ЕСТОНІЯ ПРОДОВЖУЄ ДОПОМАГАТИ У ВІДБУДОВІ ЖИТОМИРЩИНИ

У жовтні минулого року в Малині відбулося відкриття мосту через річку Ірша, який 6 березня 2022 року був зруйнований внаслідок російського ракетного удару.

Це вже другий об’єкт в області, який був відбудований за підтримки Естонської Республіки — держави, яка взяла під свій патронат відновлення Житомирщини.

Міст об’єднав не лише місто, а й дві країни

Про те, що Естонія допоможе відбудувати малинський міст, стало відомо 27 вересня 2022 року, в день проведення Першого форуму з відновлення Житомирщини. Тоді міністерка економіки та інфраструктури Естонської Республіки Рійна Сіккут повідомила про те, що її країна береться за відбудову цього об’єкта в рамках відновлення регіону. Для цього уряд Естонії виділив 1 мільйон євро, і вже через рік, 3 жовтня 2023 року, малинський міст було відкрито.

Відновлений об’єкт відкривали міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна, перший заступник Голови Верховної Ради Олександр Корнієнко, народні депутати України від «Слуги Народу» Арсеній Пушкаренко та Тетяна Грищенко, начальник Житомирської обласної військової адміністрації Віталій Бунечко.

«Це не реконструкція старого радянського мосту, а дійсно новий міст, який побудований за сучасними державними будівельними нормами. Він став ширшим, аніж був; витримує автотранспорт із більшою вантажопід’ємністю, має просторі тротуари, що відповідають вимогам інклюзії, та освітлення. Такою й повинна бути нова сучасна інфраструктура», — каже керівник міжпарламентської групи співробітництва з Естонською Республікою Арсеній Пушкаренко.

Це вже другий об’єкт, який побудовано та відновлено на Житомирщині Естонією — державою, яка першою відгукнулася на заклик Президента Зеленського допомогти у відбудові конкретного міста чи області.

Уперше ідея щодо участі Естонії у відновленні регіону з'явилася ще під час візиту на запрошення народного депутата України Арсенія Пушкаренка до Житомирщини його естонського колегу, двічі міністра закордонних справ Урмаса Рейнсалу. Це відбулося на 32 день повномасштабного вторгнення росії.

Від ідеї до реалізації

Початок двосторонніх перемовин про співпрацю у відбудові був покладений під час візиту народних депутатів, голови партії «Слуга Народу» Олени Шуляк, голови Житомирської обласної парторганізації «Слуга Народу» Арсенія Пушкаренка, голови Політради Житомирської обласної парторганізації Тетяни Грищенко та члена цієї Політради Тетяни Циби до Таллінна в середині квітня 2022 року. Тоді відбулися зустрічі українських парламентарів із прем’єр-міністром Каєю Каллас, президентом Аларом Карісом, спікером парламенту Юрі Ратасом, міністром закордонних справ Естонії Евою-Марією Лійметс та іншими урядовцями. Під час цих зустрічей українська делегація запропонувала Естонії розглянути можливість участі у відбудові Житомирщини.

У травні 2022 року під час візиту до Києва міністр закордонних справ Естонії Єва-Марія Лійметс оголосила, що її держава бере під свій патронат відновлення Житомирської області.

Першим об’єктом співпраці став сучасний дитячий садочок у місті Овручі, який відкрили на початку цього літа. Він став першим об’єктом відновлення, збудованим за кошти іноземної держави, не лише в Житомирській області, а й в Україні. Нині сучасний садочок відвідують 80 дітей. У січні 2023 року планується відкриття другої черги будівництва, що дасть змогу вдвічі збільшити кількість дітей у садочку до 160-ти.

«Міст у Малині — не останній об’єкт у відбудові Житомирщини за підтримки наших міжнародних партнерів. Відразу після церемонії відкриття мосту відбулася спільна нарада з естонською стороною щодо подальшої співпраці та допомоги Естонії у відбудові Житомирщини у 2024 році», — каже Арсеній Пушкаренко.

Також уряд Естонії, міська рада Таллінна, приватні підприємці передали Житомирській області понад 70 одиниць техніки, а саме: громадам, установам та військовим передали 42 автобуси, в тому числі 20 місту Житомиру від столиці Естонії Таллінна. Джипи та комунальну техніку для військових та громад відповідно.

До речі, невдовзі планується провести вже Третій форум із відновлення Житомирщини. На ньому планується підписання угоди між урядом Португалії та містом Житомиром про відбудову ліцею №25 в обласному центрі, який був зруйнований російською ракетою на початку березня 2022 року. Перший такий форум було проведено у вересні минулого року на території Лугинської громади, а Другий — у грудні 2022-го в Таллінні. Естонія не лише сама допомагає відбудовувати Житомирську область, а й усіляко намагається залучити до цього інші держави та партнерів.

Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 258 гостей онлайн

Газета "Эхо" ("Відлуння") © 1989-2024. При використанні матеріалів сайту, посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на http://www.exo.net.ua є обов’язковим.
новости житомира