ВІЙНА – НЕ ПРИВІД ЗАБУТИ ПРО СПЛАТУ АЛІМЕНТІВ НА ДИТИНУ

Одним із пріоритетних напрямків роботи органів державної виконавчої служби у Житомирській області є своєчасне стягнення аліментів на утримання дитини.

Відповідно до статті 180 Сімейного кодексу України, батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, тобто до 18 років.

До того ж існує обов’язок батьків виплачувати аліменти на повнолітню дитину до досягнення нею 23 років за умови, що та потребує матеріальної допомоги у зв’язку з непрацездатністю або продовжує навчання, а батьки мають можливість надати таку допомогу.

Слово аліменти має латинське походження і означає «харчі, їжа, продовольство, утримання». Тож аліменти – це обов’язок утримувати у визначених законом випадках одним членом сім’ї інших, які потребують цього, це щомісячні виплати на утримання дитини. Вони проводяться за згодою, або в судовому порядку. Так, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути менш як 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Це зазначено у Сімейному кодексі України. Тобто нині мінімальний розмір аліментів на дитину віком до 6 років – 1281,5 гривня( прожитковий мінімум – 2563 гривні) , діти віком від 6 до 18 років отримують не менше 1598гривень (прожитковий мінімум – 3196 гривень).

Враховуючи кількість дітей, розмір аліментів визначають так: на одну дитину – ¼ від доходу платника аліментів, на двох -1/3 від йогодоходу; на трьох і більше – ½ від доходу. Стосовно максимального розміру аліментів, який стягується з боржника, то відповідно до ч.3 ст.70 Закону України«Про виконавче провадження», він не повинен перевищувати 50 відсотків заробітної плати цієї особи. Загалом ,максимальна сума аліментів не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів: дітям до 6 років – 25 630 гривень, від 6 до 18 років -31960 гривень.

Стягнення аліментів як правовий захист дітей

Слід пам’ятати, що за злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а також за злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні, винні особи притягуються до кримінальної відповідальності за статтею 164 Кримінального Кодексу України. Якщо батьки не виконують батьківські обов’язки та не сплачують аліменти – вони можуть підпасти під штрафні санкції. Тому не забувайте вчасно сплачувати кошти на життя та розвиток дитини.

Наразі в органах державної виконавчої служби області на виконанні перебуває майже 20 тисяч рішень про стягнення аліментів. І завдяки наполегливій роботі державних виконавців Житомирщини за перші 4 місяці 2024 року стягнуто 227,2мільйонів гривень аліментів на утримання дітей, що на 52,3 мільйони гривень більше порівняно з аналогічним періодом 2023 року.Це свідчить про активну та результативну боротьбу з неплатниками та ефективність стягнення коштів у примусовому порядку.

Аліменти на дитину - це правовідносини між батьками і дітьми, в яких батьки зобов'язані матеріально забезпечувати дітей, а дітям належить право на отримання такого забезпечення.

Забезпечення утримання дітей нерозривно пов'язане з особистістю батьків, тому при житті батьків обов'язок по утриманню дитини не може бути доручений іншому члену сім'ї (дідусю, бабусі). Обов'язок утримання дітей не переходить до спадкоємців батьків після смерті, він не залежить від того, зареєстрований шлюб батьків чи ні, якщо шлюб розірвано і ,навіть, в разі позбавлення батьківських прав.

Якщо дитина вступила в шлюб до повноліття, виплата аліментних платежів припиняється, оскільки дитина набуває цивільну дієздатність. Аліментні платежі є власністю дитини, однак стягуються на користь того з батьків, з ким проживає дитина. У разі нецільового використання аліментних платежів одним з батьків, другий з батьків має право в судовому порядку зменшити їх суму або добитися внесення їх частини на особистий рахунок дитини. Контроль за цільовим використанням аліментів в інтересах дитини здійснюють органи опіки та піклування.

Виплата аліментних платежів повинна відбуватися щомісяця на кожну дитину.

Важливо, що в законодавстві немає жодних обмежень на стягнення аліментів з військовослужбовців. А ще 16 лютого 2022 року уряд ухвалив постанову №122 «Про внесеннязмін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 року №146", якою уточнив, що стягнення аліментів з військовослужбовців «провадиться з усіх видів грошового забезпечення, крім грошового забезпечення, що не має постійного характеру».

Стягувач може письмово звернутися до виконавця із заявою, де вказати про те, що боржник мобілізований на військову службу, і зазначити номер частини, якщо йому відомо. Якщо виконавець не знає адреси військової частини боржника, він має надіслати документи щодо стягнення аліментів до Міністерства оборони України, після чого ці документи будуть передані до бухгалтерії військової частини. Надалі аліменти виплачуватимуть із доходів боржника.

Безробіття не звільняє від відповідальності перед дітьми

Звісно, що безробіття – це виклик для багатьох з нас, але це не звільняє від сплати аліментів на дітей. Навіть якщо Ваша фінансова ситуація складна, не забувайте, що життя не можна поставити на паузу - діти потребують фінансової підтримки для забезпечення свого розвитку та підтримки здоров’я.

Порушення зі сплати аліментів може мати серйозні правові наслідки. Якщо аліменти не сплачуються за виконавчим документом, виконавець нараховує боржнику заборгованість.

Якщо боржник перебуває на обліку в центрі зайнятості як безробітний і отримує допомогу з безробіття, то з такої соціальної допомоги виконавцем стягуються присуджені аліменти.

Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування.

Так, за наявності заборгованості зі сплати аліментів у розмірі, що сукупно перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців, державний виконавець складає протокол про вчинення боржником адміністративного правопорушення та надсилає його для розгляду до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби.

Суспільно корисні роботи призначаються судом на строк від 120 до 360 годин і виконуються не більше 8 годин, а неповнолітніми – не більше 2 годин на день.

Таким чином, виконання правопорушниками оплачуваних суспільно корисних робіт є ефективним заходом примусу, оскільки зароблені ними кошти спрямовуються на погашення наявної заборгованості з аліментів.

За несплату аліментів передбачено такі тимчасові обмеження боржника:внесення неплатника до Єдиного реєстру боржників, обмеження у праві виїзду за межі України,накладення арешту на карткові рахунки, позбавлення права керування автомобілем, суспільно корисні роботи та інші.

Кримінальна відповідальність, ще раз закцентую увагу, за статтею 164 КК України настає за злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а також за злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їхньому утриманні, і карається громадськими роботами на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або арештом терміном до трьох місяців, або обмеженням волі на строк до двох років.

Тому насамкінець ще раз зауважу, що державні виконавці у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м.Київ) нагадують, що обов’язок батьків утримувати свою неповнолітню дитину належить до конституційних обов’язків.Однак в окремих випадках, за позовом платника аліментів суд може повністю або частково звільнити його від сплати заборгованості за аліментами, якщо вона виникла у зв’язку з його важкою хворобою або іншою обставиною, що має істотне значення (стаття 197 Сімейного кодексу України).

Валентин ЗАЛІЗНЮК,

регіональний координатор у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ)

Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 386 гостей онлайн

Газета "Эхо" ("Відлуння") © 1989-2024. При використанні матеріалів сайту, посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на http://www.exo.net.ua є обов’язковим.
новости житомира