аліментів на користь дітей, що на 79,7 млн грн більше, ніж за аналогічний період 2018 року", - наголосив Данилишин. Він запевнив, що у Житомирській області активно триває виконання адміністративних стягнень у вигляді суспільно корисних робіт як один з видів покарань для неплатників аліментів. Іншими словами, виправдання батьківської зневаги до дітей власною матеріальною неспроможністю більше не працює. У реаліях сьогодення діє інший принцип: не вмієш - навчимо, не хочеш - примусимо працювати, аби розрахувався по аліментах.
Зокрема боржники виконують адміністративні роботи у вигляді суспільно корисних робіт в Андрушівському, Баранівському, Бердичівському, Брусилівському, Романівському, Ємільчинському, Овруцькому, Пулинському, Новоград-Волинському, Народицькому, Попільнянському, Ружинському, Черняхівському, Любарському, Лугинському, Коростишівському, Олевському, Чуднівському, Хорошівському, Коростенському, Житомирському районах, а також у місті Житомирі.
В ході виконання батьками-боржниками суспільно корисних робіт їхнім дітям перераховано чималі кошти - 347 тис. грн, котрі малеча отримала лише завдяки тому, що виконавча служба знайшла застосування "талантам" боржників на трудовому фронті. Щоправда, примусово. Хоча інколи людям, які ухиляються від добровільної сплати аліментів, дають, як мовиться, вудку, і вони починають вчитися ловити рибу. Начальник виконавчої служби навів приклади успішного працевлаштування окремих боржників, котрі так вживаються в нову роль турботливих батьків, що не поспішають залишати місце "виконання вироку", а продовжують добровільно працювати і сумлінно сплачувати зароблені кошти на дітей.
За його словами, підписані Міністерством юстиції два меморандуми про співробітництво з Державною службою зайнятості та Державною службою України з питань праці виявилися не профанацією, а справжнім дієвим новим інструментом погашення заборгованості зі сплати аліментів. Це саме той рідкий випадок, коли боржник одночасно може вбити двох зайців: і роботу отримати, і батьківський обов'язок виконати.

Підготувала Олеся МІХАЛЬЧУК

Баннер
Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 119 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2020. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира