В області триває інформаційно-просвітницька кампанія «Разом зупинимо туберкульоз!»

В рамках відзначення Всесвітнього дня боротьби проти туберкульозу та проведення місячника боротьби проти цього небезпечного захворювання (23.02.2017–23.03.2017 р.) в області проходить інформаційно-просвітницька кампанія «Разом зупинимо туберкульоз!». Її метою є привернення уваги громадськості до проблеми туберкульозу, можливих профілактичних заходів, доступності лікування, стигмі і дискримінації щодо людей, які зіткнулись з туберкульозом.

Роберт Кох, який відкрив це захворювання, сказав: «Якщо небезпека хвороби визначається кількістю жертв, то туберкульоз залишить далеко позаду такі страшні інфекційні хвороби, як холера та чума».

І він мав рацію, адже за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), третя частина населення планети (близько 1,9 млрд осіб) інфікована мікобактерією туберкульозу (МБТ), з них близько 60 млн хворих на туберкульоз. Щорічно на планеті виявляють 8-9 млн осіб, які вперше захворіли на туберкульоз, у тому числі 4-4,5 млн з бактеріовиділенням, а помирає від нього більше 2 млн осіб (що становить понад 5 тис. чоловік щодня). Мікобактерії туберкульозу вбивають більше людей, ніж будь-який інший збудник інфекції. У деяких країнах, у тому числі й Україні, інфікованість дорослого населення бактеріями туберкульозу сягає 80-90%. Вважають, що один хворий, який виділяє МБТ, може інфікувати 10-15 осіб у перерахунку на 100 тис. населення. У місцях скупчення людей показники значно збільшуються. Якщо система боротьби з туберкульозом не буде удосконалена, то, за прогнозами фахівців, до 2020 р. у світі може бути зареєстровано більше 2 млрд інфікованих мікобактерією туберкульозу, з яких близько 200 млн чоловік занедужають, а 40 млн помруть від цього захворювання.

Ситуація в Україні ускладнюється появою хіміорезистентних форм туберкульозу, лікування яких існуючими препаратами не дає очікуваного результату. За даними Центру громадського здоров'я при Міністерстві охорони здоров'я, Україна входить до п'ятірки країн світу з найбільшою кількістю випадків хіміорезистентних форм туберкульозу. Щорічно в країні виявляють близько 8 тис. випадків цієї форми хвороби.

Залишається складною ситуація із захворюваністю на туберкульоз і в Житомирській області.

В 2016 р. зареєстровано 780 хворих на вперше діагностований туберкульоз, в т.ч. 22 хворих із установ пенітенціарної служби області. Показник захворюваності на туберкульоз становить 62,5 на 100 тис. населення.

Серед вперше виявлених 37,5% хворих на туберкульоз виявлено в фазі розпаду, 73,4% - бактеріовиділювачі (особливо небезпечні хворі для оточуючих).

В 2016 р. виявлено 22 випадки активного туберкульозу серед дітей 0-14 років, що становить 10,7 на 100 тис. дитячого населення та 7 випадків серед дітей віком 15-17 років, що становить 19,0 на 100.тис. дитячого населення відповідного віку.

В 2016 р. зареєстровано 285 випадків хіміорезистентних форм туберкульозу (2015 р.-260 випадків), показник захворюваності становить 22,8 на 100 тис. нас.

Продовжується ріст показника захворюваності на ко-інфекцію ТБ/ВІЛ-інфекція. В 2016 р. зареєстровано 115 нових випадків (2015 р.-106), показник захворюваності становить 9,2 на 100 тис. нас.

В 2016 р. зареєстровано 134 випадки смерті від активного туберкульозу (2015 р.-153), що становить 10,7 на 100 тис. нас.

Профілактика та раннє виявлення туберкульозу в 2016 році:

-обстежено понад 548,7 тис. осіб за допомогою профілактичної флюорографії;

-виконано майже 6,4 тис. бактеріоскопічних досліджень харкотиння;

-вакциновано від туберкульозу 87,6% дітей відповідно до плану щеплень (у 2015 р. – 38%);

-туберкулінодіагностикою (проба Манту) охоплено 99197 дітей 4-14 років, або 672,6 на 1000 дитячого населення відповідного віку.

В області для надання спеціалізованої медичної допомоги хворим на туберкульоз розгорнуто 400 ліжок в обласному протитуберкульозному диспансері.

Для лікування хворих на туберкульоз та осіб із груп ризику в області функціонує два протитуберкульозні санаторії, “Лісова казка” для дорослих на 150 ліжок (Коростишівський р-н) та “Лісовий берег” для дітей на 235 ліжок (м.Житомир).

Область регулярно отримує протитуберкульозні препарати, що дозволяє забезпечити ними всі етапи лікування хворих на туберкульоз: стаціонарний, санаторний, амбулаторний. На всіх етапах лікування – безкоштовне.

Високі рівні захворюваності, значні медико-соціальні та економічні збитки для суспільства внаслідок ураження туберкульозом вимагають визначення стратегічних напрямів боротьби з цією небезпечною хворобою.

Для подолання туберкульозу і припинення розповсюдження його у світі Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) та світові лікарські організації велику надію покладають на стратегію DOTS (Directly Observed Treatment Short-course), яка включає комплекс адміністративних і медичних заходів щодо боротьби з туберкульозом, за якими передбачається приділяти особливу увагу активному виявленню хворих на туберкульоз серед контактів і в групах підвищеного ризику за допомогою мікроскопічного дослідження мокротиння, що ґрунтується на економічній ефективності та контрольованому лікуванні вперше виявлених хворих. DOTS-стратегія дозволяє виявити до 70 % хворих на туберкульоз із бактеріовиділенням і близько 85 % з них вилікувати.

Проте, для подолання туберкульозу необхідна активна участь не тільки фтизіатрів, первинної ланки, педіатричної служби а й суспільства в цілому. Надзвичайно актуальною сьогодні є потреба розробки національної політики щодо формування у населення відповідальності щодо власного здоров’я, як найвищої особистої цілі. Не лише підвищення інформованості населення стосовно можливості та доступності своєчасного консультування і діагностики соціально небезпечних хвороб, але й активне, починаючи з дитинства, формування навичок здорового способу життя та відповідальної безпечної поведінки як базової складової виховання духовно та фізично здорової особистості. Саме це є запорукою успіху на шляху розбудови української нації.

Інформативно: що потрібно знати про туберкульоз.

Туберкульоз – інфекційне захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом. Основну небезпеку становить хворий з легеневою формою туберкульозу. Збудник – мікобактерія туберкульозу потрапляє у навколишнє середовище при кашлі, чханні, розмові хворого на туберкульоз. Може перебувати збудник туберкульозу в повітрі, у завислому стані до 24 годин. При скупченості, недостатній вентиляції, поганих умовах життя ризик зростає у багато разів. Тому в приміщенні, особливо при великому скупченні людей, провітрювання життєво необхідне. Свіже повітря – універсальний засіб, який попереджає зараження туберкульозом.

Збудник туберкульозу може вражати всі органи та системи, за винятком волосся та нігтів.

Фактори, які сприяють захворюванню на туберкульоз:

- захворювання, які призводять або супроводжуються зниженням імунітету (ВІЛ-інфікування, цукровий діабет, гормонозалежні захворювання, виразкова хвороба, хронічні неспецифічні захворювання легень, наркоманія та алкоголізм, психічні захворювання);

- неповноцінне харчування;

- стресові ситуації;

- паління;

- зловживання алкоголем;

- соціальна дезадаптація.

Симптоми туберкульозу:

- кашель більше 2-х тижнів;

- підвищення температури тіла, частіше до 37.0о - 37.2о;

- загальна слабкість, втомлюваність;

- зменшення ваги тіла з невизначених причин;

- зниження апетиту;

- надмірна пітливість, особливо вночі;

- біль у грудній клітці;

- задишка при незначному фізичному навантаженні;

- кровохаркання.

Обстеження на туберкульоз проводиться у лікувально-профілактичних закладах за місцем проживання.

Туберкульоз у хворого, який кашляє легко виявити за допомогою простого аналізу мокротиння. Мокротиння – це слиз, який відкашлюється і саме в ньому можна виявити мікобактерії. Чим раніше виявлена хвороба, тим легше буде її лікувати.

Туберкульоз лікується прийомом декількох спеціальних препаратів, при правильному лікуванні людина перестає поширювати інфекцію через 2 – 3 тижні і, як правило, може повернутися до звичайного ритму життя.

Підступність туберкульозу в тому, що після початку лікування симптоми захворювання швидко зникають, однак збудник хвороби дуже стійкий і для повного одужання необхідно лікуватися щонайменше шість місяців, щодня приймаючи до 15 таблеток. Якщо перервати лікування завчасно, туберкульоз повернеться у більш небезпечній і несприятливій формі. Людина знову стане джерелом зараження для оточуючих, збудник може набути стійкості до ліків. У хворих, які переривали лікування декілька разів, у більшості випадків розвивається так звана «множинна стійкість до медичних препаратів» – стан, який часто призводить до невиліковності туберкульозу. Туберкульозом із множинною стійкістю до препаратів можуть заразитися всі оточуючі хворого.

Профілактика туберкульозу:

Специфічна профілактика туберкульозу – це вакцинація та ревакцинація вакциною БЦЖ.

Хіміопрофілактика – призначення антимікобактеріальних препаратів здоровим людям із підвищеним ризиком зараження і захворювання на туберкульоз.

Санітарна профілактика – проведення низки соціальних протиепідемічних, організаційних, лікувальних та інших заходів в осередку туберкульозної інфекції.

Соціальна профілактика – поліпшення матеріально-побутових умов усього населення, поліпшення матеріального благополуччя народу та умов його життя.

Своєчасна діагностика, ізоляція хворих на туберкульоз з бактеріовиділенням, організація та проведення лікування є основними елементами первинної профілактики туберкульозу, яка спрямована на попередження інфікування мікобактеріями туберкульозу здорових осіб.

Ми живемо в одному місті, в одній країні і дихаємо одним повітрям. Туберкульоз не вибирає хто буде наступним, але захистити себе і своїх рідних можна, для цього потрібно: знати про туберкульоз, діяти відповідно до своїх знань, піклуватись про власне здоров’я.

 

Обласний протитуберкульозний диспансер

Обласний медичний центр здоров’я та спортивної медицини

 

Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 155 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2018. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира