31 серпня в Житомирі відбувся спеціальний показ українського пригодницько-історичного фільму «Довбуш» режисера Олеся Саніна.
Житомирська прем’єра - це заключна частина великого всеукраїнського промо-туру, що охопив 13 міст України.
«Довбуш» — це стрічка, що оповідає легенду про однойменного карпатського опришка, який боровся за свободу своєї землі, волю та справедливість на ній. Олекса Довбуш, ватажок карпатських повстанців-опришків, є втіленням архетипу українця із почуттям власної гідності, який не є войовничим за своєю природою і понад усе мріє про мирне, вільне та щасливе життя на своїй землі. Та коли вороги зазіхають на його свободу, він готовий пожертвувати усім і зі зброєю в руках захистити гідність свою, свого народу і свою любов.
З огляду на недовгу історію новітнього українського кіно режисер Олесь Санін має статус живого класика. Його"Поводир" став у 2014 роціглядацькимхітом, який зібрав найбільшу на той момент касу- 14 млн грн."Довбуш"тільки за перший вікенд — з 24 по 27 серпня — вже зібрав у кінопрокаті8,7 млн грн, а кількість проданих квитків склала майже 60 тисяч.
Фільм, який був задуманий, за словами Олеся Саніна, у дні Євромайдану, за недоброю українською традицією знімався потом і кров’ю. Стрічка була відзнята ще до повномасштабного вторгнення, але знадобилося півтора року, щоб закінчити роботу – причому частина знімальної групи, в тому числі оператор Сергій Михальчук та актор Олег Шульга, з початком війни поповнили лави ЗСУ. На жаль, серед творців фільму є й загиблі на фронті.
На сьогоднішній день "Довбуш" – найдорожчий український фільм із бюджетом 120 млн грн. Попередній рекорд був у "Захара Беркута" з бюджетом 113 млн грн.
Усі костюми і реквізит створювалися з нуля, включаючи дві сотні стволів вогнепальної зброї XVIII століття.Також було сконструйовано унікальні карети, побудовано понад 20 історично достовірних локацій, у тому числі фортецю під Києвом. У зйомках брали участь 250 реконструкторів, а всього в масовці було задіяно майже 3 тис. осіб.
Видовище і справді грандіозне: костюми, бойові сцени, піротехнічні ефекти, що називається, на висоті. Творці фільму особливо горді найскладнішим трюком, у якому персонаж їде під дном карети, як той Індіана Джонс.
"Довбуш" — міцне та якісне українське кіно, яке виходить у розпал війни, і хоча б за це його творцям треба віддати шану. Це масштабна квінтесенція хорошої картинки, якісної акторської гри та української національної ідеї, яка мало кого залишить байдужим. Тож сходити на нього варто.
А. Новоселецька