Особливості державної реєстрації громадських об’єднань в умовах воєнного стану

Введення воєнного стану та початок активної фази війни внесло свої корективи в усі сфери життя країни.

Не є виключенням й діяльність громадських організацій, які є невід’ємною складовою громадянського суспільства, і виступають як добровільні об’єднання, що створюються для вирішення проблем громадян та захисту їхніх інтересів.

В Україні та на Житомирщині зокрема, ГО функціонують практично в усіх сферах суспільного життя, впливаючи на підвищення добробуту і стабільності, життєзабезпечення населення.

І сьогодні великий громадянський фронт діє в Україні: закриває життєво важливі запити, допомагає людям, яким вдалось евакуюватись, а також тим, які залишаються в зонах бойових дій, забезпечує для них гуманітарну, правову та психологічну підтримку. Загалом нині на теренах Житомирщини зареєстровано 3 тисячі 203 громадських організацій. Та ініціатив небайдужих більшає, а розуміння, що роботу можна і потрібно робити більш ефективно, мотивує активістів реєструвати свої громадські організації. Нагадаю, що громадська організація – це неприбуткова організація, яка створена для досягнення певних суспільних цілей. Це може бути захист прав людини, розвиток суспільства, допомога людям, які постраждали під час війни, або будь-яка інша діяльність, спрямована на поліпшення життя суспільства.

Працівники відділу державної реєстрації громадських формувань у Житомирській області забезпечували надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації не лише на території Житомирської області, але велика кількість заявників зверталися і з м. Києва, Київської та інших областей. Скажімо, тільки за період воєнного стану відділом проведено у 2022 році 3481 реєстраційну дію, у 2023 році - 1853 реєстраційні дії.А всього за період воєнного стану відділом державної реєстрації громадських формувань у Житомирській області здійснено 738 реєстраційних дій щодо благодійних та громадських організацій.

Окрім того, відповідаючи на виклики воєнного часу, багато громадських об’єднань переформатовують свою діяльність та ставлять перед собою інші цілі та завдання, ніж ті, що були визначені їхніми установчими документами.

Найпоширенішими є, наприклад, надання фінансової та організаційної допомоги Збройним силам України, організація допомоги постраждалим людям та тваринам, координація центрів допомоги внутрішньо переміщеним особам, організація гуманітарної допомоги, організація та проведення для дітей майстер-класів, літніх таборів та фестивалів, автоволонтерство; самі переселенці, учасники бойових дій створюють свої ГО тощо. А ще є спортивні організації, створені у формі ГО, як – от «Об’єднані спортом», вонидопомагають полюбити фізичну активність. Ось лише декілька назв відомих на Житомирщині ГО: «Я- мама», «Мир на долоні», «Громадський сектор», громадська спілка «Дім ветерана», МГО «Центр здорової молоді», Житомирська міська громадська організація «Патріот України», «Паритет», жіночий клуб «Крапля»,ГО «Житомирська обласна спілка поляків України», Житомирське об’єднання волинських чехів. Цілком природньо, що ГО займаються і розвитком культурного життя, акціями у громадах. Є у нашій області й всеукраїнські об’єднання (що мають в Україні по 14 відокремлених підрозділів, а так має бути) чи їхні представництва. Під час війни в Україні створилася ГО «Рада дружин і матерів захисників України», яка допомагає сім’ям, де, скажімо, чоловік перебуває у полоні. Діє ГО «Соціальне таксі» для безкоштовних поїздок людей з інвалідністю.

Однак наразі прослідковується така тенденція, що деякі громадські об’єднання здійснюють діяльність, прямо не передбачену статутом, що взагалі-то є порушенням чинного законодавства. Відповідно, постає питання зміни статуту. А ще велика кількість людей займається волонтерством, але робить це без реєстрації громадської організації. Через це волонтери стикаються з певними проблемами.

Реєстрація громадських об’єднань дозволяє усунути ці перешкоди, оскільки, по-перше, громадське об’єднання може мати власний рахунок в банку, що вже є неабиякою перевагою.

По-друге, в рамках громадського об’єднання можна залучити меценатів, зокрема, світові благодійні фонди, які більшедовіряють зареєстрованим структурам та можуть упевнитися в тому, що такі кошти дійсно будуть реалізовані відповідно до завдань, які громадські об’єднання перед собою ставлять.

По-третє, в рамках громадського об’єднання існує можливість згуртувати величезну кількість однодумців, поєднати логістичні бази та інші контакти, що допомагає розширювати можливості волонтерства, та крім того, розподіляти людський ресурс відповідно до потреб, що можуть змінюватися чи не кожен день.

Наведені переваги дозволяють зробити висновок про необхідність реєстрації в установленому законом порядку громадських об’єднань, щоб мати ту організаційно-правову форму, яка сприяла б бути волонтером, допомагати людям, контролювати державні органи, співпрацювати з іноземними партнерами. Як це зробити під час війни? Реєстрація громадської організації в Україні є досить простою.

Треба як мінімум двоє засновників, які на установчих зборах приймають рішення щодо створення організації. Слід окреслити мету діяльності, наприклад, волонтерство, дотримання прав громадян з інвалідністю, протидія насильству чи допомога біженцям. Далі треба створити статут, підписати статутні документи, подати їх до нас, у Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Київ) у Житомирській області. Для того, щоб вам було максимально зручно, на сайті ЦМУМЮ є зразки абсолютно всіх документів, які необхідні для створення ГО. Заходьте на сайт, заповнюйте типові форми, якщо ваша ГО може працювати за цими типовими формами, і подавайте пакет документів до нас на державну реєстрацію. Надіслати документи можна також поштою, але якщо надсилаєте поштою, то документи мають бути нотаріально засвідчені. Іпротягом 3 днів (у деяких випадках строк може бути подовжений до 15 робочих днів) приймається рішення про створення ГО, про її безпосередню реєстрацію, включення її до реєстру неприбуткових організацій. Це все повністю безкоштовно. І через 3 дні Ви є засновником ГО, вже маєте спільну мету, можна працювати.

Щоправда, у деяких випадках громадяни створюють ГО і без статуту та статусу юридичної особи. Так, законодавством передбачено створення громадської організації без статусу юридичної особи, але тоді вона не може бути суб’єктом відносин, тобто вона не може відкрити рахунок, не може отримати майно. Тобто по факту ГО без статусу юридичної особи - це ніби просто клуб за інтересами осіб, які просто зібралися. Але якщо ви хочете співпрацювати з міжнародними донорами, брати активну участь у контролі за державними органами, працювати у Громадській Раді при державному органі, то варто все ж скористатися статусом юридичної особи. І зараз це, підкреслю, не важко зробити - при заповненні документів подається заява, що ви хочете бути неприбутковою ГО, і автоматично при реєстрації відбувається взаємообмін з органами податкової служби для того, щоби ГО набула статусу неприбуткової. І коли ви спілкуєтесь з Вашими навіть міжнародними партнерами, які надають допомогу українцям, то це майно може заходити на ГО, а далі в залежності від мети, яка у вас заявлена, розподілятися. Так, якщо ви спортивна громадська організація, ви можете спортивний інвентар отримувати з-за кордону від ваших партнерів, а далі у нас тут, в Житомирі, допомагати дитячо-юнацьким спортивним школам.

У чому ж різниця між ГО та благодійним фондом, коли для створення БФ достатньо однієї людини? Благодійний фонд може бути заснований, як фізичними особами, так і юридичними особами. Однак мета діяльності благодійного фонду – надання виключно благодійної допомоги. Нині фонди реєструються органами місцевого самоврядування, через ЦНАПи. А громадські організації - більш ширше поняття, тому що ви не тільки можете надавати допомогу, а й активно брати участь у розвитку громадянського суспільства. ГО легко створити і легко бути її учасником.Немає жодних обмежень стосовно навіть національності. Скажімо, якщо громадянин іншої держави, окрім ворожої до нас, перебуває на законних підставах на території України, він також може бути і членом, і засновником ГО.

З введенням воєнного стану першочерговим пріоритетом держави у сфері державної реєстрації залишається захист інформації, яка міститься в реєстрах, від незаконного або несанкціонованого втручання. Для цього постановою Кабміну від 6 березня 2022 р. №209 «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану» (зі змінами) встановлено, що в умовах воєнного стану державна реєстрація найбільш значущих процесів у житті українців проводиться з урахуванням певних особливостей.

Державна реєстрація громадських об’єднань, ще раз нагадаю, є безкоштовною. Постанова КМУ №209 від 06.03.2022 підкреслює, що адміністративний збір не справляється за державну реєстрацію громадських об’єднань, предметом діяльності яких є надання допомоги:Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, правоохоронним (спеціальним) органам, органам цивільного захисту, добровольчим формуванням територіальних громад, іншим особам, які забезпечують національну безпеку і оборону, відсіч і стримування збройної агресії РФ;а також особам, які постраждали чи можуть постраждати від такої збройної агресії.

Безкоштовною є також державна реєстрація змін до відомостей про таких суб’єктів, що передбачають включення до предмету їхньої діяльності надання такої допомоги.В інших випадках (отримання витягу з ЄДР, внесення змін до установчих документів) сплата адміністративного збору підтверджується електронною копією (скрін-копією) відповідного платіжного документа.

Тож коли хочете зробити світ кращим, реєструйтеся громадською організацією!

Якщо у вас виникатимуть запитання, то, будь-ласка, звертайтеся на гарячу лінію відділу державної реєстрації громадських формувань у Житомирській області (093) 480-46-47.

Валентин Залізнюк,

регіональний координатор Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) у Житомирській області

Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 451 гостей онлайн

Газета "Эхо" ("Відлуння") © 1989-2024. При використанні матеріалів сайту, посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на http://www.exo.net.ua є обов’язковим.
новости житомира