ЯК ШАХРАЇ «РОЗВОДЯТЬ» НА ГРОШІ ПЕНСІОНЕРІВ

Існує багато шахрайських схем, завдяки яким аферисти збагачуються за рахунок наївних і довірливих людей.

Але деякі схеми використовують саме для людей похилого віку, які найбільш уразливі, особливо одинокі, бо їм ні з ким порадитися. Більшість стареньких звикли вірити людям на слово, тому частіше потрапляють на гачок до шахраїв. Газета "Эхо" зібрала найпоширеніші шахрайські схеми, про які розповів оперуповноважений Житомирського відділу поліції Руслан Кулинич.

«Покажіть свої гроші -отримаєте бонусну картку»

Нещодавно в Житомирі стався випадок, який нерідко трапляється по всій країні. 78-річна пенсіонерка йшла по вулиці, і до неї підійшла незнайома жінка. Вона назвалася представником відомої торговельної мережі магазинів і розповіла, що бабусі дуже пощастило - в неї є шанс отримати бонусну картку магазину, де вона зможе вибрати безкоштовно будь-які товари на значну суму. Однак є одна умова: бабуся повинна підтвердити, що в неї є гроші. За словами жінки, чим більше грошей є у бабусі, тим більше бонусів їй дадуть. Крім того, треба переконатися, що бабуся має гроші для відвідування магазину і після закінчення строку бонусної картки. Одним словом, старенькій треба підтвердити свою платоспроможність, бо саме забезпеченим людям мережа магазинів видає бонусні картки. Незнайомка була настільки переконливою, що бабуся одразу їй повірила і зізналася, що в неї є 10 тисяч гривень, але вони лежать удома. Тоді жінка погодилася піти з бабусею, щоб у цьому переконатися. Коли прийшли, пенсіонерка винесла гроші, а жінка їх уважно перерахувала і урочисто оголосила, що кладе гроші у спеціальний конверт, де вже знаходиться бонусна картка. На очах старенької запечатала конверт, віддала їй у руки, побажала успіху та пішла геть. Бабуся і не помітила, як вправно шахрайка заховала її гроші у свій рукав.
Старенька з ентузіазмом пішла у зазначений магазин, мріючи про велику кількість товарів, які їй видадуть безкоштовно. Коли працівники магазину почули від бабусі про бонусну картку і акцію, дуже здивувалися. А коли старенька відкрила конверт, щоб показати цю картку, вона побачила, що замість грошей там лежить нарізаний папір. Від відчаю та шоку бабуся ледь не втратила свідомість.
Завдяки такій схемі було обдурено не одну довірливу бабусю, причому, як показує життя, старенькі в таких ситуаціях готові показати чужій людині не тільки гривні, а й долари і євро - всі свої заощадження. А знайти шахраїв дуже непросто, бо частіше за все це гастролери з інших регіонів.

«Ваш син скоїв ДТП, і йому потрібні гроші»

Ця схема вже настільки відома більшості жителів країни, що, здавалося б, ніхто вже на неї не клюне. Але знаходяться люди (частіше за все старенькі пенсіонери), які попадаються на вудочку шахрая. Отже вам телефонує на стаціонарний чи мобільний незнайома людина, яка називає себе представником правоохоронних органів, і повідомляє, що з вашим онуком (сином, чоловіком) сталося нещастя: він потрапив у дорожньо-транспортну пригоду, отримав травми, побив машину і травмував інших людей. Якщо у старенької дійсно є онук чи син, вона лякається і перестає адекватно мислити. А коли їй говорять: "Щоб не відкривати кримінальне провадження, треба заплатити гроші, і питання можна вирішити…", бабуся одразу ж на все погоджується. Мова зазвичай іде про 10-15 тисяч гривень. Як їх передати "хорошому" правоохоронцю, який бажає допомогти? Тут можуть бути варіанти. Чи до бабусі під'їде людина, якій треба віддати гроші, чи вона має перерахувати гроші на номер мобільного чи скинути на картку. Все залежить від віку та здібностей жертви шахраїв.
Більше половини телефонних шахраїв дзвонять з місць позбавлення волі. Вони спеціально не підбирають номери, а набирають будь-які, шукаючи довірливу людину. Краще - пенсіонера. Коли старенька розуміє, що її обдурили, і звертається в поліцію, працівники починають розшукові дії, але знайти шахраїв практично неможливо. Що стосується номера банківської карти, на яку жертва шахраїв перерахувала гроші, то, як правило, виявляється, що вона зареєстрована зовсім на іншу особу. А сім-карту в телефоні легко замінити на іншу. Тобто встановити особу, яка саме здійснила шахрайство, і довести її вину дуже непросто. Справа у тому, що в нашій країні є можливість мати по п'ять телефонів і 20 сім-карток. Сім-картки не прив'язані до номера паспорта, як це прийнято в інших країнах, тому й процвітає шахрайство.
Треба сказати, що іноді людям телефонує ніби сам онук чи син, з яким трапилася біда, він говорить майже пошепки, щоб старенькі не зрозуміли, що це інша людина. І налякані пенсіонери вірять, що це дійсно їхній онук чи син. А ще буває так, що шахраї потрапляють на стару людину, у якої немає ні онука, ні сина, але ті, почувши, що трапилася біда і треба негайно допомогти, не роздумуючи, погоджуються віддати свої гроші.

Як не попастися на вудку шахрая?

По-перше, якщо ви бачите по номеру мобільного телефону, що телефонує незнайома людина, це повинно насторожити. Не бійтеся ставити запитання незнайомцю, наприклад, як звати онука, як його прізвище та інше, чого незнайома людина не може знати. А головне - негайно передзвоніть своєму онуку (сину) і переконайтеся в тому, що він живий та здоровий і нічого не сталося. Якщо онук не відповідає, дзвоніть його другу чи рідним, які зможуть підтвердити, що з ним усе гаразд.

«Ви виграли приз!»

Перевірена шахрайська схема - на телефон приходить повідомлення про те, що ви щось виграли. Людина радіє, але потім з'ясовується, що для отримання виграшу треба за щось заплатити, наприклад, за поштові витрати чи інше. Довірливі пенсіонери платять, але ніякого призу так і не отримують.
Щоб такого не сталося, треба запам'ятати: щоб щось виграти, треба брати участь у розіграші, хоча б придбати квиток лотереї. Тоді ви учасник розіграшу і погоджуєтеся на певні умови. А якщо ви не брали участі в жодній лотереї, то звідки виграш? Вам можуть сказати, що виграв ваш номер телефону, який брав участь у розіграші, але коли з вас почнуть вимагати гроші, ви маєте просто припинити будь-які розмови на цю тему, бо вас намагаються обдурити.

Відправив гроші за товар, який так і не отримав

Покупки через Інтернет практикують не тільки молоді, а й старенькі. Але їх легше обдурити. Наприклад, ви хочете купити телевізор, домовляєтесь з продавцем і він просить перевести на номер його картки чи іншим способом одразу всю суму. Це повинно насторожити, бо саме так діють шахраї - людина платить, а через декілька днів виявляється, що телефон продавця не відповідає і ніякого товару ніхто не висилав. Тобто головне правило таке: в жодному разі не перераховувати одразу всю суму за товар, а якщо з вас вимагають внести аванс, то він може складати не більше 100-150 гривень. Але ніяк не декілька тисяч! Треба сказати, що продавці теж ризикують, якщо погоджуються відправити товар і тільки потім отримати за нього гроші. Якщо натрапиш на шахрая, то ніяких грошей не отримаєш. Для впевненості можна попросити людину, з якою домовляєтеся по телефону, сфотографувати себе зі своїм паспортом та переслати фото.

Бережіться незнайомих людей

Дуже часто до одиноких людей приходять незнайомі жінки, представляються працівниками соціальних чи інших служб, розповідають, що, наприклад, гроші деяких номіналів вийшли з обігу і їх треба замінити на нові купюри тощо. Старі люди йдуть до своєї схованки подивитися на гроші. І тут одній з непрошених гостей ніби стає зле. Вона просить води, і поки хазяйка іде за водою, друга незнайомка обходить кімнати і забирає все цінне, в тому числі й гроші. Старенька виявляє пропажу лише тоді, коли жінки пішли. Частіше за все так працюють особи ромської національності. Але останнім часом вони обманюють і по-іншому: закуповують десь дешеві товари та продають їх стареньким в декілька разів дорожче. Наприклад, дешеву і неякісну каструлю, яка коштує 50 гривень, продають за 300 чи 500. Тому краще не пускати сторонніх людей до свого будинку чи квартири і не вести з ними ніяких розмов, навіть якщо їхні пропозиції здаються дуже привабливими.

Юлія Мельничук

Баннер
Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 49 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2020. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира