14 жовтня християни східного обряду з любов’ю і шаною святкують Покрову Пресвятої Богородиці. Особливою повагою це свято користувалось у козаків.
Саме 14 жовтня 1990 року на Козацьку Покрову національно-свідомими житомирянами було обговорено питання створення козацького осередку в Житомирі.
Її ініціаторами були: голова Крайового Народного Руху Святослав Васильчук, завідуючий юридичним відділом міської ради Володимир Гарбуз, письменник Олександр Швед, викладач культучилища Валерій Березівський, студент Ігор Клименко.
Провели це дійство у селі Кодня на місці символічної могили страчених гайдамак, і відповідно й назвали товариство «Козацько – гайдамацький кіш». Першим отаманом Коша було обрано В. Березівського.
З ростом чисельності і авторитету у 1995 році ми зареєструвались, як «Житомирське Крайове козацьке товариство «Поліська січ», яке протягом 20 років очолював Анатолій Шевчук, генерал-осавул УК. За його отаманства було споруджено два знакових постаменти нашим Гетьманам – Івану Виговському і Івану Самойловичу, та зроблено багато інших корисних справ.
Окремо хочу згадати великий вклад в зростання авторитету і становлення козацького руху на Житомирщині таких відомих людей, як Лушкін Володимир Андрійович, генерал-отаман УК, який займав високі державні посади, Левицький Анатолій Володимирович – екс-голова правління «Житомиробленерго», генерал-осавул УК, за його часу діяв відомий в Україні і за її межами козацький духовий оркестр «Енергія».
З початком агресії Росії проти України козаки приймали активну участь у чергуванні на блокпостах при в’їзді і виїзді з Житомира та інших населених пунктів області. І зараз в наших лавах багато козаків - учасників АТО і ООС. Серед них наш теперішній отаман Олександр Коцюбко, генерал-осавул УК і його бойові побратими Олег Чистяков б-н «Айдар», Олександр Юрчук б-н «Полісся», Дмитро Черепанський і Андрій Горбачук б-н «Дук» та інші.
Багато добрих слів можна сказати і про волонтерів, які займалися постачанням нашим бійцям, всього необхідного, без чого неможливе виконання бойових завдань. Я назву декілька прізвищ – Альона Матвійчук – чотири рази доставляла вантажі на передову, Микола Міскевич- за волонтерську діяльність нагороджений Міністром оборони України.
Новий виклик людській спільноті кинув вірус «Ковід-19». І тут козаки не були осторонь: поставляли в лікарні функціональні ліжка для тяжкохворих, захисні маски і халати, надавали посильну матеріальну допомогу. Я не можу перерахувати усіх, але декого назву: грамотами облдержадміністрації і обласної ради нагороджені - С. І. Гнатчук, С. А. Ходоровський, В. Г. Пасічник, подякою Баранівської райради і РДА Л. І. Гавіцький.
За 30 років зроблено багато: проведення козацьких заходів, виступи у навчальних закладах перед учнями і студентами, участь у громадських акціях і будівництві Церкви на Польовій, популяризація здорового способу життя та інше. А тому пам’ятаймо –« Козацькому роду – нема переводу», поки є козаки, буде й Україна!
У видавництві «Рута» вийшла книга генерал-хорунжого Українського Козацтва В. Криижанівського «Честь і Віра», в якій докладно описана тридцятирічна історія Козацького Товариства «Поліська Січ». Книга формату А4 дуже цікава, друк кольоровий. Вартість книги 380 грн. Презентація книги відбудеться 14 жовтня 2021 року о 12-00 годині по вул. Старовільська, 2 у м. Житомирі. Придбати книгу можна зателефонувавши за номером (0412) 47-40-67.
З усім Козацьким товариством
Крайовий отаман ГО «ККТЖ «Поліська Січ»
генерал-осавул Українського козацтва
Олександр КОЦЮБКО