ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ – СИМВОЛ ЯКІСНИХ ЗМІН

16 листопада у конгрес-холі Житомирського інституту медсестринства відбувся форум «Децентралізація: від об’єднання до розвитку»

котрий зібрав лідерів громад регіону та представників бізнесу і влади для обміну досвідом з реалізації розвиткових проектів. Більше 180 учасників форуму дискутували щодо головної мети: поділитись, отримати передовий досвід розвитку громад, покращити комунікацію між владою, бізнесом і громадами та прийняти рішення, віднайти нові ідеї заради місцевого і регіонального розвитку. Організаторами форуму стали Житомирський Центр розвитку місцевого самоврядування, створений Програмою «U-LEAD з Європою» і Мінрегіоном України, та Житомирська облдержадміністрація.

На чотирьох пленарних сесіях відбулися гарячі дискусії, модератором яких став Юрій Єхануров, премєр-міністр України в 2005-2006 рр. і міністр оборониУкраїни в 2007-2009 рр. та Андрій Куликов, журналіст, редактор, телеведучий і медіаексперт. У пленарних засіданнях взяв участь Геннадій Зубко, Віце- премєр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Фредерік Куне, керівник відділу «Економічна співпраця, соціальний та регіональний розвиток» Представництва ЄС в Україні, Ігор Гундич, голова Житомирської облдержадміністрації, Володимир Ширма, голова Житомирської обласної ради, Сергій Сухомлин, мер м.Житомира.

Модератор Ю.Єхануров надав слово першості Віце-премєр- міністру – Міністру регіонального розвитку, будівництва та ЖКХ України Геннадію Зубку, котрий загострив увагу присутніх на наступному:

Ми будуємо нову Україну

«У 2019 році необхідно сформувати перспективні плани стратегії розвитку регіонів і створити умови для об’єднання і приєднання територіальних громад. Задля цього необхідно у парламенті прийняти законопроект особливої ваги №8051 «Про засади адміністративно-територіального устрою». Саме він звільнить країну від радянської системи та дозволить на рівні громад будувати абсолютно новий територіальний устрій України. Процес децентралізації – це складна справа. Нам усім варто сконсолідуватися та завершити його у конкретні строки, 2019-2020 роки.

Нині найголовніше – плани регіонального розвитку і залучення інвестицій, а також підняття двох важливих індексів. Індекс сільського розвитку – це реформи в освіті, медичній галузі, адміністративному секторі, в сфері соціальних послуг, в залученні інвестицій. Другий індекс – це конкретна спроможність регіонів, це боротьба та конкуренція в питаннях залучення інвесторів, що дасть можливість створювати нові робочі місця, піднімати бюджет і валовий продукт. А задля цього варто об’єднати зусилля, бо попереду усіх чекає непростий період, пов’язаний з виборами. На вибори 2019 року потрібно йти усім заради того, щоб країна продовжила розвиватися і надалі у взятому напрямку, оскільки є пряма загроза розвернення реформ в іншу сторону. Нині ми насамперед думаємо не лише про людей середнього віку чи про старше покоління, а про наших дітей. Час потребує суттєвих змін: ми будуємо нову Україну заради майбутнього – це школи, дитсадки, нова інфраструктура для нового покоління. Хочеться, щоб діти мали можливості не гірші від дітей Польщі, Чехії, Словаччини, щоб могли подолати європейську конкуренцію. Ось в цій площині і полягає проблема якості життя наших людей, від чого напряму залежатиме вибір інвесторів, котрі захочуть вкласти свій капітал в розбудову того чи іншого бізнесу.»

Геннадій Зубко приділив увагу питанням державної підтримки, надання субвенцій об’єднаним територіальним громадам, ОТГ, що дають нові стартові можливості для розвитку територій. Варті уваги нові підходи в питаннях будівництва, що мають чотири основних спрямування: енергоефективність, безбар’єрність і доступність, дизайн внутрішнього середовища і безпечність. Безпека і комфорт – два пріоритети, дві державні норми. Це зовсім новий підхід до справи, що дасть можливість людям з обмеженими можливостями, наприклад, вадами зору, слуху, ДЦП реалізувати себе у праці.

Житомирщина – лідер з реформи децентралізації

– Житомирська область є лідером в питанні децентралізації, – сказав голова Житомирської облдержадміністрації Ігор Гундич.–Наразі в області 54 громади разом з тими, що підуть на вибори у наступному році. Реформа з децентралізації набула таких масштабів, що вже немає неохідності переконувати людей щодо неї: люди самі розуміють переваги об’єднання. Сьогодні область займає лідерські позиції, входить в рейтинги з соціально-економічного розвитку саме завдяки реформі децентралізації, що дала можливість залучити додаткові кошти не лише від приватних інвесторів, а й з держбюджету. За 2017-18 роки ми отримали субвенцій на суму 300 млн грн на розвиток області та ОТГ. А якщо взяти в загальному, то в останні роки ми отримали 2 млрд грн на здійснення реформ, а це будівництво 22 нових амбулаторій, футбольних полів, доріг місцевого і державного значення тобто на розвиток регіональної інфраструктури. Важливо відмітити нові програми в області енергозабезпечення: прийняли рішення побудувати сонячні міні-електростанції, яких вже є більше 130. В області маємо 104 інвестори, котрі реалізують проекти по сонячній енергетиці. Приємно відзначити, що за півріччя 2018 року залучено інвестицій вдвічі більше, ніж у минулому році. З рейтингу по легкості ведення бізнесу Житомирщина займає 3-тє місце – це результат децентралізації. В області відкрили один з найбільших в Україні заводів по переробці насіння. У сфері соціальних послуг маємо теж «родзинку»: відкриваємо Центр вертобрології, де буде спеціальне відділення для учасників АТО, а також тут зможуть пройти реабілітацію 5,5 тисяч населення. Отже, реформа децентралізації дала можливість для перерахування у місцеві бюджети Житомирської обл. 76,8 млн.грн., що дозволить здійснити задумані плани на її теренах.

Центру Волині у Житомирі – зась!

Цікавим моментом стала думка Юрія Єханурова про центр Волині у Житомирі, як це було колись. З нею він звернувся до В.Ширми, голови Житомирської обласної ради. На жаль, подальшого розвитку ця ідея не набула, оскільки Геннадій Зубко розставив чіткі пріоритети з цього питання, сказвши: «Росія хоче за формулою федералізації привести Україну до знищення: ми цього допустити не можемо. Влада точно за те, щоб об’єднувати громади, щоб був укріплений субрегіональний рівень, але щоб змінювати за Конституцію кількість областей, – рішуче НІ! Області схильні до спротиву, до створення квазі-держав, приклад яких маємо на Сході. Потрібно розвивати економічне партнерство, спільну діяльність з розвитку інфраструктури – договори зі співробітництва між областями: працюємо, дискутуємо, створюємо стратегічні плани.»

Загально світовий тренд урбанізації

Завдяки непростим зусиллям Сергія Сухомлина, голови Житомирської міської ради та його команди, до міста приєднали Вересівську сільську громаду, втілюючи в життя загально світовий тренд урбанізації. За словами мера м.Житомира, реформа децентралізації дала місту нові можливості для розвитку: «У минулі роки ніколи не відчували такої підтримки від держави, як нині, і що важливо – з кожним роком розмір державної субвенції зростає. За підтримки держави вдалося реалізувати багато проектів: термосанація, реконструкція та капітальний ремонт закладів освіти, придбання медичного обладнання для лікарень міста, встановлення лічильників теплової енергії в будинках. У Житомирі відкрили два сучасних навчальних заклади – міську гімназію №3 і дитячий садочок №58. За останні три роки відкрили 600 місць в дитячих садках, завдяки чому мами мали можливість реалізувати себе в праці. Сергій Сухомлин докладає багато зусиль для покращення життя міста, бо розуміє: кращі умови життя – можливість привабити сюди кращих спеціалістів. А це – гарні квартири, дешевші на 25-30% ніж в районних центрах, кращі школи, спортивні майданчики та стадіони, кращі водомережі.

До речі, накінець 2020 року в Житомирі відкриється водоканал з новими очисними спорудами, з новими станціями для очистки води, а також вступить в експлуатацію сучасний сміттє переробний завод. Запустили проект сонячних електростанцій на 11 мегават, 10% від продажу електроенергії по «зеленому» тарифу перерахують до бюджету міста, а це немало-небагато 4 млн грн. На лініях міста працюють 50 тролейбусів, що створюють конкуренцію приватним перевізникам і стримують підвищення цін на проїзд для житомирян. Необхідно навести повний лад з питань освітлення в місті, задля чого потрібно встановити 7800 світлодіодних ліхтарів. Наступного року в місті після масштабної реконструкйії почнуть функціонувати два стадіони – «Полісся» і «Спартак». Плани досить вагомі, тому працювати прийдеться у посиленому режимі.»

Багато цікавих виступів було на форумі, головний лейтмотив яких сходився до тези: реформа з децентралізації – це символ якісних змін в Україні.

Ольга Ольжинська

 


 

Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 156 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2018. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира