ОХОРОНА ДИТИНСТВА - ГОЛОВНИЙ ОБОВ’ЯЗОК ДЕРЖАВИ

27 червня у приміщенні Житомирської обласної прокуратури відбувся брифінг щодо проведення заходів органами ювенальної юстиції у сфері охорони дитинства.

Оскільки головним обов'язком держави є забезпечення прав і свобод людини - особливо права на безпечне дитинство, права на догляд та піклування, - Оксана Кайданович, начальник відділу ювенальної юстиції, поінформувала присутніх про те, що зроблено прокуратурою області в сфері порушеного питання.

З початку поточного року ювенальними прокурорами області у сфері охорони дитинства до суду надіслано 56 позовних заяв, загальна сума яких становить 20 млн 193 тис. грн. На кінець червня у судах задоволено 32 позови на суму 529 тис. грн, у десяти випадках справи закрито у зв'язку з добровільним виконанням. Пильна увага прокурорів була спрямована на порушення, допущені щодо організації харчування дітей у навчальних закладах. Так, протягом шести місяців органами прокуратури заявлено 11 позовів на суму 747 тис. грн стосовно невизнання дійсними договорів купівлі-продажу, поставок продуктів харчування для дитячих садків Житомирщини. Нині господарським судом Житомирської області задоволено 8 позовних заяв на суму майже 530 тис. грн. Наприклад, у квітні 2018 року судом визнано недійсними укладені на початку року органами місцевого самоврядування Бердичівського та Малинського районів договори з приватними підприємцями на постачання продуктів для дошкільних навчальних закладів на загальну суму майже 100 тис. грн.
Варто зазначити той факт, що розпорядники бюджетних коштів, а це в основному сільські ради, не завжди пильнують за їх правильним використанням. Наприклад, під час проведення процедури закупівлі, укладення договорів купівлі-продажу (поставки) продуктів харчування не визначено головне: найменування (номенклатуру, асортимент), кількість продукції (робіт, послуг), вимог до їх якості; ціни предмету закупівлі, визначеної у встановленому законодавством порядку; строк дії договору - час, упродовж якого існують господарські зобов'язання сторін, обумовлені договором. За таких обставин неможливо встановити, які саме товари доставлять за домовленістю, чи не потраплять на дитячий стіл неякісні або заборонені продукти харчування. На жаль, такі порушення під час укладення  угод мали місце у розпорядників бюджетними коштами в Бердичівському, Коростенському, Малинському, Пулинському, Хорошівському та Чуднівському районах.
Не залишилися прокурори області осторонь порушень щодо порядку використання майна навчальних закладів. Прокурорами заявлено 16 позовів стосовно використання земель та будівель навчальних закладів без відповідних правовстановлюючих документів. Знову у фокусі уваги опинився Бердичівський район, де за позовом місцевої прокуратури рішенням суду визнано порушення з боку Андріяшівської сільської ради, що дозволила будівництво дитячого садка площею близько 185 кв. м без правовстановлюючих документів. Час для цієї процедури був: протягом семи років, починаючи з 2011 року, ні один правовстановлюючий документ не був оформлений, незважаючи на те, що цей навчальний заклад належить до комунальної власності. Саме за таких умов виникають можливості для зловживання у розпорядженні майном, більше того, тут є ризик для належного функціонування закладу та навчального процесу.
Мають місце порушення у відділі освіти Овруцької райдержадміністрації. Тут теж не оформлені правовстановлюючі документи на земельні ділянки, що перебувають у користуванні загальноосвітніх закладів Овруцького району загальною площею 18,67 га. З порушеного питання Житомирським окружним адміністративним судом у квітні нинішнього року задоволено позов керівника Коростенської міської прокуратури.
Наразі в Житомирському окружному адміністративному суді триває розгляд ще одного позову, заявленого органами прокуратури області з аналогічних підстав.
Не залишилися осторонь прокурорів області питання, пов’язані з порушенням вимог законодавства під час експлуатації дитячих ігрових та спортивних майданчиків. Цю роботу розпочато ще в минулому році. Всього прокурорами до суду заявлено 18 позовів, де вказано про визнання протиправною бездіяльність органів місцевого самоврядування та зобов'язання вжити заходів щодо організації безпечного дозвілля та відпочинку дітей. Для цього необхідно провести інвентаризацію та паспортизацію ігрових майданчиків.
Під постійним контролем органів прокуратури перебуває питання цільового використання бюджетних коштів, виділених на закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти у сфері охорони дитинства та протидія неправомірним посяганням у даній області. З цією метою лише за півроку розпочато 7 кримінальних проваджень, до суду скеровано 7 позовних заяв про визнання недійсними договорів, укладених за результатами проведених публічних закупівель, на загальну суму 19898 тис. грн. Як свідчить практика, розпорядниками коштів допускається низка порушень до вимог законодавства як під час підготовки, так і під час проведення процедур закупівель за бюджетні кошти. Найбільш поширеним порушенням є невідповідність тендерної документації замовників вимогам Закону України "Про публічні закупівлі".
Так, при підготовці тендерної документації замовники досить часто встановлюють дескримінаційні вимоги, що призводить до обмеження потенційного кола учасників тендеру. Наприклад, у такий спосіб вчинила Станишівська сільська рада у викладенні тендерної документації щодо закупівлі робіт "Будівництво дошкільного навчального закладу "Малятко" в с. Станишівка". Порушення вимог ст. 30 Закону України "Про публічні закупівлі" виявлено у Любарському дитячому закладі оздоровлення та відпочинку "Світанок". Любарською райдержадміністрацією 22.12.2017 року визнано переможцем та укладено договір на виконання робіт "Будівництво плавального басейну" (ціна договору 14972,6 тис. грн) з ТОВ "Українська інвестиційна енергетична компанія", тендерна пропозиція якого не відповідала вимогам замовника.
Органами обласної прокуратури виявлено численні випадки заволодіння бюджетними коштами шляхом завищення обсягів виконаних робіт, оплати товарів та послуг, що не надавалися, тощо. На такі факти прокуратура реагувала кримінальним шляхом покарання. Органи прокуратури займають принципову позицію в питаннях захисту держави, зокрема в нецільовому використанні майна навчальних закладів. У травні 2018 року об'єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду підтвердила факт порушення вимог закону в частині нецільового використання навчального закладу, що в с. Барашівка Житомирського району. Ще у 2004 році відділ освіти Житомирської райдержадміністрації уклав договір з ПАТ "Укртелеком" про оренду нежитлового приміщення загальноосвітньої школи площею 15,5 кв. м для розміщення автоматичної телефонної станції. Оренду було надано з порушенням вимог Закону України "Про освіту", яким передбачено використання приміщень навчальних закладів лише для надання освітніх послуг.
Досить непроста, а інколи досить складна робота органів Житомирської обласної прокуратури у сфері представницької діяльності щодо охорони дитинства триває і надалі. Бо саме на забезпечення основних прав неповнолітніх і спрямована Концепція створення та розвитку системи ювенальної юстиції.

Ольга ОЛЬЖИНСЬКА

 


Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 272 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2018. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира