АНАЛІЗИ ТІЛЬКИ ЗА РАХУНОК ХВОРОГО

Держава перестала фінансувати лабораторні дослідження на грип у нашій області

З кожним днем все більші черги біля кабінетів сімейних лікарів: люди скаржаться на нежить, головний біль, кашель та болі у горлі. І кожен переживає: чи не грип він підхопив? Адже це так небезпечно.

Минулого року по всій країні на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції захворіло 5,5 мільйона людей і померло внаслідок хвороби 64 людини, причому 12 з них - діти. В нашій області за минулий сезон на грип та ГРВІ захворіло більш ніж 215,5 тисячі жителів і один хворий помер - дорослий чоловік, який звернувся за допомогою занадто пізно, з дуже запущеною пневмонією.

у яких випадках роблять дослідження на грип?

Вказана кількість хворих - це тільки офіційні дані, тобто кількість людей, які звернулися за допомогою до лікаря. Більша ж частина хворих займається самолікуванням. Треба розуміти, що дослідження га грип роблять далеко не всім, а тільки в найскладніших випадках, коли хворий потрапляє у стаціонар. Тобто насправді хворих на грип набагато більше…
Зараз грип тільки піднімає голову. В Україні зареєстровано поки що 4 випадки захворюваності на грип, лабораторно підтверджених: три випадки грипу А і один - грипу В. А яка ситуація в нашій області і чого нам чекати в подальшому? Про це розповів завідуючий відділенням організації епідеміологічних досліджень ДУ "Житомирський обласний лабораторний центр" Анатолій Головченко.

Поки що грипу в області немає

- За минулий тиждень в області на грип та ОРВІ захворіло 6199 чоловік, що на 37 хворих більше, ніж минулого тижня, - говорить Анатолій Іванович. - Причому 70% хворих - це діти. Госпіталізовано 175 хворих, більшість з яких - діти. Було проведено лабораторний аналіз на грип п'яти хворим, але збудника грипу не виявлено. Тобто поки що грипу у нас немає.
- У чому особливість нинішнього епідсезону? - запитую фахівця.
- Головна відмінність - в системі проведення лабораторних досліджень на грип. Справа в тому, що вірусологічна лабораторія не є діагностичною, і в попередні роки ми проводили в основному моніторингові дослідження для встановлення циркуляції збудників на території нашої області.

Ці дослідження фінансувалися державою. Цього року ситуація інша. Згідно з новим наказом МОЗ №1126, в Україні визначено шість областей, де держава фінансує проведення моніторингових лабораторних досліджень на грип. Житомирська область в цей перелік не увійшла, тому у нас лабораторні дослідження мають проводитися за рахунок самих пацієнтів. Ми вже зробили п'ять досліджень і вірусу грипу не виявили.
Якщо говорити про минулий епідемічний сезон, то вірусологічною лабораторією обласного лабораторного центру було проведено обстеження 320 хворих, з них грип А виявлено у 28 хворих, парагрип - у 31 хворого, аденовірус - у 21 та РС-вірус - у 22 хворих.

Скільки коштує проведення дослідження на грип?

- Дослідження методом полімеразної ланцюгової реакції коштуватиме понад 300 гривень. Але я хочу зауважити, що матеріал для лабораторного аналізу можна взяти лише в перші два-три дні хвороби, до початку лікування хворого, інакше результат буде неточним. Ось чому так важливо одразу після того, як з'являться перші ознаки грипу, звернутися до лікаря.
- Які штами грипу очікуємо в цьому епідсезоні? І наскільки вони небезпечні?
- Згідно з даними ВОЗ, цього року будуть циркулювати 4 штами грипу: А Brisbane (Н1N1), А Kansas (Н3N2), В Colorado та В Phuket. Перші два штами небезпечні тим, що дають ускладнення у вигляді пневмонії, яка дуже швидко прогресує, і, якщо вчасно не потрапити до лікаря, можна померти. Кожен зі штамів по-своєму небезпечний. Якщо минулого року хворіли на якийсь штам, то цього року ним не захворієте, але штами грипу кожного року змінюються, бо постійно мутують, тому необхідно щеплюватися кожного року.

Чи не пізно зараз робити щеплення від грипу?

- Ні, не пізно, бо поки що немає піку захворюваності. Згідно з прогнозами ВОЗ, пік захворюваності очікується в кінці січня - на початку лютого. Це час, коли закінчуються шкільні канікули, діти приходять на навчання, "обмінюються" вірусами і починається ріст захворюваності. До цього треба готуватися заздалегідь. На українському ринку є дві вакцини проти грипу: "Ваксигрип" (виробник Авентіс-Пастер, Франція) та вакцина виробництва Кореї (Грін Кросс Корпорейшн). Французька вакцина є чотирикомпонентною, тобто діє на 4 штами вірусів, а корейська - трикомпонентною. Обидві якісні та безпечні.

Нагадайте, будь ласка, симптоми грипу.

- У людини моментально піднімається висока температура - 38-39 градусів, а може підскочити і вище. Хворий відчуває слабкість, біль у суглобах, головний біль, може бути навіть нудота та блювання. Може початися озноб, тобто людину морозить навіть у теплій кімнаті в теплому одязі. Важкий стан при грипі тримається 4-5 днів і якщо не покращується, можливо, почалися ускладнення. При грипі не треба вдома чекати поліпшення і самому лікуватися, бо це може закінчитися ускладненнями, які можуть призвести до смерті. Деякі хворі в перший же день хвороби починають пити антибіотики, які самі собі призначили, не розуміючи, що на вірус антибіотики не діють! Треба негайно звернутися до лікаря, який призначить адекватне лікування, і, якщо потрібно, направить здати аналізи.

Юлія Мельничук

Баннер
Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 120 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2020. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира