«ПІД ЧАС ВІЙНИ НЕПРИПУСТИМО СКАСОВУВАТИ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ ТАРИФІВ НА ПОШТОВУ ДОСТАВКУ УКРАЇНСЬКИХ ГАЗЕТ», – НСЖУ

Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури спільно з АТ «Укрпошта» намагаються зняти державне регулювання тарифів на приймання та доставку вітчизняних періодичних друкованих видань за передплатою, затверджене Кабміном ще у 1996 році.

Це передбачено оприлюдненим 1 вересня проєктом Наказу Міністерства. Передбачається, що «Укрпошта» зможе самостійно, без погодження з урядом, без жодних державних експертиз переглядати тарифи на поштову доставку преси. На думку авторів проєкту, це дозволить збільшити доходи АТ «Укрпошта», яка відтак зможе здійснити економічну модернізацію, що позитивно вплине на покращення якості надання послуги. Водночас редакції українських газет уже отримують повідомлення від регіональних дирекцій «Укрпошти» про ймовірне суттєве зростання поштових тарифів на передплату 2024 року.

 

Натомість, як переконані в Національній спілці журналістів України, для громадян, а особливо, для найбільшої групи передплатників друкованих медіа (а отже, споживачів послуг АТ «Укрпошта») – літніх людей, значення мають насамперед ціни, за якими їм доведеться оформлювати передплату на видання. Розцінки на поштову доставку зростуть дуже значно – за оцінками фахівців, приблизно вдвічі.

Збільшення вартості поштової доставки вітчизняних медіа спричинить збіднення і так не багатих людей. Воно також призведе до подальшого зниження тиражів друкованих медіа. Галузь вітчизняних друкованих медіа може загинути – редакції закриватимуться, трудові колективи буде розпущено, цілі соціальні категорії та жителі значних територій залишаться без надійного джерела інформування (а часто – єдиного джерела), кваліфіковані журналісти опиняться у центрах зайнятості, держава втратить «четверту владу» – важливий інструмент підтримання демократії й донесення до людей правдивої інформації в умовах війни.

Наведене в проєкті Наказу «пояснення очікуваного впливу» на громадян, яке нічого спільного не має з дійсними інтересами громадян, вкотре демонструє, що документ лобіює винятково інтереси «Укрпошти» і, в умовах її монопольного становища, може спричинити зловживання з боку цього акціонерного товариства.

У Національній спілці журналістів України закликають не відмовлятися від наявного урядового регулювання тарифів на доставку української преси, адже доступна вартість друкованих ЗМІ є особливо важливою в умовах війни. При цьому в НСЖУ закликають уряд пріоритетно відреагувати на критичну ситуацію, викликану масовим звільненням листонош у другому півріччі цього року. На гарячу лінію Спілки журналістів з серпня надійшло майже 800 скарг від громадян, представників місцевої влади, листонош та видавців на масштабне закриття поштових відділень, звільнення листонош, недоставку преси і недоступ до поштових послуг.

«Отримали нові тарифи від Укрпошти: доставка 17,33 грн. (з 8,50 грн.). Оформлення передплати на 1 м. – 5 грн., 3 – 10 грн., 6 – 14 грн, 12 – 22грн. Це знищення газет!!!!», – обурюється головний редактор газети «Рідний край» з Павлограда Володимир Сторчаков.

«Державне регулювання тарифів на приймання та доставку періодичних друкованих видань за передплатою є одним із елементів урядового контролю за діями поштового оператора і визнанням того, що вартість поштової доставки має бути доступною для українців, – зауважує голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Практика останніх років показує, що уряд постійно підтримував пропозиції «Укрпошти» щодо тарифів, і вони постійно зростали. Але процедура цього зростання дозволяла друкованим виданням прогнозувати свою роботу і зберігати відносну фінансову стабільність. Натомість, надання «Укрпошті» можливості самостійно встановлювати тарифи поставить друковані видання, які й так на сьогодні є заручниками проблем із поштовою доставкою (спричинених, зокрема, масовим звільненням листонош), на грань повного знищення».

Запропонований проєкт скасування тарифів на поштову доставку періодичної преси наразі проходить громадське обговорення. Національна спілка журналістів України пропонує:

– не погоджувати проєкт Наказу,

– запропонувати Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури (Мінвідродженню) терміново продовжити термін дії попереднього наказу на 2024 рік, щоб унеможливити бойкот «Укрпоштою» початку передплатної компанії,

– запропонувати Мінвідродженню створити робочу групу з представників Міністерства, «Укрпошти», Національної спілки журналістів України, Федерації профспілок України для напрацювання проєктів законодавчих актів щодо передплати та доставки друкованих медіа, а також наказу щодо передплати на 2025 рік.

Інформаційна служба НСЖУ

 

Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 373 гостей онлайн

Газета "Эхо" ("Відлуння") © 1989-2024. При використанні матеріалів сайту, посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на http://www.exo.net.ua є обов’язковим.
новости житомира